Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W Pszowie arcybiskup pobłogosławił wiernych

Odpust w Pszowie ku czci Matki Bożej Uśmiechniętej. W drodze do bazyliki arcybiskup Wiktor Skworc podchodził do oczekujących w tłumie wiernych, głównie dzieci, witał się z nimi i pobłogosławił.

W Pszowie arcybiskup pobłogosławił wiernych

Niedzielna suma odpustowa, której przewodniczył metropolita katowicki Wiktor Skworc, ściągnęła tłumy wiernych. Pobyt w Pszowie ks. arcybiskup rozpoczął od przywitania z duchownymi oraz przedstawicielami władz parlamentarnych oraz samorządowych, w tym z marszałkiem województwa śląskiego Mirosławem Sekułą. Polityk zaprezentował się w stroju ludowym. Później nastąpiło przejście procesji do ołtarza. W drodze ks. arcybiskup zatrzymywał się przy dzieciach, chorych i niepełnosprawnych.

Pokora prawdą o człowieku
Homilię wygłosił ks. prof. Jerzy Szymik. Mówił o znaczeniu pokory i skromności, ostrzegał przed bezbożną pychą. - Czy pycha nie przeżywa czasem swoich złotych dni? Czy nasze dzieci nie są codziennie ćwiczone w pisaniu samochwalczych CV? Czy nie są trenowane do wyścigu szczurów? Czy to, co jest istotą pychy, czyli negacja Boga i budowanie świata bez liczenia się z jego rolą, nie jest aby komponentem liberalnego porządku świata? - pytał duchowny. Zaapelował do wiernych, by wystrzegali się wyniosłości, pogardy i chłodu. Wzywał, by nie bali się szczerych uczuć, serdeczności oraz niewyrachowanych reakcji. - Chrześcijaństwo dostrzegło w pokorze prawdę o człowieku. Uczyniło z niej postawę egzystencji - zaznaczył.

Lekki, ale mocny stelaż życia
Ks. prof. Jerzy Szymik podkreślił, że pszowskie sanktuarium to nie Fatima czy Lourdes. Nie jest tak oblegane, jak Jasna Góra. - Nawet w naszej archidiecezji nie jest najważniejsze. Ale myślę, że jest to Pszowa atutem. Sądzę, że właśnie w tym lokalnym, pięknym i drogim nam miejscu Bóg chce przypomnieć współcześnie zapomniane cnoty pokory i skromności. W czasie, gdy hucpa i pycha zdają się dominować, proszę, byście nie lękali się wybierać drogi dyktowanej prawdziwą miłością, wstrzemięźliwego i solidarnego stylu życia, uczciwego zaangażowania w naukę i pracę, głębokiego zainteresowania wspólnym dobrem. Skromność jest dlatego godna wyboru, bo jest stylem życia samego Boga i jego Matki. Skromność to lekki, ale mocny stelaż życia. Arogancja i przemoc nie udźwigną go - zapewnił.

(mas)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].