Niedziela, 21 października 2018

imieniny: Urszuli, Hilarego, Celiny

RSS

Zobacz jak budują drogę Pszczyna – Racibórz [ZDJĘCIA]

17.11.2017 08:22 | 4 komentarze | pm / UM Rybnik

Inwestycja ma zostać zakończona do 31 lipca 2019 roku.

Zobacz jak budują drogę Pszczyna – Racibórz [ZDJĘCIA]
Fot. Lucyna Tyl
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Po kilkuletnich przygotowaniach trwa budowa drogi będąca nie tylko obwodnicą Rybnika, ale również ważną alternatywą dla innych dróg tej części regionu. Zgodnie z podpisaną umową „Budowa Regionalnej Drogi Racibórz-Pszczyna (etap I do IV) w Rybniku i Żorach oraz budowa Drogi Śródmiejskiej na odcinku od ul. Obwiednia Południowa w Rybniku do Węzła Śródmiejskiego”, bo tak brzmi pełna nazwa inwestycji, zakończona zostanie ona do 31 lipca 2019 roku. Wartość umowy to 352.567.213,94 zł.

I etap budowy Regionalnej Drogi Racibórz-Pszczyna na odcinku przebiegającym przez Miasto Rybnik obejmuje budowę 10,22 km drogi od ronda Raciborskiego w Żorach do ul. Wodzisławskiej w Rybniku. Planowana droga będzie drogą klasy GP (główna przyspieszona) o przekroju 2x2 (dwie jezdnie po dwa pasy ruchu). Trasa będzie całkowicie bezkolizyjna – pięć skrzyżowań z kluczowymi drogami niższego rzędu będzie wykonane w formie węzłów. W celu usunięcia kolizji z drogami, liniami kolejowymi oraz ciekami wodnymi powstanie 13 obiektów mostowych (2 mosty i 11 wiaduktów). Inwestycja usprawni dojazd do autostrady A1 i odciąży centrum miasta od ruchu pojazdów. Kluczowym rezultatem projektu będzie znaczne skrócenie czasu przejazdu przez Rybnik.
Budowę rybnickiego odcinka drogi „Racibórz – Pszczyna” realizuje wyłonione w przetargu Przedsiębiorstwo Usług Technicznych INTERCOR Sp. z o.o. z Zawiercia. Stosowna umowa podpisana została 25 kwietnia w rybnickim magistracie.

Zgodnie z zapowiedziami wykonawca rozpoczyna od prac przygotowawczych, związanych przede wszystkim z inwentaryzacją terenu, wyznaczeniem osnowy geodezyjnej, budową dróg serwisowych, placów składowych, przygotowaniem projektów ruchu tymczasowego. Harmonogram robót przewiduje wykonanie najpierw prac polegających na wzmocnieniu podłoży, fundamentowaniu, stabilizacji gruntów – efekt prac w części nadziemnej są już widoczne. Co ważne, prace są wykonywane równolegle, a nie szeregowo, to znaczy w jednym czasie na wielu odcinkach.