Poniedziałek, 8 marca 2021

imieniny: Beaty, Wincentego, Jana

RSS

Gdy dymi z komina, sąsiadom rzednie mina

03.04.2019 16:09 | 3 komentarze | ma.w

Sezon grzewczy dobiega powoli końca, ale świadomość raciborzan, że spalanie węgla prowadzi do zanieczyszczania powietrza wciąż rośnie. Z dwóch różnych źródeł do Nowin dotarły skargi na zadymianie okolicy ulicy Polnej, w rejonie przystanków autobusowych i postoju taksówek.

Gdy dymi z komina, sąsiadom rzednie mina
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Z komina lokalu użytkowego wydobywa się tam co dzień gęsty dym, o dużej intensywności. Zdaniem obserwatorów dzieje się tak dwukrotnie w ciągu dnia – rano i w godzinach południowych. Pierwszy z żądaniem: zajmijcie się tym kopciuchem zgłosił się jeden z taksówkarzy (nazwisko do wiadomości redakcji), przesyłając zdjęcie z momentu gdy w rejonie ulicy Polnej robi się siwo od dymu. Wkrótce po nim skontaktował się mieszkaniec blokowiska przy ul. Katowickiej (nazwisko do wiadomości redakcji), mówiąc, że z trudem spaceruje po okolicy z psem, gdy musi wdychać smrodliwy dym wydobywający się z komina lokalu u wlotu w ulicę Polną.

Starszy pan z Katowickiej powiedział bez ogródek. - Gdybym wyszedł na miasto z bronią palną, to policja by mnie zatrzymała bo stwarzam zagrożenie dla życia i zdrowia innych. Tymczasem gdy ktoś wypuszcza w powietrze trujący dym, to nie ma dla niego żadnych kar? - dziwił się raciborzanin. Opowiedział nam jak zgłaszał ten temat strażnikom miejskim, ale ci początkowo mieli go odsyłać do starostwa powiatowego, a nawet gdy przyjechali, to według mieszkańca nawet nie interweniowali.

Próbowaliśmy ustalić czy Straż Miejska w Raciborzu potwierdza wersję Czytelnika, ale z urzędu miasta wciąż nie otrzymaliśmy odpowiedzi na zadane pytania (w międzyczasie zwolniono stamtąd rzecznika prasowego Leszka Iwulskiego, adresata zapytań prasowych z Nowin).

Zainteresowaliśmy sprawą radną powiatową Katarzynę Dutkiewicz i zadaliśmy pytania w starostwie. Oto informacja, której udzieliła nam rzecznik prasowa Karolina Kunicka:

Informuję, że pracownicy Referatu Ochrony Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Raciborzu przeprowadzili interwencyjną, niezapowiedziana kontrolę w zakresie uciążliwością powodowanej zwiększoną emisją zanieczyszczeń z wspomnianego budynku przy ul Polnej.

W trakcie kontroli nie stwierdzono spalania odpadów lub zakazanych uchwałą “antysmogową” Sejmiku Województwa Śląskiego gatunków węgla (mułu/flotokoncentratu). Zwiększona emisja zanieczyszczeń występuje okresowo w momencie rozpalania lub dokładania paliwa do kotła. Dodatkowo informuję, że zgodnie z deklaracją właściciela obiektu kocioł przewidziany jest do wymiany i to w terminie wcześniejszym niż określono w cyt. uchwale antysmogowej Sejmiku Województwa Śląskiego.

To samo stwierdził podczas marcowej sesji rady powiatu Krzysztof Sporny (na zdjęciu z radną Dutkiewicz) kierujący wydziałem starostwa odpowiedzialnym za ochronę środowiska.

Ludzie:

Katarzyna Dutkiewicz

Katarzyna Dutkiewicz

samorządowiec i polityk