Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Unikalne stanowisko róży francuskiej w Pogrzebieniu

"Róża francuska nie występuje na całym obszarze województwa śląskiego" - podaje Czerwona Lista Roślin Naczyniowych Górnego Śląska. A jednak występuje! Co najmniej trzy stanowiska róży francuskiej odkryli miejscowi przyrodnicy w sołectwie Pogrzebień w gminie Kornowac.

Unikalne stanowisko róży francuskiej w Pogrzebieniu

Typowo pagórkowate ukształtowanie terenu wsi, liczne murawy, wąwozy, wyniosłe płaskowyże, nachylenie terenu, częste zjawiska erozji gruntu powodują osuwanie się terenu, znaczne pofalowanie łąk i pól, co sprzyja powstawaniu nieużytków, gdyż uprawa roli staje się wtedy niemożliwa. Na takich właśnie nieużytkach znaleziono największe stanowisko róży francuskiej.  Długotrwałe i obfite deszcze powodują także obrywy i osuwiska wysokich, urwistych miedz śródpolnych, a wówczas powstają nienadające się do użytku płaskie skarpy pod miedzą, zarastające krzewinkami róży francuskiej.

Pogrzebieńskiemu skarbowi florystycznemu - róży francuskiej - nie zagraża bezpośrednie niszczenie przez zbieraczy, kolekcjonerów ani gospodarka rolna, ani nawet chemiczna walka z chwastami. Wielkim zagrożeniem dla największego stanowiska tej rośliny staje się natomiast młodnik wielogatunkowych drzew posadzonych na nieużytkach, które coraz śmielej wdzierają się wgłąb stanowisk tejże róży, powodując m.in. zmianę warunków glebowych, coraz większe zacienienie i jej zagłuszanie, a takiej konkurencji z wysokimi drzewami i krzewami unikatowa i przepiękna róża nie wytrzyma. Z tego względu ważna jest natychmiastowa rejestracja miejsc jej występowania i otoczenie stałą opieką tychże stanowisk.

Miejscowi przyrodnicy już w przeszłości powiadomili tutejszy urząd gminy o występowaniu tejże perełki florystycznej na terenie Pogrzebienia. Rozeszły się wówczas wieści o wykupie gruntu, zabezpieczeniu terenu z różą, wykaszaniu traw w celu zachowania charakteru łąkowego, ograniczeniu rozwoju krzewów itp., ale skończyło się na niczym. Zamiast tych zabiegów ochronnych, właściciel działki posadził tu drzewka. Wskutek zaniedbań i braku działań ochronnych, stanowiska tej rośliny, która nie rośnie już w żadnym miejscu w województwie śląskim oprócz Pogrzebienia, z każdym rokiem kurczą się i zanikają.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].