Sobota, 30 maja 2020

imieniny: Feliksa, Ferdynanda, Zdzisława

RSS

Polowy zaczął zamrażanie miejskich wydatków. Pierwsza traci na tym policja

03.04.2020 19:05 | 6 komentarzy | ma.w

Włodarz Raciborza obawia się, że Miasta nie będzie stać na realizację założonych wydatków budżetowych. Nakazał wydziałom urzędu i jednostkom miejskim ograniczyć do minimum wydatki.

Polowy zaczął zamrażanie miejskich wydatków. Pierwsza traci na tym policja
Zdalna sesja Rady Miasta prezydent Raciborza Dariusz Polowy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Prezydent Raciborza skierował pismo do wszystkich wydziałów magistratu, którego treść dotyczy ograniczenia wydatków miejskich i zaciągania zobowiązań. Samorząd ma realizować jedynie podstawowe, statutowe cele.

-Wydatki należy ograniczyć do minimum - podał na wirtualnej sesji Rady Miasta Racibórz 3 kwietnia.

Włodarz chce w połowie kwietnia zobaczyć, jak realizują się wpływy do miejskiego skarbca. - Zobaczymy, co otrzymujemy z podatków i zaczniemy prognozy - zapowiedział radnym.

Przypomniał zapisane w budżecie Raciborza 2020 wydatki w działach: oświata 68 mln zł, administracja publiczna 23 mln zł, pomoc społeczna 15 mln zł, gospodarka komunalna 31 mln zł. Z uwzględnieniem subwencji oświatowej zostaje do zabezpieczenia 90 mln zł. - Tymczasem już wiadomo, że przychodów własnych jest mniej - podkreślił.

Dariusz Polowy przypomniał, że relacja wpływy - wydatki w budżecie Raciborza na 2020 rok jest jego zdaniem katastrofalna. Różnica wynosi 500 tys. zł. - To prawie jak błąd statystyczny - stwierdził prezydent.

Prezydent oznajmił, że w najbliższym czasie czeka samorząd zupełna rekonstrukcja tegorocznego budżetu. Dodał, że chodzi o wydatki inwestycyjne i podejście do ograniczeń wydatków bieżących.

- Jak nie uzyskamy wpływów, to nie zrealizujemy zadań. Trzeba wrócić do tego na najbliższej sesji, albo na kolejnej - zaznaczył D. Polowy.

Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach przekazała, że słabną możliwości zaciągania kredytu przez Miasto Racibórz, a w latach 2025-2031 tzw. indywidualny wskaźnik zadłużenia nie pozwoli na takie ruchy.

-Zapis w budżecie, nie znaczy, że wykonamy. Większość rzeczy zostaje zamrożona. Zaczynamy analizę sytuacji - stwierdził Dariusz Polowy.

W drodze autopoprawki ustnej wycofał zabezpieczenie środków budżetowych na zakup dla policji radiowozu - hybrydy. - Możemy później wrócić do tego tematu. Musimy wcześniej wiedzieć, jak wygląda sytuacja finansów gminy - podsumował D. Polowy.

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza