Czwartek, 2 kwietnia 2020

imieniny: Franciszka, Władysława, Urbana

RSS

38 rocznica pacyfikacji kopalni Wujek

17.12.2019 13:19 | 0 komentarzy | (q)

16 grudnia 2019 roku Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Adam Gawęda uczestniczył w obchodach 38 rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek.

38 rocznica pacyfikacji kopalni Wujek
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. z udziałem m.in. Premiera Mateusza Morawieckiego oraz Arcybiskupa Metropolity katowickiego Wiktora Skworca w Kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego na katowickim Brynowie. Po Mszy Św. uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod „Pomnik Dziewięciu z Wujka”, który upamiętnia górników poległych w tragicznych wydarzeniach z 16 grudnia 1981 roku, kiedy to w wyniku wprowadzenia stanu wojennego z rąk milicji i wojska śmierć poniosło 9 górników, a 23 zostało rannych. Była to największa zbrodnia stanu wojennego. Przybyli złożyli kwiaty pod pomnikiem oraz oddali hołd poległym górnikom i ich rodzinom.

38 lat temu władza komunistyczna uderzyła w społeczeństwo obywatelskie, w ten wielki ruch wolnościowy NSZZ „Solidarność”. Naprzeciw czołgów i karabinów stanęli górnicy uzbrojeni w odwagę, męstwo oraz pragnienie walki o lepsze jutro i wolną Polskę. Losy górników, robotników z tamtego grudnia były fundamentem solidarności i wolności, bez którego wolna Polska nie mogłaby powstać – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Ludzie:

Adam Gawęda

Adam Gawęda

poseł na Sejm RP IX kadencji (PiS), sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego