środa, 16 czerwca 2021

imieniny: Aliny, Justyny, Benona

RSS

Papierowe radiowozy batem na piratów drogowych?

31.01.2020 07:00 | 2 komentarze | mad

Pół żartem, pół serio, jednak dyskusja w tym kierunku odbyła się na minionej sesji rady gminy w Nędzy.

Papierowe radiowozy batem na piratów drogowych?
fot. monika-jot.blogspot.com/
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nędza od kilku lat dotuje działania policji. Pieniądze przeznaczane są na dodatkowe patrole mundurowych po terenie gminy. Policjanci wypełniają również rolę straży gminnej. W chwili, kiedy np. do urzędu dociera informacja, że któryś z mieszkańców spala w piecu coś, czego nie powinien, na interwencję wysyłany jest urzędnik wraz z policjantem.

Rocznie na dodatkowe działania policjantów samorząd przeznacza 5 tys. złotych. W 2019 roku mundurowi zwrócili się jednak o dodatkowe 2 tys. złotych, na co radni przystali. Na grudniowej sesji okazało się jednak, że policjanci pieniędzy nie wykorzystają. Środki więc ponownie wróciły do budżetu, co ucieszyło rajców.

Radny Artur Bugiel zauważał chwilę później, że policjanci oddają pieniądze, za to jednak bardzo często widuje ich za przejazdem kolejowym w małej Nędzy. – Oni tam chyba śpią – stwierdził ironicznie. Wywiązała się dyskusja. Radna Renata Bienia przypuszczała, natomiast, że może być to spowodowane Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa**.

Przewodniczący rady mówił z kolei, że to dobre miejsce, gdzie policja powinna „stać”. – Wszyscy wiemy, bo jesteśmy kierowcami. Jak przejedzie jeden kierowca i da znak temu z przeciwka, że tam stoi radiowóz, to każdy nogę z gazu zdejmie. A jest to miejsce, gdzie kusi, że można jechać szybko, a jest to jednak teren zabudowany – powiedział Gerard Przybyła. – Za te dwa tysiące nakupić takich papierowych aut i postawić. To ludzie będą tak fajnie jeździć uczciwie – dorzucił radny Piotr Kudla. – To też jest rozwiązanie – uśmiechał się przewodniczący Przybyła. – Ktoś powie, że jak stoją, to śpią, ale nie ważne co robią, jak oni tylko stoją w tym miejscu to już wszyscy ludzie momentalnie światłami „mrugają”, bo coś tam jest – dodał radny Kudla.

(mad)

*Nędza objęta jest działaniem najbliższego komisariatu, czyli tego znajdującego się w Kuźni Raciborskiej.

**Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to interaktywne narzędzie, dzięki któremu można zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa i zagrożeń w danej lokalizacji. Mapa pomaga również wskazać miejsca, na które lokalne służby powinny zwrócić szczególną uwagę. Policja weryfikuje sygnały o zagrożeniach, a jeśli informacje okażą się prawdziwe, podejmuje odpowiednie działania.

Ludzie:

Gerard Przybyła

Gerard Przybyła

Przewodniczący rady gminy Nędza, prezes GMKS 21 Nędza

Piotr Kudla

Piotr Kudla

Radny gminy Nędza.

Renata Bienia

Renata Bienia

Radna gminy Nędza.