Wtorek, 28 stycznia 2020

imieniny: Walerego, Radomira, Tomasza

RSS

Seniorzy z gminy Krzyżanowice mają swój klub [ZDJĘCIA] [FILM]

24.09.2018 18:52 | 0 komentarzy | mad

Dzisiaj (24.09) w Owsiszczach w gminie Krzyżanowice otwarto klub Senior plus.

Seniorzy z gminy Krzyżanowice mają swój klub [ZDJĘCIA] [FILM]
Seniorzy po wejściu do sali od razu zainteresowali się laptopami.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Klub powstał w obiekcie przy ul. Szkolnej 1. Dawniej w budynku działały klasy 1-3 oraz przedszkole, które prowadzone jest tam do dzisiaj. Część pomieszczeń jednak stała pusta, gmina postanowiła je zagospodarować. Przedszkole, które znajdowało się na parterze, przeniesiono na pierwsze piętro, a w jego miejscu stworzono klub Senior plus.

W wyremontowanej sali dedykowanej seniorom znalazły się stoły, krzesła, miejsce z prasą i sprzętem RTV, aneks kuchenny; zakupiono również 10 laptopów. Seniorzy mogą korzystać także z szatni i toalet. W osobnym pomieszczeniu przygotowano salkę do zajęć, korzystać z niej będą seniorzy oraz przedszkolaki.

Potrzeba stworzenia takiego miejsca wzięła się stąd, że gmina Krzyżanowice skupia 300 seniorów w trzech kołach w Chałupkach, Krzyżanowicach i Tworkowie, brakowało jednak pomieszczenia specjalnie dedykowanego nestorom. Klub Senior plus ma dać miejsce, gdzie seniorzy mogą się spotkać, porozmawiać, a nawet coś ugotować.

- Miejscowość na uboczu, ale myślę, że w centrum, przez Republikę Czeską, nawet z Chałupek czy Rudyszwałdu jest blisko. Gmina Krzyżanowice jest rozległa, ma dziesięć miejscowości, gdziekolwiek byśmy tego nie zrobili, to ktoś będzie miał dalej, a ktoś bliżej – argumentował wybór miejsca wójt Grzegorz Utracki podczas dzisiejszej uroczystości.

Na klub gmina otrzymała dofinansowanie w kwocie 146.936,78 zł w ramach programu wieloletniego „Senior plus” na lata 2015-2020 (Edycja 2018). Cały koszt realizacji zadania wraz z wyposażeniem wyniósł prawie 185 tys. zł.

W uroczystym otwarciu uczestniczyli między innymi przedstawiciel wicewojewody śląskiego Michał Pienta – zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju i Współpracy Terytorialnej, przewodniczący rady gminy Brunon Chrzibek, kierownik OPS Adam Ochmański, sołtys Piotr Minkina, radni oraz przedstawiciele kół emerytów i KGW.

Podczas pierwszego spotkania, seniorzy mogli wysłuchać prelekcji na temat zdrowego odżywiania się osób starszych. O diecie dla seniorów i zdrowym trybie życia mówiła dietetyczka z poradni Dobry Dietetyk.

Szerszą relację opublikujemy w „Nowinach Raciborskich” w wydaniu zaplanowanym na 2 października.

(mad)


Ludzie:

Brunon Chrzibek

Brunon Chrzibek

Przewodniczący rady gminy Krzyżanowice

Grzegorz Utracki

Grzegorz Utracki

Wójt gminy Krzyżanowice.

Piotr Minkina

Piotr Minkina

Radny gminy Krzyżanowice