Poniedziałek, 6 kwietnia 2020

imieniny: Izoldy, Celestyny, Ady

RSS

Z Wacławczykiem czy bez, Jakacka i tak by wygrała

22.02.2018 12:30 | 6 komentarzy | żet

Urzędnicy starosty raciborskiego udostępnili nam informację o przebiegu głosowania w konkursie na dyrektora Zamku Piastowskiego w Raciborzu.

Z Wacławczykiem czy bez, Jakacka i tak by wygrała
Arkusze ocen udostępnione przez urzędników starosty. Najwyższą średnią zdobyła Mariola Jakacka (7,5 pkt.). Drugie miejsce zajął Marian Wasiczek (6,86 pkt.). Kolejni kandydaci uzyskali średnio: 6,29 pkt., 5,86 pkt., 4,86 pkt., 4,29 pkt., 4 pkt., 3,86 pkt., 2,67 pkt. (w tym głosowaniu nie brał udziału Dawid Wacławczyk, mający w tym czasie zajęcia na PWSZ w Raciborzu) oraz 2,43 pkt.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na naszą redakcyjną skrzynkę pocztową otrzymaliśmy 10 arkuszy podsumowujących przebieg konkursu na dyrektora Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Wystąpiliśmy o nie w związku z komentarzami wskazującymi, że znajomość Marioli Jakackiej z radnym Dawidem Wacławczykiem (członkiem komisji konkursowej) miała mieć wpływ na wybor nowej dyrektor.

Drugie podejście

Szczegółowo opisaliśmy tę sprawę w poprzednim numerze „Nowin Raciborskich” (artykuł Sprawdzamy czy konkurs na dyrektora zamku był ustawiony, strona 14), dlatego teraz odniesiemy się tylko do nadesłanych przez starostwo arkuszy ocen. Całkowicie jawny jest wyłącznie arkusz dotyczący Marioli Jakackiej, która zwyciężyła w konkursie. Na pozostałych kartach zamazano imiona i nazwiska kandydatów. Sami wnioskowaliśmy o tę anonimizację, chcąc przyspieszyć proces udostępnienia informacji publicznej. Wyszliśmy bowiem z założenia, że dla sprawy nie są istotne personalia pozostałych kandydatów, ale to w jaki sposób radny Dawid Wacławczyk ocenił Mariolę Jakacką i pozostałych kandydatów, a więc czy jego ocena zaważyła na wyborze M. Jakackiej na stanowisko dyrektora zamkowej agencji.

Wynik byłby taki sam

Analiza udostępnionych nam informacji wskazuje, że oceny Dawida Wacławczyka nie wpłynęły na wybór nowego dyrektora zamku. Mariola Jakacka otrzymała po 8 punktów od Marka Kurpisa, Piotra Olendra, Adriana Plury oraz Dawida Wacławczyka. Pozostali członkowie komisji w osobach Karoliny Kunickiej, Beaty Bańczyk oraz Ewy Girek przyznali jej po siedem punktów. Co dało w sumie 53 punkty i średnią 7,57 pkt.

Nieoficjalnie wiemy, że drugi w kolejności był Marian Wasiczek, zarządzający kulturą w gminie Krzanowice. Najwyżej oceniły go Beta Bańczyk i Ewa Girek, które przyznały mu po 8 punktów. Po 7 punktów otrzymał od Karoliny Kunickiej, Dawida Wacławczyka i Adriana Plury. 6 punktów dał mu Marek Kurpis, natomiast 5 punktów przyznał Piotr Olender. Marian Wasiczek zdobył w sumie 48 punktów, co przełożyło się na średnią 6,86 pkt.

Gdyby Dawid Wacławczyk nie brał udziału w głosowaniu, wówczas M. Jakacka osiągnęłaby średnią 7,5 pkt. a Marian Wasiczek 6,83 pkt. Wynik konkursu byłby taki sam.

(żet)


Za tydzień wrócimy do sprawy w komentarzu redakcyjnym.

Ludzie:

Adrian Plura

Adrian Plura

Radny Powiatu Raciborskiego.

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Radny Powiatu Raciborskiego.

Marek Kurpis

Marek Kurpis

Wicestarosta Powiatu Raciborskiego.

Piotr  Olender

Piotr Olender

Radny Powiatu Raciborskiego.