Wtorek, 26 marca 2019

imieniny: Emanuela, Larysy, Teodora

RSS

Turza Śląska: po raz trzeci przemaszeruje Orszak Trzech Króli

Start 06.01.2017 o godz. 12:00 wstęp wolny

6 stycznia kilkudziesięciu aktorów już po raz trzeci odegra biblijne sceny sprzed 2000 lat na ulicach Turzy Śląskiej. Przesłanie tegorocznego Orszaku Trzech Króli będzie się odnosić do ochrony przyrody.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Hasłem przewodnim Orszaku Trzech Króli 2017 w całej Polsce jest motto – św. Franciszka „Pokój i dobro”. Scenariusz Orszaku będzie więc opowiadał o stworzeniu, przyrodzie i jej ochronie.

Do Orszaku intensywnie przygotowują się już w Turzy Śląskiej. Tu Orszak Trzech Króli odbędzie się już po raz trzeci. Podobnie jak rok temu, w organizację Orszaku zaangażowali się uczniowie, nauczyciele i rodzice z tutejszej szkoły podstawowej, gimnazjum oraz Parafia Matki Boskiej Fatimskiej. Orszakową inscenizację uświetni Bractwo Ognia Spaleni z Rybnika.

Nowością podczas Orszaku w Turzy będzie też zbiórka przedmiotów na cele misyjne. Dodajmy – przedmiotów nietypowych. - Podczas Orszaku zachęcamy wszystkich do przyniesienia ze sobą starych kluczy i zużytych, bądź niesprawnych telefonów komórkowych – mówi Beata Brachmańska – przewodnicząca Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej w Turzy Śląskiej. - Zostaną one przekazane Ojcom Werbistom na ich działania misyjne.

Obchody Orszaku Trzech Króli w Turzy Śląskiej rozpoczną się 6 stycznia o godz. 11:00 od uroczystej mszy św. w kościele Matki Boskiej Fatimskiej. O godz. 12:00 wyruszy orszak, a inscenizacja jasełkowa zakończy się przy żywej szopce.

Pierwszy Orszak Trzech Króli odbył się w Polsce 2008 roku. Od tego czasu wydarzenie przerodziło się prawdopodobnie w jedno z największych społeczno-kulturalnych wydarzeń w Polsce, z tak wyraźnym chrześcijańskim i wspólnotowym przesłaniem. Nad Orszakiem w poszczególnych miejscowościach patronat obejmują lokalne władze samorządowe i kościelne. Orszak odbywa się 6 stycznia, w Dzień Objawienia Pańskiego, Święto Epifanii, potocznie nazywane w Polsce Świętem Trzech Króli. Święto zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia.