Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jest wniosek o uchylenie immunitetu Michała Wosia. Minister Bodnar mówi o karze do 10 lat więzienia [WIDEO]

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister sprawiedliwości Adam Bodnar poinformował, że skierował do marszałka Sejmu wniosek o uchylenie immunitetu Michała Wosia. Wniosek liczy 28 stron. Prokurator generalny poinformował, że za czyny zarzucane byłemu ministrowi grozi kara od roku do 10 lat więzienia.

Jest wniosek o uchylenie immunitetu Michała Wosia. Minister Bodnar mówi o karze do 10 lat więzienia [WIDEO]ma.w
Minister Adam Bodnar skierował wniosek o uchylenie immunitetu posła na Sejm, polityka Suwerennej Polski - raciborzanina Michała Wosia. To były wiceminister sprawiedliwości i minister środowiska w rządzie PiS

Prokurator chce pociągnąć Michała Wosia do odpowiedzialności karnej

Komunikat w sprawie uchylenia immunitetu opublikowała Prokuratura Krajowa.

- Prokurator Generalny Adam Bodnar przekazał dzisiaj do Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Szymona Hołowni wniosek o wyrażenie przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zgody na pociągnięcie posła na Sejm RP Michała Wosia do odpowiedzialności karnej. Podstawą skierowania wniosku są ustalenia dokonane na podstawie materiału dowodowego zgromadzonego w śledztwie Zespołu Śledczego Nr 2 Prokuratury Krajowej prowadzonym w sprawie nieprawidłowości w zarządzaniu i  wydatkowaniu środków z tzw. Funduszu Sprawiedliwości, tj. o czyn z art. 231 § 1 i 2 kk. - czytamy w komunikacie. 

- Zgromadzony materiał dowodowy w postaci m.in. raportu pokontrolnego NIK-u, wyjaśnień Tomasza M. oraz zabezpieczonej dokumentacji Ministerstwa Sprawiedliwości uzasadnia podejrzenie, że Michał Woś będąc funkcjonariuszem publicznym, tj. Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości i osobą upoważnioną przez Ministra Sprawiedliwości do wykonywania czynności dysponenta Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, wspólnie i w porozumieniu z innymi ustalonymi osobami, będąc zobowiązany na podstawie przepisów prawa,

  • nie dopełnił powierzonych mu obowiązków zajmowania się sprawami majątkowymi, a w tym sprawowania nadzoru nad zarządzaniem, rozdysponowaniem i rozliczeniem  środków finansowych pochodzących z ww. Funduszu Sprawiedliwości poprzez zawarcie z Szefem Centralnego Biura Antykorupcyjnego umowy o przekazanie Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu z tego Funduszu kwoty 25 000 000 złotych  na zakup środków techniki specjalnej, wiedząc, iż ta służba specjalna nie spełniała warunków do uzyskania takiego wsparcia finansowego z tego źródła
  • oraz przekroczył swoje uprawnienia, polecając Dyrektorowi Biura Administracyjno-Finansowego Ministerstwa Sprawiedliwości dokonanie wypłaty z Funduszu Sprawiedliwości na rzecz Centralnego Biura Antykorupcyjnego środków pieniężnych w łącznej kwocie 25 000 000 złotych, tj. popełnienia czynu  z art. 231 § 1 i 2 k.k. w zb. z art. 296 § 3 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k.

Pociągnięcie posła na Sejm RP do odpowiedzialności karnej możliwe jest po uprzednim uzyskaniu zgody Sejmu RP (art. 7b ust. 1 i 4 ustawy o wykonywaniu mandatu posła lub senatora - Dz.U. 2022, poz. 1339 t.j. z późn. zm.) - poinformowała na stronie prokuratury krajowej prok. Anna Adamiak -Rzecznik Prasowy Prokuratora Generalnego. 

Adam Bodnar pokazuje pismo do marszałka Hołowni w sprawie immunitetu Michała Wosia

Bodnar: czyny zagrożone karą od roku do lat 10

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar poinformował na konferencji prasowej, że wniosek o uchylenie immunitetu znalazł się w biurze podawczym marszałka Szymona Hołowni.

To kompleksowy wniosek na 28 stron. Marszałek przekaże go do komisji regulaminowej Sejmu RP. Wniosek dotyczy nadużycia funkcji przez funkcjonariusza publicznego i nadużycia zaufania oraz wyrządzenia szkody majątkowej w wielkich rozmiarach. Bodnar podał, że to czyny zagrożone karą od roku do lat 10.

- Mamy tu zbieg przestępstw. Chodzi o wydatkowanie środków na oprogramowanie typu Pegasus ze środków Funduszu Sprawiedliwości, a także licencji na korzystanie z systemu. Wniosek bazuje na całym szeregu zebranych dowodów: zeznaniach świadków, materiałach zebranych przez NIK, wyjaśnieniach podejrzanego Tomasza Mraza, ustaleniach Głównego Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych, dokumentach przeanalizowanych przez prokuraturę - wyliczał A. Bodnar.

- Nie było podstaw prawnych do zakupu tego oprogramowania ze środków Funduszu Sprawiedliwości. Tego dotyczy zarzut - powiedział Adam Bodnar

Na podstawie stanowiska komisji regulaminowej Sejm podejmie decyzję w sprawie uchylenia immunitetu.

Woś jest dumny ze swych działań. Mówi, że działał zgodnie z prawem

Poseł Suwerennej Polski Michał Woś skomentował to na platformie X:

Zarzut, że dzięki mnie Polska zyskała narzędzia do zwalczania przestępców, w tym w sprawach kilkunastu zabójstw, grupy szpiegowskiej, którą chwalił się ostatnio Tusk, korupcji itd., jest absurdalny. Dla mnie to powód do dumy.

Czytam, że chcą mi uchylić immunitet za przekazanie środków dla CBA na zakup oprogramowania umożliwiającego ściganie przestępców korzystających z komunikatorów internetowych. Państwo Polskie było głuche i ślepe na kryminalistów do 2017, po tym jak CBA utraciła dostęp do Pegasusa Tuska zakupionego w 2012. Nawet dyrektor departamentu prawnego NIK z czasów K. Kwiatkowskiego w opinii z 28.03.2018 potwierdziła, że przekazanie środków było w pełni legalne.

Moje działania i decyzje były podejmowane zawsze zgodnie z prawem i interesem publicznym. Upolitycznienie prokuratury służy ukręceniu wielu spraw, w tym pana Grodzkiego gdzie ok 250 osób pod odpowiedzialnością karną zeznało, że brał łapówki. Także ukręcenie afery śmieciowej europosła z PO (mowa o 5 mln łapówek) - czy afera z Lisem.

Stawianie zarzutów w tej sprawie jest aktem politycznego ataku. A sprawa aresztu ks. M. Olszewskiego (orzekał sędzia-minister w rządzie PO 2009-2012) pokazała, że nie ma co liczyć na rzetelny proces i niezależny sąd, kiedy w sprawie sędziami są członkowie Iustitii czy sędziowie-politycy D. Tuska.

Prezes Kaczyński: z demokracją to nie ma nic wspólnego

Michał Woś wcześniej komentował zeznania podejrzanego Tomasza Mraza, byłego pracownika resortu sprawiedliwości, którego zeznania traktowane są jako materiał dowodowy do sporządzenia wniosku o uchylenie immunitetu poselskiego raciborzanina. - Wystąpienie byłego dyrektora departamentu funduszu sprawiedliwości było kolejną ustawką Romana Giertycha, neoprokuratury bodnarowców i TVN – do tego w środku kampanii wyborczej. Widać już kto stał za słynną akcją ABW. Spektakl urządzony dzisiaj w Sejmie ma na celu wyłącznie atak polityczny, obniżenie zaufania do Suwerennej Polski - podał w mediach były wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapytany na wtorkowej konferencji prasowej w Łowiczu o wniosek dotyczący immunitetu M. Wosia powiedział, że nie wie, o co chodzi, ale dodał: z naszej strony wymyśla się najróżniejsze sprawy, różnego rodzaju bzdury opowiada i później z tego powodu zgłasza wnioski o uchylenie immunitetów. To jest sytuacja, która z demokracją nie ma kompletnie nic wspólnego i nie ma nic wspólnego z samorządnością.

