Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Park Jordanowski w Radlinie otwarty. Były występy, kwiaty i wystrzały z armaty [ZDJĘCIA, WIDEO]

Nowy Park Jordanowski w Radlinie został oficjalnie otwarty w piątek 24 maja. Była to okazja do sprawdzenia nowej inwestycji, ale także przypomnienia młodzieży tragicznej historii Szybu Reden.

Park Jordanowski w Radlinie otwarty. Były występy, kwiaty i wystrzały z armaty [ZDJĘCIA, WIDEO]Szymon Kamczyk
Uroczyste otwarcie nowego parku w Radlinie odbyło się 24 maja.

Park Jordanowski w Radlinie otwarty. Były występy, kwiaty i wystrzały z armaty [ZDJĘCIA, WIDEO]

Na otwarcie Parku Jordanowskiego jako pierwszych zaproszono dzieci i młodzież szkół z terenu Radlina, aby zobaczyły jak wygląda teren, nie bez przyczyny nazywany Radlińskim Central Parkiem.

Po występach tanecznych oraz przemarszu z orkiestrą nastąpiła oficjalna część uroczystości przy pomniku, upamiętniającym ofiary Szybu Reden. O tragicznej historii tego miejsca opowiedział dr Eryk Holona z Radlińskiego Towarzystwa Kulturalnego. Wspomniał on założenie w tym miejscu szybu kopalni Emma i późniejsze wydarzenia z 1945 roku, kiedy to Gestapo dokonywało w tym miejscu mordów na więźniach. Po wojnie potwierdzono doniesienia mieszkańców, wśród których pojawiały się plotki o tym, że szyb mógł służyć do realizowania bestialskich mordów. Z szybu wydobyto 7 ciał, z których pięć zostało zidentyfikowane. Byli to górnicy Franciszek Kin i Alojzy Lasota, Stanisława Biała wraz z córką Henryką oraz Marta Hała z Marklowic. Z szybu wydobyto także ciało nieznanej z imienia i nazwiska Żydówki, która uciekła z Marszu Śmierci, a także ciało radzieckiego jeńca wojennego. Wiadomo jednak, że poprzez wrzucenie do szybu zamordowano więcej osób, ich ciał jednak nie można było wydobyć. 

Radliński Park Jordanowski od dziś jest dostępny dla mieszkańców, a na weekend otwarcia przygotowano atrakcje, m.in. dmuchańce dla najmłodszych oraz zlot foodtrucków.

Park rozciąga się na powierzchni 8 ha i nie bez przyczyny jest nazywany radlińskim Central Parkiem, bo jest położony w centralnym miejscu. Inwestycja kosztowała 11,5 mln zł, z czego ponad 9 mln zł pochodziło z dotacji - wylicza Zbigniew Podleśny, burmistrz Radlina.

Park powstał w otoczeniu pomnika ofiar Szybu Reden, bo jak zaznacza burmistrz, pamięć wyraża się także w obecności, a władzom Radlina zależy na tym, aby to miejsce było odwiedzane przez mieszkańców i przyjezdnych. Wyrazem uczczenia pamięci ofiar było złożenie kwiatów przez delegacje pod pomnikiem. Przygotowano także inscenizację historyczną ostrzału artyleryjskiego. 

10 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~BuziaczekRomanekxD (46.112. * .184) 27.05.2024 14:05

Aha… jeśli dla Ciebie „deweloper”w tym kraju jest wzorcem dobrych inwestycji a tworzenie ogólnodostępnych zielonych miejskich parków nie, to pozwól że najpierw pozbieram się z podłogi , po tym jak wytarzam się na niej ze śmiechu xD

~DoBuziaczekRomanek (91.192. * .96) 25.05.2024 10:51

#BuziaczekRomanek- faktycznie może rozboleć to i tamto jak popatrzy się na cenę i efekty. A efekt jest taki że nie wiadomo czemu to ma służyć? Bo albo robić amfiteatr albo nic nie robić. To co tam jest to jakiś dziwoląg. Te klatki zamiast boiska tak samo.
Tak to jest jak się dostaje pieniądze i trzeba je wydać bez pomysłu aby coś zrobić.
Za 11,5 mln deweloper stawia 23 domki .Za tyle samo urzędnicy wymyślają to coś. A nazwa szumna tylko...

~pompazmarcelazpoziomu600 (188.146. * .123) 25.05.2024 09:31

Pompa jakby otwierali przełomową inwestycje a to tylko 300 metrów ścieżki na Maszynioku. Dziwię się że wczoraj Piasek był na Polsacie a nie tam :)

~Emiok (91.200. * .31) 25.05.2024 08:56

No i co z tego że prywatny to jest centrum miasta i jakieś prawo powinno obowiązywać widziałeś już gdzieś taki syf?

~op (91.192. * .86) 25.05.2024 08:51

Oczywiscie bezmozgowcy spaceruja po sciezce rowerowej ~Emiok-to jest teren prywatny

~Emiok (91.200. * .31) 24.05.2024 22:51
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Niedługo otwarcie lasu w centrum Radlina na terenie po byłej fabryce obuwia wystarczy dostawić ławki.panie burmistrzu nie wstyd Panu.

~BuziaczekRomanek (62.182. * .137) 24.05.2024 21:39
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Głowamala- i już w pierwszym zdaniu widać nie nie byłeś /byłaś na miejscu, bo żadnej burzy podczas uroczystości ani podczas zabaw dzieci nie było. I nic nikogo nie przegoniło. No, poza tymi co ich przegoniło ale z bólu, wiadomo czego…. Buziaczki, noł-lajfy!

~ira (93.179. * .79) 24.05.2024 20:54
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

za te pieniądze to dupy nie urywa

~Głowamała (91.192. * .96) 24.05.2024 15:46
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Wszystko i tak rozgonila burza.
Inna sprawa to zastanawiam się co tam kosztowało 11,5 mln? 2 betonowe alejki plus nasadzenia wokół i dwa ogrodzone kwadraty z trawą zamiast boiska. Skąd te ceny?! Faktycznie jak za central park.

~wtf (46.223. * .220) 24.05.2024 14:13
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Nawet placu zabaw w tym kraju nie można otworzyć bez armat, gestapo i martyrologii i pozostałego narodowego bramborium. A gdzie poczty sztandarowe?

Biedne dzieci!