Czwartek, 21 stycznia 2021

imieniny: Agnieszki, Jarosławy, Epifaniego

RSS

Epidemia koronawirusa:

Drugie życie budynku celnego

08.06.2020 07:00 | 0 komentarzy | mad

W Chałupkach w jednym z budynków przy starym przejściu granicznym trwają prace związane z utworzeniem tam Centrum Górnej Odry. – Roboty zmierzają w dobrą stronę – relacjonuje wójt Krzyżanowic Grzegorz Utracki. To przedsięwzięcie realizowane z czeskim Boguminem.

Drugie życie budynku celnego
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W Chałupkach trwają prace związane z przebudową dawnego budynku celnego. To projekt, na który samorząd Krzyżanowic pozyskał wsparcie zewnętrzne w ramach projektu pn.: „Ekoturystyka – Atrakcje Dorzecza Górnej Odry”*. Zakres prac obejmuje wykonanie sal ekspozycyjnych, przebudowę układu pomieszczeń, odnowienie elewacji, zagospodarowanie terenu wokół, opracowanie ekspozycji multimedialnej wraz z zakupem sprzętu i oprogramowania w celu przygotowania multimedialnej ekspozycji, wyposażenie sal wystawienniczych oraz zakupienie tablic promocyjnych. Na ogłoszony przez samorząd Krzyżanowic przetarg na prace związane z zadaniem odpowiedziało osiem firm. Wybrano przedsiębiorstwo Energo–Bud z Gliwic, które wykonana je za 2.1 mln złotych brutto. – Pierwszy raz współpracujemy z tą firmą, okazała się bardzo solidna – ocenia włodarz Krzyżanowic.

Centrum Górnej Odry będzie miejscem, gdzie utworzone zostaną interaktywne ekspozycje muzealne przedstawiające naturalne procesy przyrodnicze i korytotwórcze swobodnej migracji Odry na odcinku granicznym pomiędzy Boguminem a ujściem Olzy, wraz z fauną i florą, jak również ekspozycję czarnego dębu występującego jako kopalina na terenie gminy Krzyżanowice. Uzupełnieniem będzie biblioteka z księgozbiorem tematycznym o rzece Odrze oraz opracowaniami powstałymi podczas badań WWF Polska nad procesami związanymi z ochroną i promocją unikatowego odcinka Odry, czyli Granicznych Meandrów Odry. W Boguminie natomiast rozbudowana zostanie infrastruktura wodniacka przy jeziorze Vrbickim, wraz z naturalnymi pomostami, po których turysta będzie mógł przejść i zobaczyć naturę jeziora bez ingerencji w naturalny ekosystem.

– Zakończenie prac po naszej stronie planujemy na wrzesień – słyszymy od wójta Utrackiego. Włodarz zapowiada również, że na bazie powstającej w tym miejscu biblioteki planuje zacząć zmieniać oblicze książnic w gminie. – Chcę, aby stały się bardziej multimedialne. Chodzi o unowocześnienie samego myślenia bibliotekarzy i mieszkańców o bibliotekach, stworzenia bardziej nowoczesnego korzystania z zasobów bibliotecznych i informacji – objaśnia wójt. – Przewiduję, że w ciągu najbliższych lat rola i funkcja bibliotek będzie się zmieniała. Myślę, że aktualny czas pandemii również wiele zmienił w tym zakresie – dodaje włodarz.

(mad)


*W przypadku Krzyżanowic ogólna wartość projektu to 754.277 euro. Gmina uzyskała 85% dofinansowania, czyli ponad 641.000 euro.

Ludzie:

Grzegorz Utracki

Grzegorz Utracki

Wójt gminy Krzyżanowice.