Sobota, 18 września 2021

imieniny: Stefanii, Irmy, Stanisława

RSS

Młodzież ZST z Wodzisławia jeździła Maybachem w Niemczech

31.10.2014 14:45 | 0 komentarzy | (q)

Już po raz kolejny młodzież Zespołu Szkół Technicznych z Wodzisławia Śląskiego była gościem niemieckiej Wilhelm – Maybach- Schule w Heilbronn (Badenia - Wirtembergia, www.wms-hn.de).

Młodzież ZST z Wodzisławia jeździła Maybachem w Niemczech
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pobyt uczniów ZST w Niemczech rozpoczął mecz hokeja na lodzie. Uczniowie obu zaprzyjaźnionych szkół wspólnie kibicowali miejscowej drużynie - Falken,  wszystkim udzielił się niesamowity klimat panujący na Kolberarena.

W poniedziałek (20.10.2014 r.) polscy uczniowie zostali oficjalnie przywitani przez Dyrektora WMS pana Bruna Troßbacha. Jak się okazało, Polacy nie byli jedynymi gośćmi szkoły w Heilbronn, w ramach międzynarodowej wymiany  Wilhelm – Maybach- Schule odwiedzili również uczniowie z norweskiej Polarsirkelen Videreagaende Skole.

Młodzież wszystkich trzech placówek wspólnie zwiedzała niemiecką szkołę, poznając historię, tradycję oraz jej patrona - Wilhelma Maybacha, który był konstruktorem silników samochodowych.

Ku zdziwieniu wszystkich, uczniom ZST oraz Polarsirkelen Videregaende Skole zafundowano przejażdżkę zabytkowym Maybachem. Po wspólnym obiedzie polsko - niemiecko – norweska grupa uczniów wraz z opiekunami udała się na ściankę wspinaczkową, by poczuć smak przygody z dużą dawką adrenaliny.

Już we wtorek 21.10.2014 czekała na uczestników polsko-niemieckiej wymiany kolejna wycieczka. Tym razem młodzież odwiedziła Stuttgart - stolicę Badenii-Wirtembergii, jednego z 14 europejskich regionów metropolitarnych. Miasto Stuttgart jest znane m.in. jako centrum naukowo - przemysłowe i siedziba przedsiębiorstw takich jak Porsche, Bosch, Daimler AG czy IBM. W Stuttgarcie młodzież zwiedziła piękną starówkę oraz Mercedes Benz Muzeum, gdzie mogła na przykładach konkretnych modeli podziwiać 125-letni rozwój motoryzacji (zbiory muzeum obejmują 1500 eksponatów!).

Kolejną atrakcją był wyjazd do fabryki Audi w Neckarsulm. Audi Neckarsulm to zakłady o największej w koncernie VW różnorodności produkcji. Z taśm zjeżdżają tu modele takie jak: A4 Limousine, A5/S5 Cabriolet, A6 Limousine I Avant, A6 allroad, A6 hybrid, A7/S7 Sportback, A8/S8, A8 hybrid i A8L, R8 i R8 Spyder, RS 5 Cabriolet, RS 6 Avant i RS 7 Sportback.  Zarówno polscy, norwescy jak i niemieccy uczniowie  z zapartym tchem obserwowali poszczególne etapy produkcji samochodów.

Pozostałe dni wypełniły zajęcia warsztatowo – projektowe w pracowniach Wilhelm – Maybach –Schule. Młodzież ZST, WMS oraz Polarsirkelen została podzielona na grupy polsko – niemiecko – norweskie,  których zadaniem było zaprojektować i wykonać stronę internetową będącą kompendium wiedzy na temat rodzimych miast uczniów. Bazując na własnych doświadczeniach i wiedzy, uczniowie decydowali, co warto zwiedzić, gdzie smacznie zjeść, jak aktywnie odpocząć i gdzie przenocować w poszczególnych miastach oraz jak atrakcyjnie zaprezentować  Wodzisław Śl., Heilbronn i Moiranę.

W piątek 24.10.2014 odbyło się podsumowanie polsko – niemieckiej wymiany młodzieży oraz oficjalne pożegnanie gości z Polski i Norwegii  przez dyrektora WMS. Reprezentanci grupy polskiej i norweskiej przedstawili efekty swojej pracy w formie prezentacji multimedialnej. Na slajdach znalazły się również zdjęcia dokumentujące wspólnie spędzony czas. Punktem kulminacyjnym była angielsko – niemiecka  piosenka napisana przez uczniów ZST, zaśpiewana przy akompaniamencie gitary.

Ostatnią atrakcją pobytu w Niemczech był wyjazd do Heidelbergu – miasta, które jako jedno z nielicznych uniknęło zniszczeń w czasie II wojny światowej. Młodzież, spacerując po starówce, podziwiała architekturę, m.in. gotycko – renesansowy zamek, rynek wraz z gotyckim kościołem Św. Ducha, Hotel zum Ritter –XVI wieczny pałac renesansowy, muzeum - Kurpfälzisches  Museum oraz most Alte Brücke z Bramą Karola (Karlstor) na rzece Neckar. Po wędrówkach w Heidelbergu oraz po całym tygodniu pełnym niezapomnianych przeżyć, nadszedł czas pożegnań - smutek koiła jednak świadomość, że już za kilka miesięcy młodzież będzie miała okazję dopisać kolejny rozdział do historii polsko – niemieckiej współpracy w ramach realizowanego wspólnie projektu.

Podsumowując zrealizowany program, można stwierdzić, iż uczniowie owocnie spędzili czas, podejmując działania mające na celu integrację młodzieży oraz propagowanie polskiej kultury i tradycji. W trakcie spotkań i wycieczek młodzież popularyzowała wiedzę o Polsce, przekazując elementarne informacje na temat naszego miasta, regionu i kraju.

Za polsko-niemiecką wymianę uczniów odpowiedzialne są Ewelina Gawlik oraz Anna Rynkiewicz-Ryszka

Wymiana młodzieży dofinansowana została przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży w Warszawie (www.pnwm.org.pl).