Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
czerwiec
8 środa

Tydzień z Teatrem w Rybniku

Najbliższy tydzień zapowiada się interesująco pod względem artystycznym.

8 czerwca o 19.00 zapraszamy na koncert Marka Dyjaka. Sam siebie nazywa barowym grajkiem. "Najbardziej prawdziwy głos na polskim rynku muzycznym" - tak ocenia go krytyczka muzyczna, nauczycielka śpiewu Elżbieta Zapendowska. Głos na granicy desperacji, krzyku i rozpaczy, nic sobie nie robi z takiej czy owakiej konwencji.

9 czerwca 2016 godz. 18.30 zapraszamy na wernisaż wystawy pt. "WYZNAWCY IMPASTO"

z okazji jubileuszu 40-lecia Grupy Artystycznej KONAR.

W wystawie udział biorą:

  • Aldona Fila - malarstwo
  • Alina Krautwurst - fotografia
  • Beata Tomas - malarstwo i inne
  • Beata Waligórska-Rzaczek - malarstwo
  • Ewa Leks - malarstwo
  • Małgorzata Ryszka - malarstwo
  • Dariusz Zawadzki - fotografia
  • Piotr Lipina - malarstwo
  • Jerzy Kawulok - fotografia

Grupa Artystyczna Konar wywodzi się z założonego w 1976 roku amatorskiego klubu plastycznego działającego przy Zakładowym Domu Kultury Kopalni Węgla Kamiennego „Rydułtowy”. Założycielami było dziewięciu górników hobbystów – amatorów sztuki: Adolf Koczy (pierwszy prezes grupy), Walenty Habram, Eugeniusz Ryszka, rzeźbiarz i malarz Franciszek Jaworek, uprawiający metaloplastykę i malarstwo Wacław Midor oraz rzeźbiarze Alfred Piątek, Jan Demczyk i Feliks Śmieja. Pierwszy skład grupy nie był dziełem przypadku. Górnicy którzy rozpoczęli działalność twórczą w klubie, wcześniej utrzymywali ze sobą kontakty. Wszyscy uczęszczali do Państwowego Ogniska Plastycznego. Ich mentorem był Ludwik Konarzewski senior, stąd też nazwa grupy „KONAR”. Ówczesne warunki sprzyjały utworzeniu przy ZDK KWK Rydułtowy pracowni plastycznej. W trakcie długoletniej działalności „Konaru” zmieniali się członkowie i liczebność grupy. W latach 1991-2011 roku prezesem grupy był jej długoletni członek Piotr Lipina.

W roku 1999 do grupy dołączyła Beata Tomas - artystka i animatorka kultury, z inicjatywy której podjęto starania o sformalizowanie działalności „Konaru”, który w 2004 roku został włączony w struktury Towarzystwa Miłośników Rydułtów. Miało to duży wpływ na szersze zaistnienie grupy na forum kultury regionalnej.

Z okazji Jubileuszu 30-lecia działalności Konar został wyróżniony Honorową Odznaką Miasta Rydułtowy "Złotymi Grabiami". W latach 2007-2016 grupa działała już jako stowarzyszenie pod nazwą „Grupa Artystyczna Konar" (GAK). W tym czasie zakres działalności grupy powiększył się o artystów specjalizujących się w rysunku, grafice, fotografii, rzeźbie, poezji i prozie oraz sztukach teatralnych czy muzyce. Pod prezesurą Beaty Tomas stowarzyszenie intensywnie rozwinęło się w strefie społeczno-kulturalnej, a dzięki zaangażowaniu się młodych artystów i pozyskiwanym środkom publicznym, realizowanych jest wielu projektów artystycznych m.in. wystaw, międzynarodowych plenerów, konkursów, imprez artystycznych w obiektach industrialnych. Efektem tych działań są, m.in. pierwsza Industriada na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu czy teatralizowane pokazy mody na schodach przed Teatrem Ziemi Rybnickiej.

Grupa prowadzi działalność na skalę ogólnopolską, a także własne stałe galerie: Galeria w Piecu - w Starej Cegielni w Gaszowicach, Galeria w Browarze - w CH Focus Mall, Galeria w Drodze - w Czernickim Zameczku i Rybniku. Członkowie grupy stale podnoszą swoje kwalifikacje artystyczne dzięki indywidualnym konsultacjom czy poprzez studia na wydziałach artystycznych wielu uczelni. Na pewno łączy ich jedno – kochają sztukę.

10 czerwca o godz.19.00 zapraszamy na spektakl "Single po japońsku"w reż. Olafa Lubaszenko. Obsada: Anna Mucha, Katarzyna Maciąg, Lesław Żurek, Marcin Medyński.

