Piątek, 21 lutego 2020

imieniny: Eleonory, Kiejstuta, Fortunata

RSS

Kultura

Poświęcenie kaplicy na zamku w Raciborzu. Jest najpiękniejsza na Śląsku [ZDJĘCIA]

17.06.2016 15:30 | 1 komentarz | żet

Senator Adam Gawęda, biskupi Jan Kopiec i Andrzej Czaja, posłowie Gabriela Lenartowicz i Czesław Sobierajski, samorządowcy, delegacja z Niemiec, kamery, telebimy, transmisja mszy świętej na zamkowym dziedzińcu - tak było dziś w Raciborzu podczas uroczystości ponownego poświęcenia kaplicy św. Tomasza Becketa.

Poświęcenie kaplicy na zamku w Raciborzu. Jest najpiękniejsza na Śląsku [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kaplica św. Tomasza Becketa na Zamku Piastowskim w Raciborzu powstała około 1290 roku. Jest ona pomnikiem ugody pomiędzy księciem Henrykiem IV Probusem z dynastii Piastów a biskupem wrocławskim Tomaszem II. Do tych wydarzeń nawiązał 17 czerwca podczas uroczystości ponownego poświęcenia kaplicy ks. bp Jan Kopiec.

- Zwyciężyła mądrość i umiejętność współpracy - powiedział, po czym podkreślił, że życie w zgodzie i budowanie wspólnoty ludzi wynika z logiki naszych dziejów i do tego ludzie powinni dążyć również dzisiaj. - Trzeba nam budować wspólny dom - wołał do słuchających kazania wiernych. W samej kaplicy było ich zaledwie kilkudziesięciu, wliczając przedstawicieli władz, chór z Brzezia oraz księży i proboszczów z raciborskich parafii, jednakże na zamkowym dziedzińcu było ich o znacznie więcej - zaproszonych gości oraz mieszkańców Raciborza.

Jan Kopiec wspomniał również o znaczeniu chrztu Mieszka i jego dworu dla dziejów Polski, chwalił księcia Przemysława - władcę dobrego, dbającego o Racibórz i wspomnianych już wcześniej, zwaśnionych lecz ostatecznie pogodzonych biskupa Tomasza i księcia Henryka. - Dziś książąt i królów już nie ma, ale my ciągle zmierzamy do realizacji tych samych celów. Nie tylko podstawowych, ale też zabezpieczenia tych tęsknot wyższych, żebyśmy czuli satysfakcję, że jeteśmy ludźmi - mówił.

Wśród wiernych, którzy znaleźli się na zamkowym dziedzińcu był Adam Hajduk, były starosta raciborski, za którego kadencji rozpoczęto remont zamku, a później również kaplicy. Całość prac (dot. kaplicy) kosztowała samorząd powiatowy ponad 2,8 mln zł. Przedsięwzięcie dofinansował również Wojewódzki Konserwator Ochrony Zabytków (489 tys. zł), Miasto Racibórz (351 tys. zł), Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (198 tys. zł). Od rozpoczęcia prac do ich zakończenia, a następnie wyposażenia wnętrza kaplicy minęło 5 lat. Kaplica św. Tomasza Becketa w Raciborzu zwana jest "perłą górnośląskiego gotyku" lub "śląską Sainte-Chapelle".


Zobacz również:

Ludzie:

Adam Gawęda

Adam Gawęda

poseł na Sejm RP IX kadencji (PiS), sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego

Adam Hajduk

Adam Hajduk

inspektor ds. inwestycji w gminie Rudnik, były Starosta Raciborski

Andrzej  Czaja

Andrzej Czaja

Biskup diecezjalny opolski.

Czesław Sobierajski

Czesław Sobierajski

Poseł na Sejm RP, polityk Prawa i Sprawiedliwości

Gabriela  Lenartowicz

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm