Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Koncert ku pamięci L. van Beethovena i F. Liszta w Krzyżanowicach [FOTO]

Jak co roku, także i teraz w Pałacu Lichnowskich w Krzyżanowicach rozbrzmiała muzyka klasyczna. W sobotę 25.05.2024 roku odbył się uroczysty koncert muzyczny ku pamięci znanych i cenionych kompozytorów.

Koncert ku pamięci L. van Beethovena i F. Liszta w Krzyżanowicach [FOTO]Ewa Paskuda
Pałac Lichnowskich tonął dziś w dźwiękach muzyki klasycznej

Wydarzenie to upamiętnia wizyty Ludwiga van Beethovena i Ferenca Liszta, którzy gościli w pałacu w Krzyżanowicach. Beethoven odwiedzał księcia Karola Lichnowskiego, zaś Liszt często bywał u swego przyjaciela - księcia Ferenca Lichnowskiego (wnuka Karola).

Wydarzenie rozpoczęło się od uroczystego przemówienia oraz złożenia kwiatów pod tablicami pamiątkowymi Ludwiga van Beethovena i Ferenca Liszta przez zaproszonych parlamentarzystów (Krzysztof Gadowski, Henryk Siedlaczek oraz Gabriela Lenartowicz) oraz gości z zagranicy (z Czech, Niemiec, Austrii, Węgier oraz Ruminii). Następnie nastąpiło podpisanie deklaracji dalszej współpracy z austriacką gminą Aschach an der Donau. Zwieńczeniem całego wydarzenia był koncert plenerowy Orkiestry Dętej Gminy Krzyżanowice pod batutą Krzysztofa Fulneczka. Wraz z orkiestrą wystąpili także znakomici soliści: Justyna Galda oraz Magdalena i Kamil Klimek. Podczas imprezy można było nabyć cegiełki na rzecz podopiecznych Domu Pomocy Socjalnej „Różany Pałac”, który mieści się w dawnym Pałacu Lichnowskich w Krzyżanowicach.

Historia Beethovena i Liszta.

Beethoven zdobył wielką popularność jako wirtuoz fortepianu, a później jako kompozytor  – zaskakiwał słuchaczy bogactwem pomysłów muzycznych, zróżnicowaną ekspresją i kontrastami dynamicznymi. Jego twórczość wytyczyła kierunek rozwoju muzyki na cały XIX wiek. Światową popularność Beethoven zawdzięcza przede wszystkim swym dziewięciu symfoniom, choć równie przełomowe było znaczenie jego sonat i wariacji fortepianowych oraz muzyki kameralnej, przede wszystkim kwartetów smyczkowych.

Franciszek Liszt jest uważany za twórcę całkowicie nowatorskiej muzyki fortepianowej i prekursorskiego stylu kompozycji. Jako pianista łamał wszelkie zasady i często podejmował jeden lub kilka motywów ze znanych oper, a następnie ubarwiał je własnymi pomysłami kompozytorskimi, czyniąc z nich olśniewające dzieła.

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~WujStaszek (195.254. * .225) 26.05.2024 21:21

Audiofile wzajemnej adoracji :))))

~niejestemrobotem (46.223. * .3) 26.05.2024 06:04

Ferencz! Ferenc to tylko fonetyczna wymowa...