Niedziela, 16 maja 2021

imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama

RSS

Sołtysi zarobią więcej

27.04.2019 07:00 | 2 komentarze | art

Wzrosły diety sołtysów. Radni zdecydowali o podwyżce podczas marcowych posiedzeń rady gminy.

Sołtysi zarobią więcej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kwestia podniesienie diet sołtysów była poruszona pół roku temu przy okazji dyskusji o dietach dla radnych – przypomniał Daniel Jakubczyk, wójt Gorzyc. Wtedy wójt obiecał, że do tematu powróci po wyborze sołtysów. No i w marcu słowo stało się ciałem.

Do tej pory sołtysi otrzymywali stawkę będącą sumą stawki bazowej 400 zł i iloczynu kwoty 10 groszy oraz liczby mieszkańców. Czym większe sołectwo (a więc czym więcej spraw i problemów do rozwiązania) tym sołtys miał większą dietę. Ta zasada została utrzymana. Zwiększyły się jednak kwoty bazowe.

Teraz sołtysi otrzymają stałą część w wysokości 500 zł, która będzie powiększona o iloczyn stawki 15 groszy oraz liczby mieszkańców. Choć były też inne propozycje. Radny Eugeniusz Katryniok, będący zarazem sołtysem Bełsznicy proponował, by część stała wynosiła 550 zł, a stawka za mieszkańca 13 groszy. Argumentował, że taką propozycję na wewnętrznym spotkaniu sołtysów poparło aż 9 z nich. Katryniok argumentował, że jego propozycja jest bardziej sprawiedliwsza, bo nie czyni aż tak dużych dysproporcji między sołtysami. Przeciwnego zdania był radny Michał Menżyk, który zaproponował 400 zł stałej części i 20 groszy za mieszkańca. – Bo w sołectwach dużych jest dużo więcej problemów niż małych. Tymczasem sołtys Uchylska ma 57 procent diety sołtysa Turzy, która jest 10 razy większa od Uchylska – argumentował Menżyk. - Idąc tym tropem to prezydent Warszawy powinien zarabiać 100 razy więcej niż wójt Gorzyc – odparł Katryniok.

Ostatecznie obie propozycje nie zyskały poparcia większości radnych, którzy opowiedzieli się za stawką 500 zł i 15 groszy od mieszkańca. Diety poszły więc w górę od 117 zł w przypadku sołtysów najmniejszych miejscowości, do 276 zł w przypadku sołtysów największych sołectw.

(art)

Jak to jest liczone?

Sołtys najmniejszego Uchylska otrzyma 500 zł + (0,15 zł x 348 mieszkańców) = 552 zł

Sołtys największej Turzy otrzyma 500 zł + (0,15 zł x 3461 mieszkańców) = 1019 zł