Wtorek, 13 kwietnia 2021

imieniny: Przemysława, Hermenegildy, Marcina

RSS

SMOG: Jak wyprosić niechcianego gościa? - podpowiada Posłanka na Sejm RP Gabriela Lenartowicz

18.09.2019 11:02 | 0 komentarzy | MP

Kampania ekologiczna „Lato z klimatem” nabiera rozpędu, mimo tego, że za kilka dni powitamy jesień, a wraz z nią możemy się spodziewać wizyty niechcianego gościa - SMOGU. Polacy oddychają najgorszym powietrzem w Europie, dlatego kampania ekologiczna wchodzi w drugi etap - „Zdążyć przed smogiem”, który poprowadzi dla mieszkańców naszego regionu Posłanka na Sejm RP Gabriela Lenartowicz.

SMOG: Jak wyprosić niechcianego gościa? - podpowiada Posłanka na Sejm RP Gabriela Lenartowicz
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Aż 19 polskich miast znajduje się na liście 25 najbardziej zanieczyszczonych miast Europy. Największe zanieczyszczenie powietrza jest między innymi w miastach w naszych okolicach: Rybniku, Żywcu czy Pszczynie. Niestety mało kto wie, że SMOG jest często przyczyną nowotworów, chorób górnych dróg oddechowych, a nawet zawałów i udarów. Rozwiązaniem mogłoby być oddychanie czystym powietrzem, co jest niestety nierealne. Do pogorszenia się jakości powietrza często przyczyniamy się sami poprzez nieefektywne systemy grzewcze czy jazdę samochodami emitującymi dużą ilość spalin.

Posłanka na Sejm Gabriela Lenartowicz wyszła z inicjatywą stworzenia kampanii ekologicznej „Lato z klimatem”, podczas której odwiedziła starszych i młodszych mieszkańców naszego regionu, aby swobodnie porozmawiać o zmianach klimatycznych i poszukać rozwiązania, które można zastosować w naszych domach.

W Raciborzu odbyły się m.in. spotkania z najmłodszymi, którzy przedstawili swoje innowacyjne eko-rozwiązania. Mieszkańcy powiatu rybnickiego – m.in. młodzież z Placówki Wsparcia Dziennego – Klub 17 czy najmłodsi eko-zdobywcy z Ośrodku Kultury „Zameczek” w Czernicy pokazali, że o ekologicznym trybie życia wiedzą najwięcej, dowiedzieliśmy się też, że to oni najbardziej dbają o ekologię w swoich domach.

W ramach kampanii „Lato z klimatem” odbył się konkurs fotograficzny, który miał swój finał 14 września na Zamku Piastowskim w ramach Festynu Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu. Spośród niespełna 100 prac konkursowych jury wybrało zwycięzców i wyróżnionych w trzech kategoriach wiekowych:

KATEGORIA do 11 LAT:

ZWYCIĘZCA: Krystyna Walenko

WYRÓŻNIONA: Marysia Marcol 

 

KATEGORIA JUNIOR:

ZWYCIĘZCA: Tomasz Nowak 

WYRÓŻNIONY: Filip Montażysta

KATEGORIA OPEN: 

ZWYCIĘZCA: Eliza Kaczor

WYRÓŻNIONA: Monika Majgier

Wszystkim laureatom jeszcze raz serdecznie gratulujemy!

Kolejna faza kampanii - „Zdążyć przed smogiem” dotarła już do kobiet naszego regionu, gdzie w babskich klimatach bardzo aktywnie szukałyśmy rozwiązania na problem smogu w zasięgu naszego oddechu. Do tej pory odwiedziliśmy m.in. Radlin – przesympatyczne kobiety z Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych, dotarliśmy do kobiet powiatu wodzisławskiego, z którymi spotkaliśmy się w Kokoszycach, świętując przy tym udane dożynki i urodziny jednej z uczestniczek- p. Urszuli. Pstrążna zaskoczyła nas wyjątkowo ciepłym przyjęciem i otwartością na kontrowersyjne tematy.

Bardzo dziękujemy za uczestnictwo wszystkim uczestnikom naszych spotkań!

Jednocześnie zapraszamy na kolejne spotkania z cyklu „Babskie klimaty”, które w najbliższych dniach odbędą się w Żorach (28 września- Klub Rebus, godzina 17:00) a kolejne w Rybniku, Wodzisławiu Śląskim, Raciborzu i Jastrzębiu. A więcej informacji już wkrótce na naszym fanpage facebook.com/latozklimatem

Tekst sponsorowany

Ludzie:

Gabriela  Lenartowicz

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm