Wtorek, 26 stycznia 2021

imieniny: Pauli, Polikarpa, Pauliny

RSS

Kultura

Rapnicki i Dakowicz o historii, pamięci i poezji, czyli promocja 27. Almanachu

09.04.2018 10:47 | 0 komentarzy | żet

Za nami promocja kolejnego numeru raciborskiego "Almanachu Prowincjonalnego". Gościem specjalnym wieczoru był Przemysław Dakowicz, wybitny poeta i naukowiec. O pamięci, historii, poezji i Żołnierzach Wyklętych rozmawiał z nim Marek Rapnicki.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W druku ukazał się 27. numer "Almanachu Prowincjonalnego" - półrocznika literacko-kulturalnego wydawanego w Raciborskim Centrum Kultury od 2005 roku. Promocję pisma zorganizowano w sobotni wieczór 7 kwietnia w sali kameralnej Raciborskiego Domu Kultury. Gościem specjalnym był Przemysław Dakowicz - poeta, naukowiec, pracownik Uniwersytetu Łódzkiego, autor książek, m.in. "Łączki" oraz "Kwatery zmartwychwstałej pamięci". Publikacje te są poświęcone Kwaterze na Łączce, czyli części Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie, gdzie potajemnie, w bezimiennych grobach, grzebano ofiary komunistycznego terroru lat 1945-1956.

Z Przemysławem Dakowiczem o historii i pamięci rozmawiał Marek Rapnicki, redaktor naczelny i inicjator powstania "Almanachu...". Gość wspominał pierwsze spotkanie z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem, który prowadził ekshumacje na Łączce. - Bardzo mnie ten temat poruszył. Miałem wielkie pragnienie napisania książki o "Łączce" - powiedział P. Dakowicz podczas promocji "Almanachu...". Kilka lat później jako wolontariusz wziął udział w pracach na "Łączce". Dziś poczytuje to sobie jako zaszczyt. - Mam się za człowieka szczęśliwego i wybranego - powiedział w Raciborzu. Podkreślił przy tym doniosłość przywracania pamięci o członkach antykomunistycznego powstania. Zdaniem Dakowicza, Żołnierze Wyklęci stawiają przed nami lustro, każą nam się przymierzać do wąskiego grobu w kwaterze "Ł" i pytają nas: gdzie jest Polska? Coście uczynili z naszą Polską?

Promocja 27. numeru "Almanachu Prowincjonlanego" została połączona z recitalem tegorocznego maturzysty z Raciborza, członka zespołu „Atlantyda”, Karola Sobczyńskiego.

(żet)