Niedziela, 28 lutego 2021

imieniny: Romana, Makarego, Lutomira

RSS

Gowin i Emilewicz w Raciborzu. Polowy dołączył do Porozumienia [RELACJA Z WIZYTY]

27.01.2020 12:22 | 14 komentarzy | żet
Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 14:30

TEKST AKTUALIZOWANY

Wicepremier Jarosław Gowin oraz minister rozwoju Jadwiga Emilewicz przyjechali do Raciborza na zaproszenie prezydenta Dariusza Polowego.

Gowin i Emilewicz w Raciborzu. Polowy dołączył do Porozumienia [RELACJA Z WIZYTY]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Prezydent Dariusz Polowy powiedział, że to szczególny dzień dla Raciborza. - W jednym momencie odwiedza nas premier i minister. Nie ma co ukrywać, że takie wizyty w miastach wielkości Raciborza nie zdarzają się często - powiedział D. Polowy otwierając konferencję prasową. - To znak kolejnego etapu korzystnych zmian dla naszego miasta - dodał prezydent Raciborza.

Polowy członkiem Porozumienia

Dariusz Polowy podkreślił, że Porozumienie Jarosława Gowina kieruje się wartościami republikańskimi i chrześcijańskimi, które są zbieżne z jego poglądami. - Z dniem dzisiejszym zostaję członkiem partii Porozumienie - powiedział D. Polowy.

- Bardzo się cieszymy, że do Porozumienia i obozu Zjednoczonej Prawicy dołącza osoba tak wybitnie wyróżniająca się na tle polskiej samorządności - powiedział wicepremier Jarosław Gowin. - Porozumienie zyskuje kolejnego członka i dobrego menedżera - skomentowała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Zapowiedź inwestycji w Raciborzu

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz podkreśliła w Raciborzu, że jednym z celów Porozumienia jest dążenie do wzmocnienia potencjału małych i średnich miast, tak aby również one stały się beneficjentami wzrostu gospodarczego. Właśnie temu służyła reforma Specjalnych Stref Ekonomicznych, która doprowadziła do utworzenia Polskiej Strefy Inwestycji, czyli przeniesienia na cały kraj zachęt do inwestowania (które do tej pory były zarezerwowane dla  specjalnych stref).

- Już po roku mamy czterysta inwestycji w tym nowym reżimie prawnym. Połowa z nich będzie realizowana na terenach, które do tej pory nie należały do specjalnych stref ekonomicznych - powiedziała minister rozwoju.

Jadwiga Emilewicz dodała, że wkrótce również Racibórz doczeka się realizacji dużej inwestycji ze strony firmy, która "jest już znana w Raciborzu". - Mam nadzieję, że to będą dobre wiadomości w zakresie dobrze płatnych miejsc pracy w Raciborzu - powiedziała. Na pytanie, która firma nosi się z zamiarem inwestowania w Raciborzu, minister odpowiedziała, że mowa o spółce Cobex (obecnie Tokai Carbon, dawny ZEW).

Pomoc w walce ze smogiem

- Wiemy, że Racibórz znajduje się na niechlubnej mapie najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. Wiemy, że z takimi problemami samorząd nie poradzi sobie samodzielnie - kontynuowała minister Emilewicz. Zapowiedziała, że miasta pokroju Raciborza będą mogły liczyć na wsparcie państwa w modernizowaniu źródeł ciepła, co z kolei ma przełożyć się na poprawę jakości powietrza oraz podniesienie poziomu jakości życia mieszkańców.

Zapytana o plany  Dariusza Polowego polegające na oparciu rozwoju Raciborza o budowę portu dla żeglugi śródlądowej, minister Jadwiga Emilewicz odpowiedziała, że prezydent Raciborza z pewnością ma większą wiedzę na temat szans powodzenia takiej inwestycji w naszym mieście. Dodała jednak, że "rozbudowa żeglugi śródlądowej jest jednym z naszych fundamentalnych i horyzontalnych kierunków".

W programie wizyty zaplanowano jeszcze spotkanie z samorządowcami Ziemi Raciborskiej, przedsiębiorcami oraz pracownikami Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu.

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza