Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Pięknieje kaplica św. Tomasza na Zamku Piastowskim

Po pracach budowlanych i konserwatorskich na zewnątrz kaplicy zamkowej p.w. św. Tomasza Becketa, przyszedł teraz czas na wymianę pokrycia dachu, malowania elewacji, konserwacji portalu wejściowego i drzwi zewnętrznych oraz oraz wykonania i montażu witraży okiennych.

Starostwo ogłosiło już przetarg na wyłonienie wykonawcy.

Kaplica zamkowa z końca XIII wieku, zwana perłą górnośląskiego gotyku, to wysokiej klasy zabytek, przy którym, do 1416 r., funkcjonowała raciborska kolegiata. Poważną przebudowę kaplica przeszła w II poł. XIX w., po wielkim pożarze zamku. W dobrym stanie przetrwała II wojnę światową. Niestety, nie miała szczęście do czasów PRL-u, kiedy dopuszczono, by popadała w ruinę.

Jej remont zapoczątkowano jeszcze w latach 90. XX w., ale poważne i szeroko zakrojone prace ruszyły po przejęciu zamku na własność przez Powiat Raciborski. Z inicjatywy władz powiatu i przy wsparciu Unii Europejskiej udało się odbudować znaczą część zamku (m.in. dom książęcy, budynek bramny, dziedziniec). Remont zewnętrzny kaplicy finansowany jest z budżetu powiatu. Wykonano już prace budowlane i konserwatorskie poprzedzające malowanie elewacji, wymianę pokrycia dachu i montaż witraży. Teraz przyszedł czas na zwieńczenie dzieła.

Starostwo ogłosiło już przetarg mający wyłonić wykonawcę zadania. Będzie miał czas na wykonanie zadania do 30 czerwca. Projekt witraży przygotowała Marzena Meisner-Stawińska z pracowni Konserwacji Zabytków Doroty Gryczewskiej ze Skoroszyc.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku starosta Adam Hajduk spotkał się na Zamku Piastowskim z ordynariuszem opolskim, ks. bp. Andrzejem Czają. Ustalono wówczas, że Diecezja Opolska wesprze działania powiatu związane z adaptacją wnętrza. Powiat Raciborski szuka środków na kosztowne prace budowlane i konserwatorskie. Docelowo kaplica ma być miejscem organizacji koncertów i wieczorów nie naruszających godności tego miejsca. Kościół katolicki zyska możliwość odprawiania tu okazjonalnych mszy św. i nabożeństw.

Szczegółowy zakres prac zewnętrznych przewiduje:

a) wykonanie pokrycia dachowego i malowanie elewacji: obejmuje ustawienie rusztowań zewnętrznych elewacji wraz z robotami zabezpieczającymi, rozebranie pokrycia dachowego powierzchni dachu kaplicy, wymianę częściową deskowania dachu, wymianę desek czołowych, impregnację  elementów drewnianych, montaż izolacji dachu z membrany systemowej, krycie dachu blachą cynkowo-tytanową wstępnie patynowaną w karo, wymianę  obróbek blacharskich na obróbki z blachy cynkowo-tytanowej wstępnie patynowanej, rozebranie rynien i rur spustowych oraz montaż rynien i rur spustowych z blachy cynkowo-tytanowej wstępnie patynowanej, wykonanie instalacji odgromowej, oczyszczenie powierzchni kamiennych (maswerków i laskowań okiennych) z odchodów ptasich, demontaż siatki ochronnej zabezpieczającej figurę Św. Tomasza na potrzeby malowania wraz z ponownym montażem, malowanie tynków i detali architektonicznych elewacji farbą krzemianową (silikatową).

