Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

PiS dąży do SOR-u na Gamowskiej także dla dzieci. Żeby nie odsyłano ich do Rybnika. Dyrektor Rudnik: to inwestycja na 50 mln zł

Niecodzienny przebieg miała konferencja kandydatów PiS do rady powiatu raciborskiego, zorganizowana pod wejściem do szpitala na Gamowskiej. Do polityków dołączył dyrektor naczelny Ryszard Rudnik i na bieżąco komentował ich wypowiedzi.

PiS dąży do SOR-u na Gamowskiej także dla dzieci. Żeby nie odsyłano ich do Rybnika. Dyrektor Rudnik: to inwestycja na 50 mln zł
Briefing na Gamowskiej z udziałem polityków PiS i dyrektora szpitala w Raciborzu

Dyrektor Rudnik zapytał kandydatów o konkrety

Kandydaci PiS do rady powiatu to m.in. Tomasz Kusy i Magdalena Lenort, którzy zabrali głos na konferencji. Towarzyszy im na każdym spotkaniu z mediami (to było trzecie w tej kampanii) poseł Paweł Jabłoński. Jednym z punktów programu PiS jest uczynienie raciborskiego szpitala placówką przyjazną dzieciom.

- Żeby nasze dzieci w potrzebie udzielenia im nagłej pomocy, jakiegoś urazu, mogły skorzystać z pomocy na miejscu. Bo wielu to spotkało, że musiał jeździć z dzieckiem do Rybnika, czy dalej. Potrzebny jest oddział SOR na miejscu - przekazała Magdalena Lenort jedna z liderek listy PiS.

Tu włączył się w konferencję dyrektor Ryszard Rudnik. - A jakby pani to widziała, żeby przyjmować na SOR wszystkie dzieci urazowe, co konkretnie należy zrobić? - spytał Rudnik.

Zareagował radny powiatowy Tomasz Kusy. Wspomniał o problemach z zabezpieczeniem nocnej i świątecznej pomocy. - Były braki - nadmienił. Rudnik odparł, że „to było dawno”. - Dziś wszystkie „dziury” w dyżurach są obsadzone - mówił.

Kusy przyznał, że sam doświadczył braków na izbie przyjęć w Raciborzu, bo z dzieckiem był tu odsyłany i jeździł na SOR do Rybnika i Gliwic.

- Co jest potrzebne żeby przyjmować dzieci urazowe? - ponowił pytanie Rudnik. Lenort odpowiedziała: Szpital w Rybniku wie, bo tam dzieci przyjmują.

- Bo w rybnickim szpitalu mają oddziały dziecięce ortopedii i chirurgii, a nie tylko dla dorosłych jak u nas. Trzeba mieć pełnoprofilowy oddział, trzeba mieć Oddział Intensywnej Terapii dziecięcy. Na to potrzebne jest miejsce, to wymaga rozbudowy szpitala - wyliczał Rudnik.

WIDEO NA ŻYWO: BRIEFING PiS NA GAMOWSKIEJ Z UDZIAŁEM DYREKTORA RUDNIKA

Komu zawdzięczamy SOR?

Paweł Jabłoński zaznaczył, że tego właśnie dotyczy program PiS i cieszy się, że dyrektor dołączył do konferencji.

- Proszę nie mamić ludzi takimi obietnicami, bo takiej inwestycji nie będzie - oświadczył Rudnik.

Jabłoński zauważył, że w powstanie SOR też trudno było uwierzyć, a oddział powstał. Rudnik oskarżył PiS, że „wpierw uwalili ten projekt, zrobił to wiceminister Cieszyński przed wyborami”.

Jabłoński odparł, że to dzięki współpracy samorządu i rządu udało się otworzyć SOR na Gamowskiej.

Rudnik zarzucił Kusemu, że ten jako radny był przeciwny SOR. Kusy nazwał Rudnika kłamcą. - Pan dyrektor jest na nie! - zauważyła Magdalena Lenort.

Kusy oznajmił, że wniosek o sfinansowanie SOR upadł, bo zawierał błędy, które ministerstwo wykazało. - Później to współpraca z PiS zaważyła, że SOR powstał - powiedział. Rudnik uznał, że była to zasługa zarządu szpitala, bo to nie były pieniądze PiS, tylko z budżetu państwa.

Paweł Jabłoński zaznaczył, że teraz powinny być pieniądze dla dzieci. - Po to dziś jesteśmy - stwierdził.

Jabłoński: przekonamy dyrektora, że się uda

Kusy nie odpuszczał wątku SOR-u. Pokazywał protokoły z komisji rewizyjnej dowodząc, że to on ma rację - że środki na SOR są dzięki wsparciu ludzi z PiS i ministerstwa rządy Zjednoczonej Prawicy. - Wcześniej upadły przez zabiegi ze środowiska samorządowego, że wniosek miał upaść. Kogo miał pan wtedy na myśli? - pytał Kusy pokazując zapisy protokołu komisji rewizyjnej, której przewodzi.

- Pierwszy projekt z SOR przepadł z inicjatywy niektórych posłów PiS bo przed wyborami samorządowymi nie pasowała im opcja polityczna - trzymał się swego zdania dyrektor naczelny.

Poseł Jabłoński wrócił do tematu konferencji. - To sprawa ponad podziałami, bo dotyczy opieki nad dziećmi na miejscu. My gwarantujemy, że będzie i przekonamy dyrektora, że się uda - oznajmił.

Rudnik wyjaśnił, że potrzebne są do tego dwa dodatkowe oddziały szpitalne i kadra. Chirurgia dziecięca potrzebuje 6 specjalistów oraz OIT dziecięcy. - Trzeba nowy pawilon dobudować, jakieś 2-3 tys. m kw szpitala. Jak będą pieniądze, to podejmę się takiego zadania. Co do kadry, to jest jej mało na rynku, ale możemy próbować - powiedział Rudnik.

- Będziemy próbować, po to jest nasz program. Liczymy na współpracę z rządem, tam są pieniądze, tak jak były za rządów PiS. Chcemy to oczywiście robić we współpracy z innymi parlamentarzystami - oświadczył poseł.

- Pracujemy z każdym, kto jest w stanie nam pomóc - usłyszeli zebrani od dyrektora szpitala.

- To dlatego pan wykluczył wszystkich członków klubu PiS z rady społecznej? Tak się stało na pańską prośbę! - zarzucił mu Kusy.

- Tak, to była moja inicjatywa, bo byliście zawsze przeciw, a ja chciałem składu współpracujęcgo i doradzającego - tłumaczył Rudnik.

- Pan kłamie! - obruszył się Kusy. - Ja nigdy nie kłamię - bronił się Rudnik.

- Dlatego chcemy, żeby w radzie byli ludzie, którzy chcą rozwoju szpitala - wtrącił się Paweł Jabłoński.

Decyzja w gestii NFZ. Nowy starosta musi przekonać fundusz

Nowiny zauważyły, że szpital będzie potrzebował z budżetu powiatu znacznie więcej niż 2 mln zł pożyczki, jakie teraz otrzymuje z tego źródła. - W tym roku potrzeba co najmniej 5 mln zł - zauważył Rudnik. Oszacował, że na rozbudowę szpitala potrzebne będzie 40-50 mln zł.

- Ten szpital nie jest planowany na oddziały dziecięce. Wszystkie piętra są zapełnione, jedynie neurologia nie, ale to tymczasowe - wyjaśnił dyrektor Rudnik.

Wskazał jedyne aktualnie rozwiązanie - utworzenie dodatkowego OIT dziecięcego i pododdziału dziecięcego na oddziale dla dorosłych. Na to nie zgadza się NFZ.

- Bo potrzeba odpowiednich rozmów w NFZ, nowy starosta się tego podejmie - obiecał poseł Jabłoński. Przypomniał, że za rządów PiS nakłady na szpitale wzrosły. Rudnik odparł, że wszystko poszło na pensje medyków.

Kusy odniósł się do wątku braków kadrowych przy tworzeniu nowego oddziału. - Ja pytałem o kadrę już w pandemii, mówiłem że będą problemy. Musimy mieć w radzie powiatu wolę rozwiązywania problemów - stwierdził.

- Musimy dziecku z urazem zapewnić pełne bezpieczeństwo. Jak trzeba, to wykonujemy zabieg ratujący życie, ale nie mamy OIT-u ze stanowiskami dziecięcymi - mówił R. Rudnik. Na Gamowskiej wykonywane są zabiegi ambulatoryjne, po leczeniu szpitalnym.

Jabłoński przyznał, że PiS nie ma pretensji do dyrekcji, bo działa w określonych warunkach finansowych.

- 3 razy byłem z dzieckiem na Gamowskiej i 3 razy odsyłano mnie do Rybnika - przyznał T. Kusy. Ratownicy wzywani do pacjentów dziecięcych sami sugerują, by wieźć chorego do Rybnika, bo z Gamowskiej odeślą.

Kusy jest przeciwny płatnemu parkowaniu pod szpitalem

Przy okazji spytaliśmy o odpłatność parking na Gamowskiej, bo jak wygra PiS to w radzie powiatu będzie mógł podjąć ten temat, odkładny od lat. Kusy odparł, że jest przeciw. - To nie centrum na zakupy, ludzie przyjeżdżają w potrzebie. Może ograniczenie czasowe należy wprowadzić? - mówił radny. Zauważyliśmy, że wpływy z parkingu to pieniądze na inwestycje szpitalne. Kusy uważa, że więcej można w szpitalu zaoszczędzić niż zarobić na parkingu.

Czy nowy zarząd powiatu z PiS zamierza w przypadku wygranych wyborów współpracować z obecną dyrekcją szpitala? - To zależy od wyborców. Temat przedyskutujemy. My liczymy, że przekonamy dyrektora do naszych celów - mówił Kusy. - Ja tego oczekuję - zaznaczył Rudnik. Jabłoński dodał, że PiS nie rozmawia teraz o personaliach.

Zapytaliśmy posła, czy podejmie interpelację w sprawie blokady NFZ wobec dziecięcego SOR w Raciborzu. - Z całą pewnością, ja dodatkowo liczę na takie działania wspólne parlamentarzystów z naszego okręgu - nadmienił Paweł Jabłoński.

- Szpital jest nastawiony na rozwój, ale to powiatowa lecznica. Chcemy tu jak największej ilości świadczeń, dlatego mamy wspólny temat z kandydatami - stwierdził na koniec R. Rudnik.

Ludzie

Paweł Jabłoński

Poseł na Sejm RP

Ryszard Rudnik

Dyrektor Szpitala Rejonowego w Raciborzu

Tomasz Kusy

Radny powiatowy, szef komisji rewizyjnej i klubu PiS

13 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Panizbiura (213.227. * .248) 05.04.2024 09:49

Zgadzam się z xxx234. Obiecanki - cacanki, a głupiemu radość. Czy panowie przedstawili analizę ekonomiczną dotyczącą inwestycji i wyceny planowanych nowych świadczeń? Gdzie studium wykonalności ? Nie mówi się o tym, że powstanie dziecięcego SOR-u w Raciborzu pochłonie miliony, bo wymaga nie tylko stworzenia samego SOR, ale także infrastruktury towarzyszącej(oddział OAiT dziecięcy, chirurgia dziecięca) i zatrudnienia specjalistycznej kadry, z którą u nas na prowincji i tak jest już problem... To i tak będzie szpital kategorii "X", więc na specjalistyczne leczenie i tak będą dzieci odsyłać do jednostek o wyższym stopniu referencyjnym. Szacunek dla Dyrektora, że odważył się wziąć udział w tej medialnej hucpie i skonfrontować z Jabłońskim i Kusym "live", na racjonalne argumenty.

