środa, 23 września 2020

imieniny: Bogusława, Tekli, Liberta

RSS

Pół miliona na budżet obywatelski w Wodzisławiu

23.08.2019 07:00 | 3 komentarze | mak

Wszystko wskazuje na to, że do Wodzisławia Śl. wróci budżet obywatelski. Prezydent Mieczysław Kieca proponuje, by przeznaczyć na ten cel 500 tys. zł.

Pół miliona na budżet obywatelski w Wodzisławiu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Budżet obywatelski to wydzielona część budżetu miasta, o której przeznaczeniu decydują mieszkańcy. W ten sposób mają realny wpływ na rozwój swojej okolicy. Wiele wskazuje na to, że taki budżet ponownie zostanie wprowadzony w Wodzisławiu Śl. Przypomnijmy, że już kilka lat temu obowiązywał, ale ostatecznie rada miasta podjęła decyzję o zawieszeniu projektu. - Tamte doświadczenia pokazały, że musimy zmodyfikować zasady funkcjonowania budżetu obywatelskiego. Szukaliśmy nowej formuły - tłumaczy prezydent Mieczysław Kieca.

Wodzisławscy urzędnicy, przygotowując nowe propozycje zasad działania budżetu obywatelskiego, korzystali z doświadczeń innych miast. Wstępne zasady zostały wypracowane. - Będę wnioskował o uruchomienie budżetu obywatelskiego. Propozycja jest taka, by przeznaczyć na ten cel 500 tys. zł. Na zadania inwestycyjne i nieinwestycyjne - zapowiada prezydent Kieca.

Co ważne - koszt realizacji jednego zadania nie może przekroczyć 100 tys. zł. To oznacza, że w ramach budżetu zostanie zrealizowanych przynajmniej pięć pomysłów mieszkańców. A jeśli będą opiewały na niższe kwoty - to nawet więcej.

Główne założenia są następujące. Projekt może zgłosić każdy mieszkaniec Wodzisławia Śl. Ale jeden mieszkaniec - jeden projekt. Projekt musi być tak przygotowany, by jego realizacja była możliwa na przestrzeni roku budżetowego, nie dłużej. Projekt nie może dotyczyć ograniczonej liczby odbiorców. Przyszła inwestycja czy wydarzenie muszą być ogólnodostępne. - Budżet obywatelski ma służyć całej wspólnocie lokalnej, projekty muszą być szeroko dostępne - zaznacza prezydent. Zgłoszenie projektu musi zostać poparte minimum 50 podpisami mieszkańców. Wypełnione formularze będzie można zgłaszać osobiście w formie papierowej, elektronicznie lub korespondencyjnie.

Później nastąpi ocena i weryfikacja projektów. Dokona jej powołany zespół. Następnie będzie szansa na składanie odwołań. Prezydent nie będzie weryfikował projektów, ale to do niego można kierować ewentualne odwołania. Później odbędzie się głosowanie mieszkańców - w wersji papierowej i elektronicznej.

Jeśli rada miasta zagłosuje za przyjęciem budżetu obywatelskiego, będzie on mógł obowiązywać od 2020 r.

Czy budżet obywatelski zastąpi Fundusz Inicjatyw Społecznych, w ramach którego mieszkańcy Wodzisławia mogą starać się o wsparcie realizacji swoich pomysłów? - Niekoniecznie, bo FIS rządzi się innymi prawami - mówi prezydent. Ma na myśli to, że środki wykorzystywane są na mniejsze działania, o bardziej lokalnym charakterze. Ale dodaje, że wiele będzie zależało od kondycji finansowej miasta. Przypomnijmy, że w tym roku w puli FIS-u znalazło się 100 tys. zł.

Ludzie:

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.