Sztandary, salwy i kwiaty: Święto Narodowe 3 Maja w Raciborzu

Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się w kościele farnym, następnie przeniosły się pod pomnik abp. J. Gawliny i Powstańców Śląskich.

Sztandary, salwy i kwiaty: Święto Narodowe 3 Maja w Raciborzu

- Do bardziej oświeconej części społeczeństwa docierała przerażająca prawda, że państwa ościenne szykują kolejne rozbiory Ojczyzny... - nakreślił w czasie kazania sytuację z przedednia uchwalenia konstytucji ks. infułat Marian Żagan. - Prawodawcy storzyli dzieło narodowe w tym znaczeniu, że narodowi podporządkowano króla, rząd, sejm i wojsko - kontynuował i wskazał na doniosłą rolę, jaką uchwalona 3 maja 1791 roku Ustawa Rządowa odegrała w dziejach narodu polskiego, dając nadzieję przyszłym pokoleniom Polaków na zrzucenie jarzma pruskiego, habsburskiego i rosyjskiego.

Ponadto sędziwy duszpasterz zwrócił uwagę wiernych na wieloraki charakter obchodzonych 3 maja uroczystości, na które - oprócz rocznicy uchwalenia konstytucji - składają się również: kościelne święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oraz rocznica wybuchu zwycięskiego III Powstania Śląskiego, które wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku.

W uroczystościach wzięły udział władze Raciborza i powiatu raciborskiego, radni, poseł na Sejm RP Henryk Siedlaczek i europoseł Bogdan Marcinkiewicz, przedstawiciele działajacych w Raciborzu organizacji i stowarzyszeń, służby mundurowe, harcerze i wreszcie, co najbardziej budujące, dumnie dzierżąca szkolne sztandary młodzież. Tradycyjnie oprawę muzyczną zapewniła orkiestra dęta "Plania".

Po mszy świętej słowo o historycznym znaczeniu daty 3 maja dla Polaków wygłosił dyrektor Gimnazjum nr 5 w Raciborzu Dariusz Malinowski. Następnie patriotyczny korowód przemaszerował spod kościoła pod pomnik arcybiskupa Józefa Feliksa Gawliny, gdzie złożono kwiaty, po czym - odrostradą i przez kładkę - pod pomnik Powstańców Śląskich. Tam, kwiatami i salwami, złożono honory bojownikom o polski Śląsk.

Ludzie

Henryk Siedlaczek

Były poseł na Sejm RP, obecnie radny sejmiku śląskiego.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].