Sobota, 25 maja 2019

imieniny: Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny

RSS

Mainusz: młodzież nosi słuchawki wciśnięte do samego mózgu

04.03.2015 09:32 | 0 komentarzy | ma.w

Rada miasta powinna szukać recepty na problem z hałasem w Raciborzu. Tak uważa radny Piotr Klima. Przewodniczący Henryk Mainusz twierdzi, że ludzie sami niszczą swój słuch, a prezydent Lenk boi się o podwładnych, bo mogą się "zatkać".

Mainusz: młodzież nosi słuchawki wciśnięte do samego mózgu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na lutowej sesji rady miasta Piotr Klima (RSS Nasze Miasto) zwrócił uwagę, że samorząd skupia się na ograniczaniu niskiej emisji, a pomija istotny jego zdaniem problem hałasu w Raciborzu. - Nasza rada powinna poświęcić temu trochę uwagi - zwrócił się z interpelacją do prezydenta miasta.

Mirosław Lenk potwierdził, że to ważny problem. - Będziemy rozmawiać na sesji o ochronie środowiska, a walka z hałasem to jakiś element zakłócenia stanu równowagi. Ten temat koduję jako istotny, spróbuję coś zaproponować - obiecał Klimie.

Autor interpelacji zauważył, że "jakby nie było to kwestia zdrowia" i z ograniczaniem hałasu w Raciborzu czekać nie można. - Ludziom postępują choroby uszu i sprawy laryngologiczne - wyjaśnił rajca, który z wykształcenia jest farmaceutą.

Lenk wyjaśnił, że zestaw narzędzi prawnych jakimi dysponuje samorząd do walki z hałasem może przerazić radnego Klimę. - Praktycznie nie mamy możliwości by kogokolwiek upominać w tych sprawach - prezydent rozłożył ręce. Częściowo takie możliwości posiada powiat, reszta leży w gestii marszałka.

Przewodniczący rady Henryk Mainusz poprosił P. Klimę aby ten doprecyzował, gdzie w Raciborzu hałas jest szczególnie uciążliwy. Czy chodzi o zakład pracy, uliczny hałas, a może domowy? Mainusz narzekał też na młodzież, która "nosi słuchawki wciśnięte aż do samego mózgu i tak traci słuch". - Telewizory słuchamy dziś na takich wysokich obrotach, że jest to coś niesamowitego - sądzi szef rady miasta.

Radny NaM-u podkreślał, że nie mówi o awanturach w domu tylko o zjawisku, które wpływa negatywnie na układ ruchu. - Spytajmy lekarzy specjalistów. Może uznają, że to jest w ogóle bardzo ciche miasto - stwierdził Piotr Klima na sesji. Dla samorządu widzi w tej sprawie rolę edukacyjną i uświadamiającą.

Ludzie:

Henryk Mainusz

Henryk Mainusz

Radny Miasta Racibórz, były przewodniczący rady.

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Piotr Klima

Piotr Klima

Radny Gminy Racibórz