Wtorek, 3 sierpnia 2021

imieniny: Lidii, Augusta, Nikodema

RSS

Świętowali urodziny Hitlera

02.07.2019 19:00 | 4 komentarze | acz

Przed Sądem Rejonowym w Wodzisławiu Śląskim rozpoczął się proces uczestników nazistowskiego spotkania, które odbyło się w 2017 w lesie pod Wodzisławiem. Swoje wyjaśnienia złożył dziś Mateusz S.

Świętowali urodziny Hitlera
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pierwsza rozprawa w sprawie tzw. urodzin Hitlera rozpoczęła się w poniedziałek, 1 lipca o godzinie 10.00. Na Sali stawili się oskarżeni ze swoimi obrońcami. Główny oskarżony Mateusz S. nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów. ­– Od lat pracuję w kopalni na dole, posiadam osiem kursów z zakresu górnictwa, dlatego znam się na prawie. Na maturze jako jedyny z całej szkoły miałem piątkę z historii. Moja praca liczyła 9 stron i dotyczyła powstawania ruchu faszystowskiego. Tematyka ta nie jest mi więc obca – tłumaczył.

Spotkanie w lesie

Przypomnijmy, proces dotyczy „urodzin” Hitlera, które zostały zorganizowane w maju 2017 r. w lesie w Wodzisławiu Śląskim. Całe spotkanie utrzymywane było w tajemnicy, ale zostało nagrane ukrytą kamerą przez dziennikarzy. Twórcy programu telewizyjnego „Superwizjer” kontaktowali się z członkami stowarzyszenia „Duma i nowoczesność” z Wodzisławia. Lider stowarzyszenia, Mateusz S. (pseudonim „Sitas) wysłał im zaproszenie na imprezę pod nazwą „Obchody 128. urodzin Adolfa Hitlera”, nie wiedząc naturalnie, że są to dziennikarze. Zaproszenie było podpisane przez grupę Polscy Narodowi Socjaliści z Wodzisławia Śl. W styczniu 2018 roku programie „Superwizjer” w TVN opublikowano nagranie z imprezy. Na drzewach wisiały ogromne flagi ze swastykami. Z głośników było słychać nazistowskie marsze wojskowe. Neonaziści zbudowali coś w rodzaju ołtarzyka z portretem Adolfa Hitlera. Ktoś założył mundur Wehrmachtu. – Witam wszystkich na 128. urodzinach Adolfa Hitlera w Wodzisławiu Śląskim. Impreza jest zorganizowana przez Polskich Narodowych Socjalistów z Wodzisławia Śląskiego – brzmiał wstęp okolicznościowego przemówienia. Później padło kilka słów o Hitlerze. – Kobiety się nim fascynowały, a dzieci kochały. Był bardzo przyzwoitym człowiekiem – brzmiał fragment. Uczestnicy wznosili okrzyk „Sieg Hail!”, w tle było widać płonącą swastykę.