Piątek, 15 listopada 2019

imieniny: Alberta, Leopolda, Odalii

RSS

Opozycja żąda wyjaśnień w sprawie zatrudnienia naczelnika Żychskiego

11.04.2019 07:00 | 9 komentarzy | ma.w

– Są duże wątpliwości co do prawidłowego składu komisji rekrutacyjnej, sposobu przeprowadzenia naboru i zaniżenia ustawowo wymaganego stażu pracy na stanowisku naczelnika WEKiS – oznajmił na marcowej sesji radny Michał Kuliga, kierując do prezydenta Dariusza Polowego szereg pytań o konkurs, który wygrał Krzysztof Żychski.

Opozycja żąda wyjaśnień w sprawie zatrudnienia naczelnika Żychskiego
Radny Michał Kuliga, naczelnik Krzysztof Żychski
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Za niewłaściwe, niestosowne i być może nieetyczne uznał radny Michał Kuliga uczestnictwo prezydenta Dariusza Polowego w komisji rekrutacyjnej konkursu na naczelnika Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta w Raciborzu. Wytknął, że w komisji zabrakło zastępcy prezydenta, choć wymagają tego przepisy urzędowe. Miał też szereg innych zastrzeżeń.

Michał Kuliga wcielił się na marcowej sesji rady miasta w rolę eksperta od kadr samorządowych i wskazał, niespełnione jego zdaniem, wymogi przy zatrudnianiu szefa wydziału edukacji. Zapytał prezydenta Polowego czy odbył się przewidziany przepisami nabór wewnętrzny na nowego naczelnika, który powinien poprzedzić konkurs zewnętrzny, chyba, że wśród urzędników nie ma chętnych na takowe stanowisko. Z naszych informacji wynika, że w konkursie wystartowała jedna z aktualnych pracownic WEKiS, zatem o braku zainteresowania nie było mowy.

Kuliga pytał czy komisja rekrutacyjna nie miała wątpliwości co do przejrzystości procedury naboru, skoro kandydował i zwyciężył Krzysztof Żychski, według Kuligi „faktyczny i prawny uczestnik” kampanii wyborczej Dariusza Polowego, szefa komisji.

Radny chciał wiedzieć dlaczego w konkursie obniżono wymagany staż pracy z przepisowych 5 do 3 lat. Czy konkurs niezgodny z wymogami powinien być uznany za ważny? – pytał M. Kuliga

W kręgu zainteresowań radnego znalazło się również spełnienie wymogu konkuroswego, trzyletniego okresu aktywności zawodowej o charakterze zgodnym z wymaganiami na stanowisku szefa WEKiS i jak komisja stwierdziła zbieżność tejże aktywności z wymaganiami na stanowisku. Kuliga spytał ponadto czy K. Żychski wydaje decyzje administracyjne w imieniu prezydenta. To istotne pytanie, bo jeżeli tak się dzieje, to prowadzący wciąż swoją dotychczasową działalność gospodarczą Żychski (Kuliga przyniósł na sesję stosowny wypis z rejestru działalności gospodarczej) zostanie odwołany z funkcji szefa WEKiS.


Nie tylko Kuliga pyta

Czytelnik (nazwisko do wiadomości redakcji), który wcześniej wystąpił do magistratu z zapytaniem m.in. o staż pracy nowego szefa wydział edukacji, poza wykonywaną przezeń działalnością gospodarczą przekazał nam, o czym poinformował go urząd miasta. Krzysztof Żychski poza swoim biznesem, którym zajmował się przez ostatnie 20 lat, był także: przez rok mechanikiem w wagonowni PKP; dwa lata – jako uczeń – elektromechanikiem w zakładzie w Gamowie i kilka miesięcy kierowcą w dawnym ZEW. Wszystkie te czynności wykonywał w latach 1992 – 1996, zaczynał jeszcze jako nastolatek. Staż ten zaliczono mu jako wymagany, minimum trzyletni na stanowisku urzędnika. Czytelnik uzyskał ponadto informację, że wykształcenie pedagogiczne na opolskiej uczelni K. Żychski uzyskał na poziomie licencjata.

Odpowiedź na pytania radnego Kuligi zostanie przez prezydenta Polowego udzielona pisemnie i opublikowana w BIP, prawdopodobnie w połowie kwietnia.

(ma.w)

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Miasta Racibórz.

Michał Kuliga

Michał Kuliga

Radny Gminy Racibórz