Czwartek, 26 listopada 2020

imieniny: Delfiny, Lechosława, Konrada

RSS

Epidemia na Śląsku:

Budżet 2018. Co nowego i za ile powstanie w Raciborzu w roku wyborczym?

23.11.2017 07:00 | 0 komentarzy | ma.w

Czy w rok wyborczy wejdziemy z rekordowym poziomem inwestycji miejskich? Taki projekt budżetu dla Raciborza złożył prezydent Mirosław Lenk. Teoretycznie jego radni mają przewagę w samorządzie, ale z dyscypliną głosowania bywa różnie.

Budżet 2018. Co nowego i za ile powstanie w Raciborzu w roku wyborczym?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W ostatnim roku swych rządów prezydent Lenk podnosi poprzeczkę wydatków inwestycyjnych. Odkąd objął urząd w 2006 roku ich poziom wzrósł o 466%. W stosunku do poprzednich lat plan wydatków proponowany przed prezydenta Lenka jest brawurowy. Gdy z porównania wyłączyć budżety z budową kanalizacji w dzielnicach, to jest to najbardziej inwestycyjny budżet miejski w ciągu trzech kadencji obecnego włodarza Raciborza.

W latach 2006–2017 na inwestycje miejskie przeznaczono rocznie od 8 do 36 mln zł, ale dominowały wydatki na poziomie 18–21 mln zł. Tylko gdy budowano kanalizację (ze środków unijnych) było to nawet 68 mln zł. W 2018 roku zaplanowano 38,3 mln zł. W magistracie podają, że dynamika wydatków inwestycyjnych w Raciborzu w latach 2005–2018 (rządy ekipy M. Lenka) wyniosła 466%.

Obecny szef komisji budżetu Jan Wiecha dzieli inwestycje na: 1. priorytetowe – takie na już; 2. ważne – z którymi można zaczekać i 3. rezerwowe – do realizacji gdy pojawią się możliwości finansowe. Podział inwestycji wg Mirosława Lenka jest nieco inny: 1. wymagające wykorzystania środków europejskich; 2. łączące się z już rozpoczętymi przedsięwzięciami; 3. mające wpływ na funkcjonowanie miasta, ale brakuje nań pieniędzy.

Poziom inwestowania w Raciborzu jest zdaniem J. Wiechy „taki średni, jak w kraju”. Plasujemy się w okolicy 150 miejsca w Polsce na 2500 gmin. Rankig sporządza „Rzeczpospolita”. W przeszłości byliśmy w pierwszej 10. tego zestawienia, ale wtedy budowano w dzielnicach kanalizację.

Ludzie:

Franciszek Mandrysz

Franciszek Mandrysz

Radny Gminy Racibórz.

Jan  Wiecha

Jan Wiecha

Były radny Gminy Racibórz, pracownik Rafako SA.

Leon Fiołka

Leon Fiołka

Przewodniczący Rady Miasta Racibórz.

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.