Zobacz też:

https://www.nowiny.pl/230806-czy-michal-wos-straci-immunitet.html

https://www.nowiny.pl/wiadomosci/229183-abw-w-domu-michala-wosia-posel-wydal-oswiadczenie.html

Źródło:

https://www.gov.pl/web/prokuratura-krajowa/komunikat-w-sprawie-wniosku-o-uchylenie-immunitetu-poslowi-na-sejm-rp-michalowi-wosiowi

WIDEO z KONFERENCJI ADAMA BODNARA NA KTÓREJ POKAZAŁ WNIOSEK DOT. M.WOSIA

Ludzie

Michał Woś

Poseł na Sejm RP

27 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Ryl (37.47. * .9) 31.05.2024 08:04
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Ok, są zarzuty to powinni mu odebrać immunitet i niech sąd zadecyduje co dalej. Tylko prawo powinno być równe dla wszystkich, dla Grodzkiego, Neumana, Gadowskiego, Giertycha, Brejzy i całej reszty tej ferajny. Kwintesencją tej władzy jest pan Włodzimierz Karpiński, który prosto z celi trafił do europarlamentu.

~wtf (46.223. * .237) 30.05.2024 11:41
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Nasz ukochany wiceminister zaokrąglił się jak ksiądz.
Czas na kurację odchudzającą.

~Takjest (37.30. * .235) 30.05.2024 00:47

Do więzienia! A Racibórz zaorać będzie więcej pòl

alexachililover 29.05.2024 16:15
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

@darzbór dołączy do niego naczelny hejter, drugi po Kurskim, szef farmy troli Dariusz Matecki.

~darzbór (87.207. * .86) 29.05.2024 16:08
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Wygląda na to, że Michał Woś jest krystalicznie czysty jak Adam Gawęda, który przebywa w areszcie za zarzuty korupcyjne, tylko ten niedobry prezydent Andrzej Duda nie chce ułaskawić...

alexachililover 29.05.2024 10:07
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

@Polak (46.204. * .2) tak, widzimy, że krzyczysz. Czyli zamieść, pozamiatać, zapomnieć.. trudno. Skąd wiesz co czeka Mroza?

~Polak (46.204. * .2) 29.05.2024 09:42
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Znacie to ? - ZŁODZIEJ krzyczy - ŁAPAĆ ZŁODZIEJA !
Tak właśnie dzieje się .

~Polak (46.204. * .2) 29.05.2024 09:34
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Ten co sypie swoje grube tysiące zarobił, a teraz jak szczur -udaje skruchę . Hahahaha...co mu obiecali giertychy i wierchuszka? Nietykalność i bezkarność?
Płacimy na tych wszystkich cwaniaków i złodziei! Wrrr..

~do_nizej (188.137. * .26) 29.05.2024 09:09
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

To wyrok juz zapadł?

~Debet (79.59. * .29) 29.05.2024 08:58
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

długopis go uniewinni jak zresztą wszystkich pis-orów

alexachililover 29.05.2024 08:19
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

"widzisz PiS miał 8 lat ale sądami rządziła stara kasta" ty chyba śnisz bobo, nominacje na sędziów ostatnie 8 lat wnioskowała nelegalna neoKRS, jeszcze 2 dni po wyborach w październiku Du.. a naprędce nominował 72 sędziów. Przez 8 lat neoKRS wybierała sędziów, w tym 560 bez konkursów. Obsadzili prezesów sądów swoimi. Do spraw przeciw PISowi system SLPS "losował" swoich sędziów. Swoje brudy zamiatali pod dywan. Dziwnym trafem o konstytucyjności/ lub nie zawsze decyduje skła TK z koministycznym prokuratorem Piotrowskim, z pisowską posłanką Pawłowicz, z pisowskim prokuratorem Święczkowskim. Wciskać kit to możesz swoim fanatykom pisu.

~Pył (89.25. * .86) 29.05.2024 07:41
oceniono 3 razy
-1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~PaniePrezydencie (91.195. * .211) 29.05.2024 06:01
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

KIEDY AUDYT ZEWNĘTRZNY W URZĘDZIE MIASTA JASTRZĘBIE-ZDRÓJ .
I kiedy ogłoszenie jego wyników.

