Wtorek, 10 grudnia 2019

imieniny: Danieli, Julii, Eulalii

RSS

W sołectwie Kornowac wybrano sołtysa [ZDJĘCIA]

24.01.2019 09:30 | 0 komentarzy | mad

Mimo dwóch kandydatur mieszkańcy sołectwa Kornowac zadecydowali o ponownym przekazaniu wioski w ręce Piotra Tomali (49 l.).

W sołectwie Kornowac wybrano sołtysa [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kilka słów o wydatkach

W środę 23 stycznia w Szkole Podstawowej w Kornowacu odbyło się zebranie wiejskie. Najpierw podsumowano wydatkowanie funduszu sołeckiego za 2018 rok. Wyniósł on lekko ponad 4 600 złotych. Przeznaczony został m.in. na upiększanie wioski oraz na imprezy, czyli m.in. na dożynki.

Była też mowa o zadaniach realizowanych przez gminę. Wśród największej inwestycji wymienia się kanalizację. Projekt obejmuje budowę sieci kanalizacji sanitarnej w sołectwach Kornowac i Pogrzebień. Łącznie ma powstać sieć o długości 17,83 km. Zadanie ma być ukończone do lutego 2020 roku. – Myślę, że roboty idą w dobrym tempie – komentował wójt Grzegorz Niestrój.

Sołtys i rada

Następnie dokonano wyboru sołtysa, było dwóch chętnych, ten obecny, czyli Piotr Tomala (na zdj.) oraz Anna Zagrodna. Większością głosów wygrał ten dotychczasowy. Tym samym rozpoczął swoją drugą kadencję. – Dziękuję za zaufanie – mówił. - Myślę, że będę sprawować się jeszcze lepiej – zapowiadał sołtys Tomala.

Kolejno wybrano radę sołecką, w jej skład weszli: Jarosław Bugdol, Ludwik Knura, Katarzyna Siedlaczek, Marian Taszka, Anna Zagrodna oraz Ryszard Zycha.

Problemy w Kornowacu

Pytania do wójta od mieszkańców dotyczyły m.in. kwestii kanalizacji. – Czy kanalizacja będzie oddana dopiero po ukończeniu całości, czy po ukończeniu jakiegoś etapu będziemy już z niej korzystać? – pytał jeden z mieszkańców. Wójt Grzegorz Nistrój wskazywał, że do jej uruchomienia potrzebne jest wykonanie głównego rurociągu na ulicach Pamiątki i Brzeskiej w Pogrzebieniu. – Prawdopodobnie uda się to zrealizować do połowy roku – mówił wójt. Podkreślał, że wtedy gmina ruszy z akcją przyłączania. – Mam nadzieję, że uda się podjąć uchwały na dofinansowanie przyłączy dla mieszkańców – dodał. Mowa więc o podobnym wsparciu, jakie udzielano, kiedy przyłączano domy w sołectwie Kobyla. Wtedy mieszkańcy mogli liczyć na 1000 złotych dotacji.

Była też mowa o podwyżce cen za wywóz śmieci. Na razie mieszkańcy płacą dotychczasowe składki, te jednak wzrosną od marca. Na ogłoszony przez urząd przetarg odpowiedziała jedna firma – Naprzód, czyli ta obecna. Usługę wyceniła jednak na ponad 400 tys. złotych więcej. Ustalenie nowych opłat ma być dyskutowane na styczniowej sesji rady gminy. 

Rozmawiano również o fatalnym stanie DW 935. Na razie nie ma środków na jej remont. Wójt Niestrój informował, że jest po rozmowie z marszałkiem, który prawdopodobnie będzie ją remontować kawałek po kawałku z własnych środków. Generalnego remontu, który był zapowiadany nie będzie.  


Czytaj również: Bronisław Panic na kolejną kadencję.

Ludzie:

Grzegorz Niestrój

Grzegorz Niestrój

Wójt gminy Kornowac.

Piotr Tomala

Piotr Tomala

Radny gminy Kornowac