Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
marzec
13 piątek

Wieczór Sztuk RÓŻNE HISTORIE

Dom Kultury Chwałowice
Rybnik Chwałowice, 1 Maja 91 B

W programie Wieczoru:

1. Klaudia Pawelec-Gliklich - wernisaż wystawy malarstwa (Galeria Kolumnowa).

2. Marta Kotlarska - wernisaż wystawy fotografii pt. „Nie boję się nocy - jestem Bompo”

(Galeria Fotografii Deka).

3. Tomasz Woźny - wernisaż wystawy fotografii pt. „AKCJA HUMANITARNA”

(Galeria Drugiego Planu).

4. Teatr Mariana Bednarka - performance pt. „PIOSENKA AJAJAJ”  (Sala Widowiskowa).

WSTĘP WOLNY!

Klaudia Pawelec-Gliklich - ukończyła studia na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie, kierunek Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych - specjalizacja malarstwo - pracownia prof. Tadeusza Rusa. Aneks z grafiki - pracownia prof. Józefa Knopka. Od kilku lat nauczycielka plastyki. Uczestniczka wielu wystaw - malarskich i fotograficznych - zbiorowych i indywidualnych. Uczestniczka wielu plenerów malarskich i fotograficznych. Jej Założycielka wystawy „Młode Talenty”, której celem jest propagowanie twórczych działań uzdolnionej młodzieży, od 2014 r. - „Młode Talenty - rodzinne”. Członkini Żorskiego Klubu Fotograficznego KADR. Od lat współpracuje z Uniwersytetem Śląskim w Cieszynie organizując zajęcia dla młodzieży w pracowni grafiki. Współpracuje z Otwartą Pracownią Plastyczną oraz Miejskim Ośrodkiem Kultury w Żorach oraz z Przedszkolem nr 22 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Brzechwy w Żorach. Myślą przewodnią malarki jest działanie artystyczne w szeroko pojętym znaczeniu. Inspirację czerpie z otaczającego ją świata, tematyką obrazów zazwyczaj jest pejzaż, który artystka rozkłada na czynniki oraz dokonuje własnych interpretacji przestrzeni. Artystka mieszka i tworzy w Żorach.

MARTUSHKA FROMEAST (Marta Kotlarska) - „Nie boję się nocy - jestem Bompo”

Projekt opowiada o rytuałach szamańskich w Nepalu. Przez ponad cztery miesiące Martushka Fromeast (Marta Kotlarska) mieszkała w małej wiosce w nepalskich Himalajach - Syafrubesi, gdzie miała szczęście zetknąć się z ludźmi nazywanymi - Bompo i Jhankrisami (czyli szamanami). Pozwolono jej uczestniczyć w rytuałach leczniczych oraz całonocnych pudźas - obrzędach oczyszczających ciało z chorób i demonów. W małej wsi mieszka siedemnastu szamanów, przynależących do dwu kast. W czasie święta Janai Prima mieszkańcy miejscowości wyruszają w pielgrzymkę z szamanami do miejsc związanych z kultem. Nanda Devi Raj Yatra jest najdłuższą i najtrudniejszą pielgrzymkąw Himalajach, to także jedna z najdłuższych i najtrudniejszych pielgrzymek na świecie, jej uczestnicy idąboso przez trzy tygodnie przez indyjskie Himalaje. To bardzo rzadkie wydarzenie, odbywające się raz na 12 lat.Prezentowana wystawa jest fragmentem rozwijającego się projektu, który był pokazywany m.in. na festiwalach fotograficznych Delhi Photofestival, XishuangbannaPhotoVestival 2014 w Chinach oraz w Siddartha Arts Gallery w Katmandu. Projekt został nagrodzony na BZ WBK PRESS PHOTO 2014.

