Czwartek, 17 października 2019

imieniny: Małgorzaty, Ryszarda, Gabrieli

RSS

Z chorym dzieckiem od budynku do budynku

11.12.2016 19:10 | 3 komentarze | mak

Jeszcze niedawno w powiecie wodzisławskim działały dwa oddziały pediatryczne – jeden w Wodzisławiu, drugi w Rydułtowach. W marcu oddziały te zostały połączone i zlokalizowane w szpitalu w Rydułtowach. Pediatria w Wodzisławiu zniknęła. Takie posunięcie było elementem pierwszego etap reorganizacji szpitala przygotowanego przez poprzednią dyrekcję. Dziś pojawiają się pytania, czy był to słuszny krok.

Z chorym dzieckiem od budynku do budynku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

50 lat wstecz

Temat został poruszony na listopadowej sesji rady powiatu w Wodzisławiu Śl. Jeden z punktów sesji dotyczył szpitala i przygotowanego przez obecną dyrekcję planu medyczno–naprawczego. Odbyła się dyskusja. Głos zabrał między innymi Henryk Wojtaszek – lekarz, który pracował w szpitalu, a także były dyrektor szpitala. Podzielił się swoimi wątpliwościami co do samego programu, ale nawiązał też do wcześniejszej decyzji o przeniesieniu oddziału pediatrycznego do Rydułtów. – Nie wiem, jak to łagodnie nazwać... Cofnęliśmy się o 50 lat – określił obecną sytuację. Miał na myśli chociażby niefortunny układ architektoniczny. Oddział pediatryczny mieści się bowiem w osobnym budynku, a często diagnostyka małych pacjentów musi odbywać się w sąsiednich obiektach. Efekt jest następujący: – Małe dzieci, na przykład z zapaleniem płuc, są przenoszone przez szpitalne podwórko do pracowni rentgenowskiej – podał przykład Henryk Wojtaszek. – Trzeba coś z tym zrobić – dopowiedział.

Rozwiązaniem przenośny rentgen?

Obecna dyrekcja nie chce komentować decyzji poprzedniej dyrekcji co do przeniesienia pediatrii do Rydułtów. – Trudno mi dyskutować z tą decyzją, nie ma co wracać do przeszłości. Myślimy o przyszłości. Na pewno będziemy starali się stworzyć lepsze warunki dla małych pacjentów i ich rodziców oraz podnieść jakość świadczonych usług – odpowiada dyrektor szpitala w Wodzisławiu i Rydułtowach, Dorota Kowalska. Co do przenoszenia małych pacjentów do pracowni RTG, która znajduje się w innym budynku, to pani dyrektor zapowiada „optymalizację”.

Jak się dowiedzieliśmy, już podczas ostatniej rady społecznej szpitala padł wniosek, by dyrekcja rozpatrzyła możliwość pozyskania mobilnego rentgena, między innymi na potrzeby oddziału pediatrycznego.

Ludzie:

Ireneusz  Serwotka

Ireneusz Serwotka

Były Starosta Wodzisławski