Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Sołtysi zarobią więcej

Wzrosły diety sołtysów. Radni zdecydowali o podwyżce podczas marcowych posiedzeń rady gminy.

Sołtysi zarobią więcej

Kwestia podniesienie diet sołtysów była poruszona pół roku temu przy okazji dyskusji o dietach dla radnych – przypomniał Daniel Jakubczyk, wójt Gorzyc. Wtedy wójt obiecał, że do tematu powróci po wyborze sołtysów. No i w marcu słowo stało się ciałem.

Do tej pory sołtysi otrzymywali stawkę będącą sumą stawki bazowej 400 zł i iloczynu kwoty 10 groszy oraz liczby mieszkańców. Czym większe sołectwo (a więc czym więcej spraw i problemów do rozwiązania) tym sołtys miał większą dietę. Ta zasada została utrzymana. Zwiększyły się jednak kwoty bazowe.

Teraz sołtysi otrzymają stałą część w wysokości 500 zł, która będzie powiększona o iloczyn stawki 15 groszy oraz liczby mieszkańców. Choć były też inne propozycje. Radny Eugeniusz Katryniok, będący zarazem sołtysem Bełsznicy proponował, by część stała wynosiła 550 zł, a stawka za mieszkańca 13 groszy. Argumentował, że taką propozycję na wewnętrznym spotkaniu sołtysów poparło aż 9 z nich. Katryniok argumentował, że jego propozycja jest bardziej sprawiedliwsza, bo nie czyni aż tak dużych dysproporcji między sołtysami. Przeciwnego zdania był radny Michał Menżyk, który zaproponował 400 zł stałej części i 20 groszy za mieszkańca. – Bo w sołectwach dużych jest dużo więcej problemów niż małych. Tymczasem sołtys Uchylska ma 57 procent diety sołtysa Turzy, która jest 10 razy większa od Uchylska – argumentował Menżyk. - Idąc tym tropem to prezydent Warszawy powinien zarabiać 100 razy więcej niż wójt Gorzyc – odparł Katryniok.

Ostatecznie obie propozycje nie zyskały poparcia większości radnych, którzy opowiedzieli się za stawką 500 zł i 15 groszy od mieszkańca. Diety poszły więc w górę od 117 zł w przypadku sołtysów najmniejszych miejscowości, do 276 zł w przypadku sołtysów największych sołectw.

(art)

Jak to jest liczone?

Sołtys najmniejszego Uchylska otrzyma 500 zł + (0,15 zł x 348 mieszkańców) = 552 zł

Sołtys największej Turzy otrzyma 500 zł + (0,15 zł x 3461 mieszkańców) = 1019 zł

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
b.Jordan 28.04.2019 08:05

To jest stawka miesięczna jaką otrzymują sołtysi w gminie Gorzyce

~Sołtys (83.10. * .90) 27.04.2019 08:21

To stawka jest liczona na rok czy na całą kadęcje ? Bo nie wiadomo w końcu Ile. Czy to na tydzień?