Martushka Fromeast (Marta Kotlarska) jest absolwentką ASP w Poznaniu oraz Central Saint Martin's College of Arts and Design w Londynie. Jako artystka wizualna jest szczególnie zainteresowana problematyką storytellingu jako fenomenu grupowego. Jest inicjatorką koncepcji projektu Stories from Himalayas www.storiesfromhimalayas.com, którego celem jest popularyzacja spuścizny kulturowej Himalajów. W listopadzie 2014 r. została nagrodzona w Indiach prestiżową nagrodą Abhivyakti Gaurav Samman. Więcej o autorce: www.martushkafromeast.com.

Tomasz Woźny - „AKCJA HUMANITARNA”

W lipcu 2011 roku, po dwóch dekadach wojny domowej, Sudan Południowy ogłosił niepodległość od Sudanu. Poprawa warunków życiowych ludności tego najmłodszego na świecie kraju, zwłaszcza jeśli chodzi o dostęp do wody i sanitariatów, jest niezmiernie powolna. Brakuje dosłownie wszystkiego: dróg, prądu, szkół, szpitali czy ujęć wody. Prezentowane zdjęcia powstały w lutym 2013 podczas udzielania przez Polską Akcję Humanitarną pomocy Natychmiastowej w rejonie Jonglei w Sudanie Południowym. Polska Akcja Humanitarna www.pah.org.pl realizując swoją misję, współpracuje z fotoreporterami przy zbieraniu najwyższej klasy materiału fotograficznego ilustrującego rzeczywistość globalnego Południa.

Tomasz Woźny - absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim. W 2007 r. fotografował konflikt w tureckim Kurdystanie, w następnym roku życie mieszkańców zniszczonej wojną Gruzji. W 2010 r. zrealizował materiał na zrujnowanym trzęsieniem ziemi Haiti. Rok później dokumentował przejście Haiti z południa na północ przez podróżnika Rafała Króla. Współpracuje z takimi tytułami jak m. in. „National Geographic Traveler”, “Men's Health” czy “Runners World”. Laureat nagród Grand Press Photo oraz BZ WBK Press Photo. Publikował w takich tytułach, jak: Duży Format, Rzeczpospolita, Forbes, Men’s Heath czy Polska the Times. Pisze poradniki o fotografii w serwisie Fotoblogia.pl, prowadzi także korepetycje w Warsztatach Sztuki Fotografii. Strona: www.tomaszwozny.com.

Teatr Mariana Bednarka - „PIOSENKA AJAJAJ” (performance)

Performance traktuje o matce i wolności. Reżyseria, scenografia, scenariusz, tekst - Marian Bednarek, muzyka - mix muzyczny, występują; Sławomir Kubat, Joanna Szarblewska, Magdalena Berger.

Teatr Mariana Bednarka od 1996 działa przy Fundacji EDF Polska. Teatr zrealizował 20 spektakli, 3 etiudy i 3 performance, które wystawiał na najważniejszych festiwalach teatru alternatywnego w kraju, m.in.: poznańska MALTA, Krakowskie Reminiscencje Teatralne, Łódzkie Spotkania Teatralne, a także w Teatrze Witkacego, na Międzynarodowym Festiwalu Działań Ulicznych LA STRADA w Kaliszu, na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym WERTEP w Hajnówce, w Jeleniej Górze, w Krakowie, oraz za granicą, m.in. we Francji i na Ukrainie.

Marian Lech Bednarek - poeta, malarz, twórca teatralny, autor 6 tomików poetyckich. Prozę i poezję publikował na łamach licznych pism i czasopism.  Laureat wielu ogólnopolskich konkursów literackich, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Redaktor naczelny pisma artystycznego „Plama” w latach 1997-2005, autor 27 wystaw indywidualnych malarstwa i rysunku. Uprawia malarstwo, rysunek, grafikę, scenografię, instalację, poezję konkretną, a także krótki film eksperymentalny. Mieszka w Czernicy koło Rybnika.

źródło: DK Chwałowice, fot. Artur Góra