Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wykwalifikowani mechanicy są podstawą sukcesu

Kierownictwa firm przemysłu maszynowego, szkół technicznych, Izby Gospodarczej, Urzędu Pracy i inni zainteresowani próbują usilnie działać by przyciągnąć do pracy jak najwięcej młodych specjalistów. To niezbędny warunek rozwoju.

Wykwalifikowani mechanicy są podstawą sukcesu

Firmy przemysłu maszynowego już od dawna zwracają uwagę na niedobór wykwalifikowanych pracowników. Břetislav Tůma, który przez wiele lat prowadził tutaj firmę, która zajmuje się produkowaniem maszyn górniczych, technologii do przenoszenia, części specjalnych i konstrukcji stalowych, definiuje w imieniu pracodawców zapotrzebowanie na młodych pracowników krótko i jasno:  – Po doświadczonych pracownikach w wieku 50 i więcej lat następuje przerwa i niedobór fachowych mechaników. Wraz z coraz mniejszą liczbą uczących się w technicznych szkołach specjalistycznych, będzie dochodziło jeszcze do powiększania się tej luki. Rzemiosło mechanika ma swoją specyfikę i przekwalifikowania w stylu „ogrodnik – tokarz” są niemożliwe. Już tego próbowano i wyniki nie były dobre – twierdzi Tůma. Miejscowe technikum maszynowe „Střední odborná škola technická v Opavě (SŠT)”, które jest największym „producentem i dostawcą” nowych fachowców dla przemysłu maszynowego, ciągle poszerza swoje działania, które mają spowodować większą atrakcyjność potrzebnych kierunków technicznych. – Robimy dużo rzeczy, które powinny pomóc w pozyskaniu rodziców i ich dzieci dla kierunków technicznych – informuje dyrektor SŠT Josef Vondál. Do wspomnianych działań, według dyrektora Vondála, należy tradycyjna „INFORMA” albo „Konkurs uczniów szkół podstawowych w zdolnościach technicznych”, a także prezentacje szkoły na wywiadówkach rodziców w ostatnich klasach szkoły podstawowej, prezentacje szkoły wśród samych uczniów, organizowanie dni poszczególnych profesji dla uczniów szkół podstawowych, wycieczek do zakładów przemysłu maszynowego i dni otwartych w szkole. Rodzicom i dzieciom daje to także możliwość zobaczenia miejsca przebiegu praktyk zawodowych, nowoczesnej pracowni Metrologii i CNC techniki z wysoko specjalistycznymi urządzeniami.

Także kadra kierownicza firm na Opawsku ma pełną świadomość potrzeby wyraźnego oddziaływania na rodziców dzieci, które opuszczają szkoły podstawowe. Tak samo jak konieczne jest informowanie o interesujących stronach i obiecującej perspektywie profesji mechanicznych, o rosnącej prospericie przemysłu maszynowego na Opawsku, w tym także o rosnącym zapotrzebowaniu na nowych pracowników. – Absolutnie konieczne jest poszerzenie świadomości rodziców o liczbę firm z przemysłu maszynowego, które działają w regionie – uzupełnia Vondál. Że zmartwienia tutejszych firm przemysłu maszynowego są na miejscu, potwierdzają także dane Urzędu Pracy. – Do najbardziej poszukiwanych profesji po stronie pracodawców należą nastawiacze do obsługi maszyn do obróbki mechanicznej, a także narzędziowcy i inni podobni pracownicy – wyjaśnia Jarmila Mateřánková, dyrektorka punktu kontaktowego Urzędu Pracy RCz w Opawie. Może to być także okazja do ciekawego zatrudnienia dla fachowców z bliskiego pogranicza. Niektóre firmy wykonały też już pierwsze kroki w kierunku wprowadzenia stypendiów firmowych dla uczniów SŠT.

Szkoła średnia współpracuje z Uniwersytetem Technicznym

Dla młodych opawskich mechaników, którzy po szkole średniej podejmują decyzję, co robić dalej, są szeroko otwarte drzwi do następnego etapu kształcenia w ramach studiów. I to blisko, gdyż szkoła SŠT ściśle współpracuje z ostrawską uczelnią „Vysoká škola báňská-Technická univerzita”, konkretnie zaś z jej wydziałem przemysłu maszynowego. Od 2009 roku także na podstawie zawartej umowy ramowej o wzajemnej współpracy.

Treścią współpracy jest przede wszystkim wzajemne informowanie się o działaniach realizowanych przez obu partnerów i współpracujące organizacje, współpraca w przygotowaniach projektów w odpowiedzi na ogłaszane programy dofinansowań z funduszy UE, współpraca w dziedzinie rozwoju kształcenia profesjonalnego, przygotowywanie tekstów i materiałów do nauki i kształcenia. Oczywistością jest uczestnictwo w konferencjach, seminariach i spotkaniach roboczych organizowanych przez drugą stronę. Ważnym obszarem współpracy jest także motywowanie uczniów do studiowania kierunków technicznych na uczelni „VŠB-TU” w Ostrawie. Obie szkoły aktualnie współpracują przy realizacji europejskich projektów „Metrologia i wsparcie komputerowe pomiarów” i „Podpora nowoczesnego kształcenia w dziedzinie obróbki na maszynach CNC”. Równocześnie jest organizowany cykl wykładów i seminariów z dziedziny metrologii i obróbki wysokimi prędkościami w ramach dokształcania pracowników pedagogicznych, a także seminaria dla uczniów motywujące do studiowania na partnerskiej ostrawskiej uczelni. W przygotowaniu są także działania motywujące do studiowania kierunków technicznych (w ramach projektu „Podpora przyrodoznawczego i technicznego kształcenia w Województwie Morawsko-Śląskim”).

Nie musimy się więc raczej martwić „na zapas”, ani o kwalifikacje zawodowe tutejszych pracowników, ani o jakość opawskiej myśli technicznej.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
obywatel, ale nie polak 25.09.2013 16:26
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Podstawa sukcesu ziemii Opavskiej jest to, ze w 1945 roku nie zostala wlaczona w granice Polski. dziekuje za plusy jak i minusy o bluzgach juz nie wspomne, ale Polak tak juz ma, prawda boli go najbardziej.