środa, 3 czerwca 2020

imieniny: Klotyldy, Leszka, Tamary

RSS

Priorytety starosty to teraz chemioterapia i diagnostyka

16.03.2020 16:25 | 4 komentarze | ma.w

Gdyby zależało to od decyzji na szczeblu samorządowym, już dawno mielibyśmy rozwiązane wszystkie problemy z zabezpieczeniem medycznym powiatu - zapewnia starosta raciborski, po tym jak na Gamowskiej szpital zamienił się w jednoimienny zakaźny.

Priorytety starosty to teraz chemioterapia i diagnostyka
Starosta raciborski Grzegorz Swoboda
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wiele tematów Grzegorz Swoboda musi uzgadniać na poziomie ministerstwa zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia. Niektóre z pomysłów muszą być odkładane wskutek okoliczności niezależnych od raciborskiego samorządu.

Aktualnie priorytetowe są dla starosty Swobody uruchomienie dodatkowego punktu poboru krwi, chemioterapia i diagnostyka (usg, rtg, tk). - Dochodzą do mnie sygnały, że nie wszystko np. z poradnią medycyny pracy działa tak jak ustalono wcześniej z NZOZ-ami Eskulap i Centrum Zdrowia, ale staramy się wyjaśniać te wątpliwości - tłumaczy włodarz powiatu.

Stanowiska do chemioterapii już miały pojawić się w raciborskim Centrum Krwiodawstwa, ale w ostatniej chwili okazało się, że na Śląsku zamknięto dwie stacje krwiodawstwa i sytuacja raciborskiego centrum uległa zmianie. - Takie zdarzenia są nieprzewidywalne i musimy się z nimi mierzyć. Wtedy trzeba zaczynać wszystko od początku, choć wydawało się, że już finalizujemy rozwiązanie problemu - zauważa G. Swoboda.

Starosta zauważa, że działa w skomplikowanej materii zależnej od resortu zdrowia oraz NFZ. - To tam zapadają kluczowe dla nas decyzje. Nie mamy mocy sprawczej z pominięciem wyższego szczebla - mówi nam Grzegorz Swoboda. Prosi mieszkańców o cierpliwość, bo wie, jakie są potrzeby, ale nie wszystkie można zaspokoić w tak krótkim czasie, w jakim przyszło starostwu przekształcić swoją lecznicę w szpital zakaźny.Ludzie:

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski