środa, 30 września 2020

imieniny: Honoriusza, Wery, Hieronima

RSS

Barwne i wesołe dożynki w Raszczycach [ZDJĘCIA] [FILM]

23.09.2018 17:19 | 0 komentarzy | mad

Imprezę dożynkową rozpoczęto w sobotę (22.09), najpierw rozegrano mecz LKS Raszczyce kontra LKS Chałupki, później przyszedł czas na dyskotekę z Martą Wiśniewską występującą pod pseudonimem Mandaryna.

Barwne i wesołe dożynki w Raszczycach [ZDJĘCIA] [FILM]
Na przodzie korowodu szły Mażoretki reprezentujące Formację Taneczną Enigma.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Niedzielne (23.09) obchody rozpoczęto od korowodu dożynkowego, wyruszył on spod ośrodka zdrowia w Raszczycach. Na jego przodzie szły mażoretki reprezentujące Formację Taneczną Enigma działającą przy Domu Kultury w Rybniku-Niedobczycach, później Orkiestra Reprezentacyjna Euroregionu Silesia i starostowie dożynek, małżeństwo Elżbieta i Alfred Kotulowie. W korowodzie dostrzegliśmy również sołtysa Raszczyc Grzegorza Powała, wójta gminy Lyski Grzegorza Gryt oraz senatora Adama Gawędę. W korowodzie uczestniczyli także mieszkańcy, nie zabrakło również ciekawych pomysłów na przebrania.

Starostowie Elżbieta i Alfred Kotulowie (na zdj.) żniwa oceniają dobrze, głównie uprawiają ziemniaki – Suszę lekko odczuliśmy – mówią.
- Do pracy przy organizacji dożynek o wiele bardziej chętne są kobiety, nie ma problemu z przygotowaniem korony dożynkowej – przyznaje Felicja Wojaczek (na zdj.), mieszkanka, wieloletnia nauczycielka oraz osoba, która w Raszczycach dba o kultywowanie obyczajów. W rozmowie z nami wskazuje, że ma na sobie lokalny raszczycki strój. – To strój mojej babci, ma już ponad sto lat – zauważa, dodając, że w sołectwie dbają o kultywowanie lokalnych tradycji.
- Rolników mamy coraz mniej – komentuje sołtys Grzegorz Powała (na zdj.), cieszy się jednak, że tradycja organizowania dożynek nie zanika. – W tym roku mamy szczytny cel, w ramach wydarzenia zbieramy dobrowolne datki na rehabilitację dwóch naszych mieszkańców: Kamila Gembalczyka oraz Przemka Malinowskiego – dodaje głowa sołectwa.

(mad)


Sprawdź również: Raszczyce zmierzyły się z Chałupkami [ZDJĘCIA].

Ludzie:

Adam Gawęda

Adam Gawęda

poseł na Sejm RP IX kadencji (PiS)

Grzegorz Gryt

Grzegorz Gryt

Wójt gminy Lyski