Niedziela, 11 kwietnia 2021

imieniny: Filipa, Leona, Jaromira

RSS

Radni powiatu zaniepokojeni doniesieniami ze szpitala zakaźnego: dzieje się coś złego

16.04.2020 10:01 | 9 komentarzy | ma.w

Franciszek Marcol kierujący komisją zdrowia rady powiatu zgłosił staroście raciborskiemu potrzebę spotkania radnych z dyrekcją szpitala w sprawie odejścia ze szpitala kierowniczki oddziału zakaźnego dr Iwony Olszok. Ten pomysł popiera też radny Władysław Gumieniak z PO.

Radni powiatu zaniepokojeni doniesieniami ze szpitala zakaźnego: dzieje się coś złego
Elżbieta Biskup i Franciszek Marcol
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Marcol (PiS) podkreśla, że dr Olczok jest założycielką oddziału zakaźnego, kluczowego w walce z pandemią koronawirusa.- Jest „twarzą” tego oddziału, znanym w całym kraju specjalistą. Osobiście kojarzę ją jako eksperta od boreliozy. Złożenie przez nią wypowiedzenia przyjąłem z niemałym szokiem. Jestem przekonany, że do tej decyzji skłoniły ją jakieś niezależne od niej okoliczności. To kolejne spektakularne odejście ze szpitala po sprawie doktora Gamrot - powiedział nam szef komisji zdrowia.

Franciszek Marcol zajmował się w swojej komisji zwolnieniem z funkcji kierowniczej Stanisława Gamrota i żałuje, że lekarz nie zdecydował się przyjść na posiedzenie komisji zdrowia. Radni koalicji Razem/PO rządzącej Powiatem Raciborskiej odrzucili propozycję PiS, aby Gamrot z innymi, wcześniej zwolnionymi z Gamowskiej specjalistami zabrał głos na forum komisji zdrowia. Proponowali, by lekarz przyszedł w roli obserwatora. Ten nie zareagował na taką ofertę. - Szkoda, że do tego nie doszło. Pan doktor wskazywał na problemy w zarządzaniu szpitalem, chciałem poznać jego argumenty. Może dziś nie byłoby sprawy pani doktor Olszok, gdyby wtedy rada zajęła się zgłoszeniem pana Gamrota - zauważa F. Marcol.

Marcol zwrócił się do starosty raciborskiego Grzegorza Swobody o zwołanie tefekonferencji z dyrekcją szpitala, bo w ostatnim czasie pojawiło się kilka istotnych kwestii dotyczących lecznicy: odejście dr Olszok, narzekania personelu szpitala na płace w czasie pandemii czy sytuacja DPS-ów podległych Powiatowi.

Pogląd szefa komisji zdrowia w tej sprawie popiera nestor rady powiatu Władysław Gumieniak. - Dzieje się coś złego i jako radni powinniśmy poznać szczegóły sytuacji, w jakiej znajduje się obecnie lecznica. Ciągle słyszymy o kolejnych milionach płynących do szpitala, a z drugiej strony personel narzeka. Gorących tematów przybywa i nie ma co zwlekać, rozmowa z dyrekcją jest wskazana - przekonuje W. Gumieniak z PO.

- Trzeba wyjaśniać takie sprawy jak niskie premie dla pielęgniarek, poziom zaopatrzenia w sprzęt ochronny, kwestię wyposażenia lecznicy w sprzęt do badania wymazów od personelu i mieszkańców z naszego terenu. Od tego są radni. Nie wiadomo także co dalej z poradniami, kiedyś przyszpitalnymi - przekazała nam radna Elżbieta Biskup.

Rozmawialiśmy też z Tomaszem Cofałą szefem klubu radnych Razem dla Ziemi Raciborskiej, największego w radzie Powiatu Raciborskiego. Ten zapewnił, że „gorące tematy” są znane tej części rady i wkrótce należy spodziewać się oficjalnego stanowiska i konkretnych działań ze strony radnych klubu. - Najważniejsze to utrzymać kadrę medyczną w Raciborzu. Wiemy, podobnie jak medycy, co się dzieje w okolicznych placówkach służby zdrowia. Trzeba na to reagować na bieżąco - podsumował Tomasz Cofała.

Ludzie:

Elżbieta Biskup

Elżbieta Biskup

Nauczyciel Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu, Radna Powiatowa

Franciszek Marcol

Franciszek Marcol

Radny Powiatu Raciborskiego.

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Władysław Gumieniak

Władysław Gumieniak

Radny powiatu raciborskiego.