~xxx234 (178.219. * .171) 04.04.2024 13:16

@RaciborskiExpat - jak uważasz, że wszystko się da, to wciśnij sobie wyciśniętą pastę do zębów z powrotem do tubki. Całą. I potem pogadamy. Sztuką jest nie tylko coś pożytecznego zrobić. Sztuką jest też wiedzieć, czego zrobić się nie da. I nie tracić przy tym czasu i zasobów, które można spożytkować na coś, co zrobić się da z pożytkiem dla wielu.

aus 04.04.2024 10:39

Ciesz się że w Raciborzu, w Wodzisławiu nadal nie ma nawet lądowiska. Dopiero teraz młodzi z Powiat 2.0 chcą zmian ale starzy bezradni radni od lat nie potrafili wybudować lądowiska

~Rodzicedzieci (78.31. * .246) 04.04.2024 07:33

W dniu 04.04.24 wczoraj zespół ratownictwa był na wypadku motocyklowym z udziałem 14 latka. Zespół zbadał, oraz zabezpieczył urazy i obrażenia chłopaka. Zadbali o to, żeby jak najszybciej przetransportować go do odpowiedniego szpitala, trafił na Ligotę lotniczym pogotowiem ratunkowym. I teraz w sedno. Przekazanie chłopka między ZRM a LPR było na lądowisku pod SOR Raciborz. Czy na pewno jest to SOR, gdy ZRM z LPR omijają go pod ich drzwiami ???? Gdyby nie umiejętności ratowników, nie wiadomo jakby się to skończyło. Dziękuję bardzo że jesteście !

~RaciborskiExpat (5.173. * .83) 03.04.2024 21:11

Zawsze to samo: NIEDASIE NIEDASIE PINIENDZY NIMA I NIEBEDZIE! Panie Rudnik może czas ustąpić miejsca komuś kto zrobi to lepiej?

Rodowity Wodzisławianin 03.04.2024 19:57
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

W Raciborzu do czegoś dążą w Wodzisławiu PiS z Rysiem na czele od 8 czy iluś tam lat nie dąży do niczego.

~Rack (46.204. * .80) 03.04.2024 19:42

Rudnik emeryt dawno powinien odejść z rządzenia się w szpitalu ! Wiemy jak było od początku z tym SORem i nie dziwi teraz takie zachowanie dyrektora szpitala. On nie chce tu robić czegokolwiek w kierunku leczenia naszych dzieci !
Od pół roku NIE MA PORADNI CHORÓB PŁUC. W poradni ortopedycznej 3 starych dziadków udają że leczą, a terminy nawet 24 miesiące, na CITO 12 m-cy !
Dyrektor Niemota!!

~Arctisamis (78.31. * .39) 03.04.2024 16:50

Już od 26 lat rządzą powiatem wojnarowcy i zgodnie z programem blokują inicjatywy rozwojowe. Byle się nachapać i w zupie mieć obywateli. Czas na zmianę.

~Arctisamis (78.31. * .39) 03.04.2024 16:23

Niestety pań dyrektor Rudnik przykleił się do swojego stanowiska i blokuje rozwojowe inicjatywy. Razem ze swoimi po-koleżkami dewastują powiat z sukcesem. Przy tym jego arogancja i buta dowodzi jak pewnie czuje się na tym stanowisku. Szkoda, że takim typom powierza się władzę. Najwyższa pora to zmienić!!!

~Donek (79.187. * .53) 03.04.2024 12:34

wszyscy warci są siebie

~PiotrHmpl (5.173. * .247) 03.04.2024 12:30

50 MLN ZŁOTYCH? Bardzo ciekawe, bo SOR dla dorosłych kosztował 9 MLN. Ktoś tu chyba kłamie panie RUDNIK albo szuka wymówki żeby nie robić oddziału dla dzieci!

~RudnikAUFWIEDERSEHEN (46.204. * .67) 03.04.2024 12:21

Pan Rudnik oczywiście na NIE, NIE DA SIĘ - no z tą ekipą od obecnego starosty to na pewno, trzeba ich wymienić to się okaże, że się jak najbardziej DA!

~StanVLN (83.26. * .137) 03.04.2024 12:17

Bardzo dobry pomysł! Chyba pierwszy w tej kampanii wyborczej konkretny postulat. Jeżdżenie z dzieciakami do Rybnika to koszmar. Nie rozumiem dlaczego pan dyrektor Rudnik jest przeciwko - tylko dlatego że ten pomysł zgłosił PIS?? Prawda jest taka że powiatem rządzą od lat ci sami ludzi z ekipy Wojnaro-Platformowej - i gdyby nie pomoc znienawidzonego rządu PIS to nie byłoby nawet SORU.