Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jak oszczędzać wodę?

Rachunki za wodę to poważna pozycja w domowym budżecie. Każdy zaoszczędzony litr wody to jednak nie tylko zysk dla naszej kieszeni, ale również dla środowiska.

Jak oszczędzać wodę?

 

Woda zdrożała, a jej cena ma być jeszcze wyższa. Wynika to m.in. z tego, że wody pitnej jest coraz mniej, a jej uzdatnianie jest kosztowne. Coraz droższe jest też przesyłanie jej wodociągami do domów. Nawet jeśli nie płacimy za wodę i czerpiemy ją z własnej studni, ponosimy koszty odprowadzania ścieków.

W Polsce jedna osoba zużywa średnio 150 – 200 l wody dziennie. Biorąc pod uwagę fakt, że jej cena jest u nas jedną z wyższych w Europie, inwestycja w urządzenia pozwalające racjonalnie korzystać z jej zasobów jest potrzebą chwili. Jednak wysoka cena wody to nie jedyny powód, dla którego warto ją oszczędzać – zachowujemy większe jej zasoby dla przyszłych pokoleń, a wytwarzając mniej ścieków, nie zanieczyszczamy tak środowiska.

1. Baterie wspomagające niskie zużycie wody

Sprawdzonym sposobem na racjonalne korzystanie z wody są wodooszczędne baterie. Do niedawna były one symbolem luksusu, dziś można je kupić za niewygórowaną cenę. Dostępne są też zestawy produktów wodooszczędnych, które bez pomocy hydraulika można zamontować w dotychczasowych bateriach.

Popularne perlatory

Działanie perlatora polega na wytworzeniu mieszaniny wodno-powietrznej zmniejszającej udział wody w strumieniu wypływającym z baterii. Oszczędność wody jest możliwa dzięki mechanizmowi redukującemu jej przepływ oraz dyszy napowietrzającej strumień. Większość baterii jest wyposażona w perlator. Perlator umywalkowy daje do 50% oszczędności zużycia wody, zlewozmywakowy do 40%, a reduktor przepływu do słuchawki prysznicowej – do 60%.

Nowoczesne baterie

Kolejny sposób na ekologiczne użytkowanie wody to baterie wyposażone w przycisk eko umieszczony z tyłu lub z boku baterii. Aby uzyskać maksymalny wypływ wody (13 – 14 l/minutę), trzeba go wcisnąć. Po ponownym odkręceniu wody z wylewki wypływa 5 – 7 l/minutę. Dzięki temu ograniczamy strumień o blisko 50%.

Ogranicznik wypływu wody to element baterii, którego działanie polega na zablokowaniu głowicy w taki sposób, że możemy nią poruszać tylko w ograniczonym polu. Blokada zmniejsza strumień o 40%.

Dostępny jest też wkład regulacyjny ze stopniowym ustawianiem intensywności strumienia wody. Zmniejsza on zużycie wody i energii do 50%. Wyczuwalny opór uchwytu przy jego podniesieniu kształtuje przepływ wody na poziomie 5 l/minutę, co wystarcza do mycia rąk. Dopiero gdy po przełamaniu oporu podniesiemy uchwyt wyżej, z kranu popłynie więcej wody.

Bateria bezdotykowa jest wyposażona w fotokomórkę automatycznie sterującą włączaniem i wyłączaniem wody. Zamykanie strumienia może być rozwiązane na dwa sposoby: woda przestaje lecieć po określonym czasie (20 – 30 s) lub kiedy cofamy ręce spod wylewki.

2. AGD liczącekażdą kroplę

Aby rzeczywiście efektywnie zaoszczędzić wodę, zmianę nawyków warto wspomóc nowoczesnymi urządzeniami AGD.

Zmywarkadla oszczędnych

Tradycyjna zmywarka zużywa 15 – 22 l wody w jednym cyklu zmywania. W porównaniu ze zmywaniem ręcznym, na które przypada 50 – 100 l, to duża różnica. Zakładając, że zmywamy dwa razy dziennie, dzięki standardowej zmywarce na dwóch cyklach możemy zaoszczędzić ok. 150 l wody. Nowoczesne urządzenia oferują nam jeszcze większe oszczędności – niektóre zużywają w trakcie cyklu zmywania jedynie 7 l wody. Większość zmywarek wyposażona jest w programy różnicujące zużycie wody w zależności od stopnia zabrudzenia naczyń. Dobrym rozwiązaniem są też czujniki stopnia zabrudzenia wody. Niektóre zmywarki mają dodatkowo oszczędne programy automatyczne lub specjalne programy eko, które pozwalają zaoszczędzić jeszcze więcej wody i energii.

Tanie pranie

Wybierając pralkę, warto zwrócić uwagę na jej budowę. Na zmniejszenie ilości zużytej przez nią wody wpływa np. pochylenie bębna pralki o 5 lub 10%. Większe oszczędności uzyskują też pralki z dyszami zraszającymi. Woda nie jest w nich doprowadzana do bębna z dna, lecz natryskiwana pod ciśnieniem. Dzięki temu pralka potrzebuje mniej wody, aby zamoczyć i wypłukać pranie. Istotne są także dodatkowe funkcje, np. pół wsadu. Warto zwrócić uwagę, czy pralka ma wbudowaną wagę, dzięki której dobierze ilość wody do ciężaru pranych ubrań. Przydatne są krótkie programy pozwalające na szybkie pranie mało zabrudzonych rzeczy. Warto też wybierać pralki z systemem air (eko) bubble, czyli praniem bąbelkowym. Pranie ubrań polega w nich na wtłaczaniu do bębna pęcherzyków powietrza zmieszanych z wodą i proszkiem z generatora. Powstałe bąbelki usuwają brud skuteczniej i szybciej, co pozwala na mniejsze zużycie wody i energii.

Anna Wojciechowska

 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].