Witajcie w korporacji! Słowo „wolność” wydaje się tu nieprzyzwoite, a posiadanie własnego zdania może stać się przyczyną wymówienia, lub przynajmniej nagany. Nie ma tu miejsca na miłość, bo nawet jeśli uda jej się wykiełkować w sercach pracowników, korporacyjne tryby zmielą ją na proch nim zdąży zakwitnąć. I wreszcie – nie ma tu miejsca na sens i celowość działań, bo praca musi trwać – obojętnie, czy czemuś służy, czy też sprowadza się do przelewania z pustego w próżne. Tak wygląda normalne korporacyjne życie – a przynajmniej tak sądzą nasi bohaterowie. Magda, Nirek, Joanna i Sebastian – członkowie zarządu korporacyjnego giganta, który z trudem walczy o przetrwanie na medialnym rynku. Podporządkowali swoją egzystencję pracy, a prywatne życie upchnęli w przerwie na lunch. Walka o władzę zaślepia ich do tego stopnia, że są dla nich gotowi poświęcić szczęście własne i szczęście najbliższych. Podwładnych traktują jak niewolników, a siebie samych niczym królewski dwór. Choć ich imperium chwieje się w posadach i z dnia na dzień kurczy się coraz bardziej, nie zauważają i tego. Gdy okazuje się, że firmę po raz kolejny przejmuje inny właściciel – tym razem pochodzący z dalekiej Japonii – a obowiązującym strojem każdego pracownika staje się… kimono, w korporacyjnym cesarstwie wybucha bunt. Nasi bohaterowie, zamiast wykazać się rozsądkiem i gasić pożar, dolewają oliwy do ognia – i to w olśniewającym dalekowschodnim stylu. Niczym ninja ruszają do walki, tyle tylko, że z samurajskimi mieczami w dłoniach. Pech w tym, że te samurajskie miecze mylą im się ze sztyletami do seppuku…

Sztuka Marcina Szczygielskiego „Single po japońsku”, kontynuacja wcześniejszych „Singli i Remiksów”, to komedia pomyłek. Farsa, która przedstawia naszą rzeczywistość w krzywym zwierciadle. Ale czy rzeczywiście krzywym? Może raczej wypukłym, które – niczym soczewka powiększającego szkła – pozwala wyraźniej dostrzec umykające nam w codziennym życiu szczegóły, absurdy i śmieszności współczesnego świata. A wszystko to w zapierających dech w piersiach dekoracjach i kostiumach rodem z kraju kwitnącej wiśni, bo przecież rządzące dziś na całym globie korporacyjne mechanizmy właśnie stamtąd się wywodzą.

11 czerwca o 18.55 zapraszamy na retransmisję opery G.Verdiego "Aida"

Monumentalna opera Giuseppe Verdiego opowiadająca tragiczną historię miłości z czasów faraonów nie mogła liczyć na piękniejszą oprawę niż ta przygotowana w Met przez Sonję Frisell.

Obsada:

  • Liudmyla Monastyrska jako Aida,
  • Roberto Alagna jako Radames,
  • Olga Borodina jako Amneris,
  • George Gagnidze jako Amonasro,
  • Stefan Kocán jako Ramfis,
  • Miklós Sebestyen jako Faraon,
  • Fabio Luisi - dyrygent,
  • Sonja Frisell- reżyser.

Zgodnie z XIX-wieczną tradycją spektakl dosłownie ocieka złotem i skrzy się kolorami bogatych dekoracji. Całość zrealizowana jest z rozmachem godnym faraonów, zwłaszcza scena słynnego marsza tryumfalnego. Na scenie pojawiają się nawet żywe konie. Na premierze „Aidy” Verdi został wywołany 32-krotnie do ukłonów. Do dziś opera ta zaliczana jest do nieśmiertelnych „hitów” teatru muzycznego. Miłosny trójkąt, który tworzą niewolnica Aida, wódz egipski Radames i zakochana w nim księżniczka Amneris, wielkie sceny zbiorowe i wspomniany monumentalizm, gwarantują wyjątkowe przeżycia. Nie inaczej jest w spektaklu The Metropolitan Opera, gdzie w główne role wcielają się gwiazdy światowego formatu: Roberto Alagna jako Radames i Olga Borodina w roli Amneris. Czas trwania: 2 godziny i 55 minut (w tym jedna 10-minutowa przerwa).

12 czerwca od 10.00 do 14.00 zapraszamy na XIX giełdę płyt winylowych, cd, książek o tematyce muzycznej, nut i sprzętu muzycznego. Jeśli macie w domu niesłuchane bądź niepotrzebne płyty, gramofony, instrumenty muzyczne - wstąpcie na Vinyl Swap. Wstęp wolny.

Również 12 czerwca wraz z Instytutem Społecznym SILESIA zapraszamy na II Piknik na Kampusie (ul. Rudzka 13)

Program:

od 10.00 - Rusza Strefa Sztuki a w niej: Bajkowe Pięterko, Śpiewające Kredki z Elwirą Zembrzuską , Malowane Powietrze z Dominiką Stach

od 10.00 - W Strefie Ciszy: Joga na trawie z Magdą i Joga słowiańska z Ewą oraz pierwszy raz na pikniku - Rybnik Czyta i Wędrujące Książki !

11.00 - Historie Piknikowe

11.20 i 12.30 - Uczniowie Szkoły Muzycznej uświetnią piknik muzyką klasyczną

11.30 - Startują uwielbiane przez dzieci Bańki Mydlane

12.00 - Instytut Relacji poprowadzi Zawody Rodzin

13.00 - W swój świat zaprosi Szkoła Abada Capoeira

13.30 - Szachowe popołudnie: turniej szachowy, gry symultaniczne i pokazowe

13.30 - Darmowa wypożyczalnia Carver Skateboards

Ponadto

od 10.00 do 14.00 funkcjonować będzie Strefa Relaksu – leżaki i koce dostępne dla wszystkich chętnych . Można też przynieść własne :)

od 10.00 do 12.00 o zdrowe uśmiechy najmłodszych zadbają pracownicy Stomadental - instruktaż higienizacji jamy ustnej i poprawnego szczotkowania zębów