Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Niezapomniani Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński

Wczoraj obchodziliśmy 24. rocznicę śmierci Andrzeja Kurka i Zdzisława Kamińskiego, twórców popularnonaukowego programu telewizyjnego pt. Sonda. Zginęli w drodze do Raciborza, na Dębiczu. Ich samochód zderzył się czołowo z ciężarowym Starem 200.

Materiał wideo:

Jechali oni wraz z prowadzącym samochód kierowcą rajdowym Andrzejem Gieysztorem do Raciborza, by w Raciborskiej Fabryce Kotłów „Rafako” zebrać materiały do kolejnego programu „O współczesnej technice masowych wierceń otworów dla potrzeb przemysłu energetycznego i inżynierii chemicznej”. Miał to być 528 odcinek „Sondy”. Peugeot, którym jechali, wpadł w poślizg. Doszło do czołowego zderzenia z nadjeżdżającą z naprzeciwka ciężarówką. Cała trójka zginęła.

Dzięki osobowości twórców Sondy, program był chętnie oglądany przez wszystkich, niezależnie od zainteresowań, wykształcenia czy wieku. Kurek i Kamiński realizowali Sondę przy niskim budżecie, ale robili to bardzo umiejętnie, wykonując proste, wręcz realizowane domowym sposobem doświadczenia, okraszając całość dobrym humorem, zaciekle dyskutując. Dialog był istotą tego programu – prowadzony z przeciwstawnych pozycji entuzjasty wobec osiągnięć i możliwości nauki (reprezentowanej przez Kurka) i sceptycznie podchodzącego do tych osiągnięć i możliwości Kamińskiego.

Mimo panującej komuny Kurkowi i Kamińskiemu udało się w propagandowej telewizji stworzyć niedościgniony wzór programu popularnonaukowego, który przy okazji przemycał do Polski doniesienia ze świata, pokazywał, jak wyglądają zachodnie technologie. Sonda nadawana była przez Telewizję Polską w latach 1977–1989.

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
gucioptasznik 01.10.2013 10:04

Z jednej strony masz kolo racje, ale z drugiej prawda jest taka, że jak jest coś ambitniejszego to zaraz lud przełącza kanał na seriale.

koło 01.10.2013 00:20

Dlatego też już nie oglądam tv. Po prostu mam chyba z 20 kanałów a nic w nich nie ma do oglądania. Wolę pooglądać sondę na You tube.

robak 30.09.2013 22:31

szkoda, że poprzedni krzyż na miejscu tragedii zardzewiał, a o nowym nikt nie pomyślał. Nawet miejsce ich śmierci nie jest upamiętnione. Szkoda, może uda się coś zrobić na 25 lecie?

*KroQ* 30.09.2013 21:12

Teraz widz jest karmiony istnym i typowym stekiem pierdół - co pozwala skutecznie realizować plany "odmóżdżania" społeczeństwa. Co jest "śmieszne" - jeszcze słono lud za to płaci, a elementy "systemu" - niczym Muppety - zrobią wszystko dla tych kilku (nastu) złociszczy aby istnieć.

Gdzie ta "misja"...?
Gdzie ta "edukacja"...?
Gdzie te popularne programy, które uczyły...?
Teraz tylko: tańce, wywijańce, rewolucje w kuchni, klozecie i tony natarczywych reklam...

Aż się samo ciśnie " Miałeś ludu Złoty Róg...ostał Ci się ino......"

koło 30.09.2013 20:27

Szkoda że dziś już takich programów nie ma. Sondę można zobaczyć jeszcze na You Tube