Czwartek, 21 listopada 2019

imieniny: Janusza, Marii, Konrada

RSS

Droga Główna Południowa bez szans na budowę. Priorytetem remont Jastrzębskiej i Wodzisławskiej

20.01.2017 13:00 | 0 komentarzy | mak

W Katowicach przyjęto „Plan rozbudowy dróg w województwie śląskim” do 2020 r. Bez niego władze województwa nie dostałyby ani złotówki z unijnej kasy na potrzebne budowy i remonty. Projekty z powiatu wodzisławskiego zostały ocenione wysoko, ale to za mało, by się cieszyć, bo pieniędzy do podziału jest niewiele.

Droga Główna Południowa bez szans na budowę. Priorytetem remont Jastrzębskiej i Wodzisławskiej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Załącznikiem do planu rozbudowy dróg wojewódzkich jest ranking śląskich projektów drogowych starających się o unijne wsparcie. Projekty z powiatu wodzisławskiego – w tym poszczególne etapy budowy Drogi Głównej Południowej – zajęły dobre lokaty, ale co z tego, skoro pula pieniędzy jest niewystarczająca.

Wysokie noty

Na liście rankingowej znalazły się 44 zadania, w tym 5 projektów z terenu powiatu wodzisławskiego. Na 3. miejscu uplasował się III etap budowy DGP, który ciągnie się od węzła A1 w Jastrzębiu do DK 78 w Wodzisławiu (koszt to 444 mln zł). Na 13 miejscu jest II etap budowy DGP, to jest od DK 78 w Wodzisławiu (ul. Bogumińska) do ul. Pszowskiej w Wodzisławiu na wysokości restauracji Słoneczna (265 mln zł). Miejsce 15. otrzymał projekt przebudowy istniejącej drogi wojewódzkiej nr 933, czyli ul. Jastrzębska w Wodzisławiu i ul. Wodzisławska w Mszanie (144,6 mln zł). Na 18. miejscu znalazł się I etap budowy DGP, który biegnie od ul. Pszowskiej na granicy Pszowa i Wodzisławia, aż do włączenia DGP w ul. Raciborską w Rydułtowach (246 mln zł). Miejsce 24. zajmuje projekt przebudowy drogi wojewódzkiej nr 935 w Rydułtowach i powiecie raciborskim (71,2 mln zł)

Duże potrzeby, mało pieniędzy

Problem w tym, że wartość projektów ubiegających się o unijne wsparcie znacznie przewyższa dostępne środki. Do podziału jest pula w wysokości zaledwie... 588 mln zł. Dlatego już w listopadzie ubiegłego roku władze województwa postawiły warunek, iż wnioskowane dofinansowanie do danego projektu nie może być wyższe niż ok. 147 mln zł. – A to oznacza, że dofinansowanie mogą otrzymać maksymalnie cztery projekty – mówi Dariusz Szymczak, wiceprezydent Wodzisławia Śl., które to miasto jako lider odpowiada w imieniu województwa za przygotowanie dokumentacji DGP.

Priorytetem remont istniejącej drogi

Zestawiając kwoty poszczególnych etapów budowy DGP, już na pierwszy rzut oka widać, że koszt każdego z odcinków jest znacznie wyższy od ewentualnego wsparcia w wysokości 147 mln zł. Z tego wynika, że jak na razie dofinansowania nie otrzyma żaden z etapów DGP. W tej sytuacji władze Wodzisławia priorytetowo traktują przebudowę istniejącej drogi wojewódzkiej nr 933, czyli ul. Jastrzębskiej w Wodzisławiu i ul. Wodzisławskiej w Mszanie. – Wielokrotnie apelowaliśmy do władz województwa o poprawę stanu technicznego tej drogi. Jest ona zdewastowana i nie posiada odwodnienia. W efekcie naszych starań wła

dze województwa zadecydowały się na przygotowanie dokumentacji przebudowy DW 933. Projekt oraz decyzja środowiskowa są już gotowe. Inwestycja zapewni drożne i bezpieczne skomunikowanie z autostradą A 1 – mówi wiceprezydent Dariusz Szymczak.