b) konserwację portalu wejściowego i drzwi zewnętrznych: obejmuje pełną konserwację techniczną i estetyczną portalu wejścia głównego do kaplicy zamkowej w elewacji zachodniej wraz z renowacją drzwi zewnętrznych. Prace konserwatorskie wymagają wykonania zabezpieczeń lica elewacji, poddanego wcześniejszym zabiegom renowacyjnym, jak również zabezpieczenia nawierzchni dziedzińca w obrębie prowadzonych robót. Zakres prac konserwatorskich określony został w opracowanym programie prac konserwatorskich i projekcie konserwacji, który obejmuje: oczyszczenia z nawarstwień powierzchniowych, zwartych powłok farb i szpachlowań, usunięcia części uzupełnień elementów kamiennych, ceglanych oraz spoinowania, odsolenia powierzchni kamienia i cegły, wzmocnienie hydrofilne preparatem krzemoorganicznym, wzmocnienie konstrukcyjnego nadproża kamiennego, uzupełnienie ubytków kamienia i cegły, wykonanie izolacji poziomej w formie przepony metodą iniekcji ciśnieniowej, wykonanie cokołu z tynku renowacyjnego w systemie WTA, wykonanie rekonstrukcji kwiatonów, zabezpieczenie portalu impregnatem przeciw biologicznym o działaniu grzybo- i glonobójczym oraz wykonanie hydrofobizacji przy użyciu impregnatów z małocząsteczkowych alkiloalkoksysilanów. Zakres prac dotyczących drzwi obejmuje: oczyszczenie skrzydeł i opasek drzwiowych z brudu, powłok lakierniczych, dezynfekcji drewna środkiem przeciwgrzybicznym, zaimpregnowanie drewna, wywabienia przebarwień biologicznych i zacieków rdzy, uzupełnienia, flekowania, szpachlowania ubytków, scalenia kolorystycznego powierzchni drzwi z aktualnym odcieniem drewna, bezbarwne lakierowanie nawierzchniowe półmatowe, zdemontowanie okuć drzwiowych (oczyszczenie z doczyszczeniem mechanicznym powłok farby oraz korozji, malowania nawierzchniowo w kolorze grafitowym, ponowne okucie z wykorzystaniem oryginalnych wkrętów), oczyszczenie, regulacja i smarowanie zamka drzwiowego, uzupełnienie szyldu od strony wewnętrznej, wykonania dwóch kompletów klamek w technice kowalskiej, dorobienie 2 kluczy do zamka.

c) wykonanie i montaż witraży w oknach: obejmuje wykonanie i montaż szklenia witrażowego 14 otworów okiennych z kamiennym detalem obramień i podziałów: 5 na elewacji południowej, 5 na elewacji północnej, 2 na elewacji wschodniej i 2 na elewacji zachodniej.  Zakres robót obejmuje: ustawienie rusztowań wewnętrznych w kaplicy, demontaż istniejących przeszkleń, usunięcie elementów metalowych okien nie przeznaczonych do dalszego wykorzystania oraz wymianę elementów z płaskowników aluminiowych na elementy metalowe, zeskrobanie starej farby z elementów metalowych konstrukcji okien oraz malowanie antykorozyjne i wykończeniowe, wykonanie i montaż witraży, uzupełnienie miejsc styku witraży z kamieniarką zaprawą mineralną uelastycznioną plastyfikatorami odpornymi na korozję chemiczną i biologiczną. Zakres robót dotyczący detali kamieniarki okiennej od strony wnętrza kaplicy tj. laskowania wraz z ościeżami, maswerki oraz parapety okienne, obejmuje: demontaż wtórnie nałożonych parapetów okien wschodnich, wstępne oczyszczenie powierzchni elementów kamiennych, usunięcie z powierzchni kamiennych oraz z parapetów okien wschodnich zaprawy, klejów, powłok farb klejowych, oczyszczenie powierzchni parą wodną i metodami chemicznymi, wykonanie iniekcji spękań zastrzykami wgłębnymi, wzmocnienie kamieniarki hydrofilnym środkiem krzemoorganicznym, spoinowanie elementów kamieniarki z wykuciem spoin. Po zamontowaniu witraży należy zamontować od strony zewnętrznej okien siatki polietylenowe o oczkach 20*20 mm w kolorze piaskowym, zabezpieczające otwory okienne przed ptakami.

 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].