środa, 13 listopada 2019

imieniny: Stanisława, Mikołaja, Krystyna

RSS

Michał Woś mógł stracić mandat radnego. Stanęli za nim murem

26.10.2016 19:32 | 1 komentarz | ma.w

Wojewoda i jego nadzór prawny zażądał od rady miasta stanowiska w sprawie najmłodszego radnego w raciborskim samorządzie Michała Wosia. Zarzucono mu, że pracując i mieszkając w Warszawie przestał być raciborzaninem, tracąc prawo wybieralności. Przewodniczący rady Henryk Mainusz zapytał radę miasta czy Woś powinien nadal być jej członkiem.

Michał Woś mógł stracić mandat radnego. Stanęli za nim murem
Radny Michał Woś
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Woś uważa sprawę za polityczną. Odkąd pracuje w Ministerstwie Sprawiedliwości jest kojarzony z konkretną opcją - Prawem i Sprawiedliwością. - Ja to przyjmuję - oznajmił. Napisał obszerne, sześciostronicowe wyjaśnienia do szefa rady. - Wolę stałego pobytu wyrażam w kierunku Raciborza. Nie opuściłem żadnej sesji rady, jestem mieszkańcem Raciborza, a pracuję w ministerstwie. Wykonuję wiele zadań w formie telepracy i w terenie, głównie poza stolicą - Woś starał się w skrócie przedstawić argumenty przeciw tezie postawionej w zgłoszeniu jakie trafiło do wojewody i nadzoru (rada nie otrzymała informacji, kto był wnioskodawcą).Według Wosia sprawa jest oczywista i rada w ogóle nie powinna się nią zajmować.

Tymczasem nadzór prawny był wymagający wobec przewodniczącego Mainusza i nie wystarczyły mu wyjaśnienia na piśmie, z załącznikiem w postaci pisma M. Wosia. Żądał pilnego stanowiska rady w formie uchwały, bo bez niego zarządzenie zastępcze wyda wojewoda.

Radni zaczęli jeden przez drugiego popierać M. Wosia jako jednego z najlepszych w radzie (Marek Rapnicki, Michał Fita). - Ten kto "zatrudnił" wojewodę pismem ten popełnił blamaż, postąpił nierozważnie, nie powiem, że po świńsku. Miasto szczyci się jak ma posła. Radny w ministerstwie to plus dla miasta, jego przywilej - mówił M. Rapnicki.

Piotr Klima zapowiedział, że złoży swój mandat w proteście jak rada wygasi mandat Wosia. Dobrą współpracę z najmłodszym w radzie podkreślił Jan Wiecha. Aktywny w opozycji Franciszek Mandrysz zaznaczył, że głosując przeciw Wosiowi rada da sygnał na zewnątrz, że w samorządzie nie ma miejsca dla młodych ludzi. Mandrysz pochwalił Wosia za merytoryczną pracę w radzie. Wypowiedziała się także radna Anna Szukalska (prawnik) mówiąc, że nie ma podstaw by wygaszać mandat Michała Wosia.

W głosowaniu 20 radnych było za pozostawieniem Michała Wosia w radzie, 2 się wstrzymało. Sam Woś nie wziął udziału w głosowaniu.

Ludzie:

Franciszek Mandrysz

Franciszek Mandrysz

Radny Gminy Racibórz.

Henryk Mainusz

Henryk Mainusz

Radny Miasta Racibórz, były przewodniczący rady.

Jan  Wiecha

Jan Wiecha

Radny Gminy Racibórz.

Michał Fita

Michał Fita

Wiceprezydent miasta Racibórz

Michał Woś

Michał Woś

minister w rządzie Mateusza Morawieckiego

Piotr Klima

Piotr Klima

Radny Gminy Racibórz