Piątek, 14 maja 2021

imieniny: Bonifacego, Macieja, Dobiesława

RSS

Spółka chce powiększać hałdę

27.02.2019 19:00 | 0 komentarzy | red

Jastrzębska Spółka Węglowa chce o kilkanaście lat wydłużyć możliwość składowania skały płonnej na hałdzie Pochwacie. Mszana liczy, że pójdą za tym korzyści dla gminy.

Spółka chce powiększać hałdę
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pod koniec stycznia do Mszany przyjechali przedstawiciele JSW, którzy wzięli udział w posiedzeniu komisji wspólnych rady gminy. Goście przedstawili gospodarkę odpadami wydobywczymi Ruchu „Zofiówka”. Wynika z nich, że kopalnia planuje rozszerzenie składowania odpadów na Pochwaciu. Składowisko miało istnieć do 2025 roku, ale teraz spółka planuje przedłużyć jego żywotność o kilkanaście lat. Pochwacie pozostanie jednak w tych samych granicach własnościowych i na zaprojektowanej wysokości +327 m. Projekt zakłada zwiększenie objętości poprzez wyostrzenie skarp, które obecnie są bardzo łagodne. Docelowo w 2030 roku cała bryła byłaby zielona, zrekultywowana. Kopalnia deklaruje mediacje społeczne i z samorządem, które pozwolą bez przeszkód rozpocząć i zrealizować ten projekt.

Przedstawiciele kopalni omówili również etapy powstania Fundacji JSW, której działania docelowo mają być rekompensatą za uciążliwości związane z eksploatacją górniczą i składowaniem kamienia na terenie gmin. Urząd Gminy w Mszanie sygnalizuje, że dużą część środków fundacja planuje przeznaczyć na rewitalizację centrum Gogołowej. Szczegółów na razie brak.

(red.)