Czwartek, 28 stycznia 2021

imieniny: Walerego, Radomira, Tomasza

RSS

Tak zakończyli wakacje w Krzanowicach [ZDJĘCIA]

24.08.2019 10:16 | 0 komentarzy | d

Najpierw prelekcja z miłośnikami lokalnej historii, następnie akcja w terenie, a później grill. - Lepszego zakończenia wakacji nie mogliśmy sobie wyobrazić – mówi Marian Wasiczek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Krzanowicach.

Tak zakończyli wakacje w Krzanowicach [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na zakończenie "Akcji Lato" w krzanowickim MOK-u gościli miłośnicy lokalnej historii ze Stowarzyszenie Odra 1945 z Raciborza, którzy z najmłodszymi podzielili się cennymi informacjami na temat monet. Każdy uczestnik miał okazję przyjrzeć się starym środkom płatniczym, odrysować ich kopie, a także zaprojektować swoją własną monetę. Dodatkowo dzięki uprzejmości Zamku Piastowskiego, który wypożyczył Stowarzyszeniu matrycę, każdy mógł wybić swoją własną monetę przy użyciu specjalnego stempla i matrycy. Na jednej stronie medalu znajdował się motyw raciborskiego zamku, natomiast na drugiej stronie wybite zostało odwzorowanie brakteatu (moneta jednostronna) ze słowem MILOST. - Brakteat, na którym się wzorowano, był bity w raciborskiej mennicy założonej przez Mieszka Plątonogiego i jest to jedna z najstarszych, a być może nawet najstarsza moneta, na której znajduje się polskie słowo – wyjaśnia Marian Wasiczek.

Kolejnym punktem popołudniowego spotkania było poszukiwanie skarbów. Korzystając z okazji i bliskości Izby Regionalnej w Krzanowicach, najmłodsi wspólnie z gośćmi ze Stowarzyszenia zwiedzili również to miejsce. A na koniec spotkania dzieci otrzymały dyplom poszukiwacza skarbów oraz zajadały się kiełbasą z grilla.

- Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w to popołudniowe przedsięwzięcie, a na kolejną akcję wakacyjną dla najmłodszych zapraszamy już za rok – podsumowuje dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Krzanowicach.

źródło: MOK w Krzanowicach, oprac. (d)

Ludzie:

Marian Wasiczek

Marian Wasiczek

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Krzanowicach