~bobo1 (46.112. * .176) 29.05.2024 05:47
oceniono 5 razy
-1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~dfgh (178.219. * .72) 29.05.2024 02:23
oceniono 6 razy
0
Zgłoś

@" A przekręty Gabryśki i jej kumoterstwo kiedy będzie rozliczone?" - PiS miał na to 8 lat. Gdyby coś było na pewno by już nie tylko zarzuty prokuratorskie miała ale i wyrok. /a nie ma - to jaki z tego wniosek? Żaden polityk PO nie został za nic skazany, bo nie było za co. PiS-owcy teraz będą mieli zarzuty całymi gromadami. Więc i wyroki też będą i to liczne. I słusznie. Zastanawiam się tylko co Woś myślał, gdy te przekręty robił? Uważał, że PiS będzie rządzić wiecznie? Zabrakło mu wyobraźni? A może normalna głupota? No to ma. Naiwność oraz brak rozsądku go nie usprawiedliwiają.

~karpat (188.137. * .64) 29.05.2024 00:50
oceniono 5 razy
1
Zgłoś

Jeśli prawnik łamie prawo - to powinien być szczególnie surowo traktowany. On naprawdę nie może powiedzieć że "nie wiedział"... Bo wiedział i był świadomy tego co mu grozi. Immunitet już wkrótce może go nie chronić.

~Normalny1 (91.204. * .132) 29.05.2024 00:00
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Widać że nie na darmo mówi się że Jastrzębie to nowy bastion pisu,że mentalnie to Podkarpacie i wschodnia malopolska,nie ważne co robią,czy kradną,czy innych obrażają,ważne że to nasi,bo to nowy pZPR,a my panie za komuny,to tak i teraz za pisem,partia,sekretarz-prezes obiecał to znaczy obiecał......

~bobo1 (46.112. * .176) 28.05.2024 22:31
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

Do poniżej w Niemczech jedna fabryka zwolniła wszystkich Niemców żeby zatrudnić tylko Polaków za czapke śliwek więc lewaki szybko się spieszcie bo braknie miejsc

~goscc (46.134. * .104) 28.05.2024 22:10
oceniono 5 razy
-1
Zgłoś

Ludzie czy wy jestescie slepi,tusk rzadzi pol roku ponad juz i Orlen leci w doł,straty ida w mld.,mialo byc 100 konkretow a nie ma nic konkretnego by zylo sie lepiej,gdzie tanie paliwo,gdzie kwota wolna 60.tys,a teraz by odwrocic uwage od obietnic to za nasza kase mszcza sie na poprzednikach,te komisje to cyrk bo ma..py juz tam sa,to nie ze ja pisowiec kwicze,ale przy tusku Polska nigdy nie bedzie silna bo niemcy na to nigdy nie pozwola,my mamy byc krajem slabym i tania sila robocza,nie wiem jak trafic do lewaka by cos z tego zrozumiał,czego wam brakowalo gdy rzadzil pis a co jest lepsze od czasu nowego rzadu?lewaki byliscie naiwni wybierajac tuska

~bobo1 (46.112. * .45) 28.05.2024 21:36
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Wolę jak dal na Pegasusa do ścigania przestepcow niż na rodzinę Soprano Tuska chyba La tego jest scigany

~ciesze_sie (79.59. * .29) 28.05.2024 21:04
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

brawo !!!

~Iustitia (46.134. * .158) 28.05.2024 20:59
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

A przekręty Gabryśki i jej kumoterstwo kiedy będzie rozliczone?

~super8gwiazdek (82.212. * .6) 28.05.2024 20:37
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

I like

~Jan_z_lasu (91.225. * .2) 28.05.2024 20:01
oceniono 5 razy
1
Zgłoś

wszyscy jesteśmy równi wobec prawa, jakby każdy z nas zrobił to co Pan Woś to dawno mielibyśmy postępowanie prokuratorskie.

~Reinhold (78.31. * .40) 28.05.2024 19:50
oceniono 5 razy
-3
Zgłoś

Afery na miarę tej wizowej, "z igły robią widły", bo wybory tuż tuż... Powinno być uchwalone prawo że kłamców wyborczych należy pozywać i odpowiednio karać za kłamstwa przedwyborcze... Widzę już pierwszego do oskarżenia, który obiecywał że jak wygra to wprowadzi paliwo po 5,19 zł.

~wyborcczza (78.31. * .129) 28.05.2024 19:09
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Prawo i Sprawiedliwość odwraca się od pana Wosia, tak jak odwrócił się przed wyborami parlamentarnymi od posła Adama G. Czy scenariusz z aresztowaniem znanego polityka regionu się powtórzy?

Tatuś 28.05.2024 18:53
oceniono 5 razy
1
Zgłoś

Nareszcie.