Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Do kiedy banery wyborcze powinny zniknąć z naszych oczu?

Po kilku dniach od zakończenia pierwszej tury wyborów, która przyniosła ustalenie składów rad gmin, powiatów i Sejmiku Województwa Śląskiego oraz wybór większości włodarzy samorządów w regionie, nadal można zauważyć na ulicach banery kandydatów, wciąż zachęcające do oddania na nich głosu. Pytanie jednak brzmi: jak długo takie materiały wyborcze mogą pozostać na swoich dotychczasowych miejscach?

Do kiedy banery wyborcze powinny zniknąć z naszych oczu?juk
Druga tura wyborów samorządowych odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Później z otoczenia powinny znikać wszystkie banery wyborcze

Plakaty wyborcze muszą zostać usunięte z wiat przystankowych, słupów i tablic informacyjnych. Zgodnie z Kodeksem wyborczym, pełnomocnik wyborczy komitetu ma dokładnie 30 dni od dnia wyborów na ich usunięcie, wraz z hasłami wyborczymi i innymi urządzeniami ogłoszeniowymi używanymi podczas kampanii. Niepodjęcie działań w tym zakresie grozi karą grzywny od 20 zł do 5000 zł.

Zgodnie z Kodeksem, służby takie jak policja czy straż miejska mogą samodzielnie usuwać pozostawione po wyborach banery, jeśli stwarzają one zagrożenie dla zdrowia, życia ludzi, bezpieczeństwa ruchu drogowego lub mienia. Niemniej jednak, za tę usługę komitety wyborcze otrzymują rachunek.

Przepisy nie obejmują jednak sytuacji, gdy plakaty, hasła wyborcze i inne urządzenia promocyjne są umieszczone na nieruchomościach lub urządzeniach, które są własnością prywatną. Zgodnie z nim, obowiązek usunięcia materiałów agitacyjnych ich nie dotyczy.

W świetle powyższego, choć kampania wyborcza w większości miejscach już minęła, to obecność banerów na ulicach może być jeszcze widoczna przez pewien czas.

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~POdlaNiemiecWszystko (46.204. * .113) 18.04.2024 11:15
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Nie mogę już patrzeć na te retuszowane bilbordy Anny bleeee.

Don_C 16.04.2024 21:49
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Banery ściągają a te plastikowe ściągacze zostają jako śmieci . A co drugi ekolog niby.

~SmutnyPan007 (87.239. * .254) 16.04.2024 21:41
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

I tak praktycznie nikt nie zwraca uwagi na te banery, my chcemy programu a nie twarzy na plakatach !

~Wybory (5.173. * .40) 16.04.2024 19:52
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Zobaczcie ile Kieca wydał pieniędzy na banery, w tym roku rekord . Mogły pieniądze iść na chore dzieci ale Kieca wybrał banery . Są kandydaci którzy startowali bez banerów dla nich szacunek ale Kieca wstydu nie ma

~Obywatelka25 (91.204. * .100) 16.04.2024 17:28

Komitety potrafią plakaty i banery wyborcze powiesić w jeden dzień - to też powinny w jeden dzień zniknąć. Dobra - dajmy tydzień - do czasu rozstrzygnięcia czy będzie druga tura. Wprowadziłabym ograniczenia w ilości plakatów, banerów i ulotek - na miasto/wieś/gminę - 10 plakatów, 5 banerów pow 2m2, zakaz umieszczania plakatów i banerów w pasie drogowym w odległości mniejszej niż 50 od skrzyżowań, przejść, przejazdów, świateł, znaków drogowych. A jeśli ktoś jest fanem jednej partii to niech sobie powiesi na domu a nie na płocie plakaty wszystkich kandydatów (przykład z mojej okolicy gdzie na jednym płocie jest z 18 kandydatów - wszyscy z jednej partii - dom przy skrzyżowaniu...).