Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Szukalska ma przesłanie do następców. Lenk czuje się perfidnie wykorzystany, a Rycka okłamany. Nawet ostatnia sesja była o lodowisku

Niedokończona budowa tego obiektu na Zamkowej to wątek, który był obecny na posiedzeniach rady miasta wyjątkowo długo, bo odkąd tylko pojawiła się idea, że kryte lodowisko jest celem kadencji. O spornej inwestycji dyskutowano także na marcowej, ostatniej sesji samorządu kadencji 2018-2024.

Szukalska ma przesłanie do następców. Lenk czuje się perfidnie wykorzystany, a Rycka okłamany. Nawet ostatnia sesja była o lodowisku
Anna Szukalska (z prawej) przewodnicząca komisji rewizyjnej w Radzie Miasta Racibórz

Prezydent Raciborza kolejny raz chciał wprowadzić do budżetu miasta środki z przeznaczeniem na dokończenie budowy Raciborskiego Centrum Aktywnej Integracji Społecznej. Opozycyjna większość z klubów Razem dla Raciborza i Niezależni Michała Fity nie zamierzali pozwolić na to Dariuszowi Polowemu, ale tym razem Anna Szukalska zawnioskowała, aby przy tej decyzji zawrzeć stosowne uzasadnienie. To przygotowane przez prezydenta uznała za niezawierające całej prawdy. Założyła, że nowa rada może poprzeć oczekiwany przez Polowego wydatek i chce, żeby następny mieli pełną świadomość, co się za tym kryje. Przypomniała, że prezydent Polowy naruszył przepisy o finansach publicznych, co potwierdziła Regionalna Izba Obrachunkowa.

Izba wskazała, że nie włodarz nie wykonywał uchwał rady miasta o wstrzymaniu inwestycji, jej zaniechaniu. Szukalska przywołała jeszcze wyrok sądu administracyjnego, który oddalił skargę prezydenta na werdykt RIO. Szefowa komisji rewizyjnej powiedziała jeszcze o nagłośnionym przez jej klub temacie niewłaściwego pokrycia dachowego przyszłego lodowiska. Przewidziane do zabudowy nie daje gwarancji bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Nie przekonują ją przykłady wybudowanych lodowisk, które są takie same, jakiego chce Polowy.

- Nie podpiszemy się pod czymś takim, bo przykładem takiego zaniedbania jest katastrofa hali w Katowicach, to jest ryzyko niebezpieczeństwa w tym obiekcie - stwierdziła Anna Szukalska.

- Medialnie pan prezydent pomija fakty niekorzystne dla niego, ale to pan ponosi odpowiedzialność, za to, że nie ma lodowiska. Pan nie jest uczciwy w faktach. Podaje pan to co dla pana wygodne - zarzuciła Polowemu radna Szukalska.

Budowa lodowiska jest zaawansowana w 3/4 - takie informacje prezydent Raciborza przekazywał wcześniej radzie miasta

Swoją opinię wyraził też Mirosław Lenk uznając, że Polowy “perfidnie go wykorzystał”. Przyznał, że to on namówiłem swoich radnych, żeby wydatek na RCAIS przywrócić do Wieloletniej Prognozy Finansowej Raciborza. - Sądziłem, że zabezpieczenie uchwałą o wstrzymaniu inwestycji wystarczy. Pan wiedział, że tak nie jest i wykorzystał krótki okres, żeby szybko podpisać, zaciągnąć zobowiązanie i pokazać to co teraz. Stało się i jest jak jest - zaznaczył Lenk.

Kolegę z klubu wsparł Paweł Rycka, powtarzając, że Dariusz Polowy okłamał radnych z Razem. - Ja obdarzyłem pana prezydenta zaufaniem, podaliśmy sobie ręce - przypomniał. Rycka powołał się na zapisy z protokołu posiedzenia komisji branżowej, gdzie opozycja mówiła, że nie chce ślizgawki, a większe, szersze lodowisko. Radny stwierdził, że w trakcie swego zasiadania w samorządzie miejskim nie spotkał się z takim traktowaniem rajców, jak czyni to Dariusz Polowy. Nie sposób go spotkać w komisjach. Za prezydenta Lenka było to nie do pomyślenia. - Miał pan wszystko, ale nie pan nie potrafi współpracować i popsuł wszystko. Nawet Zjednoczoną Prawicę podzielił w Raciborzu. Gdyby był dialog, to byłoby lodowisko i byłoby boisko ze sztuczną trawą - oznajmił Rycka. Dodał jeszcze, że to Polowy wstrzymał wydatki na stadion piłkarski przy Srebrnej, o co wnioskowała wcześniej opozycja. - Bo jesteśmy ci źli, a państwo są ci dobrzy - skwitował Rycka.

Prezydent Polowy wyraził jednoznaczny sprzeciw dla wycofania środków na budowę RCAIS, bo jego zdaniem inwestycja powstaje zgodnie z prawem, zgodnie z umową, na którą rada przeznaczyła pieniądze w listopadzie 2022 roku. - Umowę zawarto, więc należy doprowadzić ją do końca, bo to są zobowiązania. Zgłaszanie wniosków to prawo radnego, ale powinien liczyć się z tym, że przynajmniej na tej sali, ale sądzę, że i w odczuciu zwykłego mieszkańca, to jest działanie na szkodę gminy - ocenił decyzje Szukalskiej, Lenka i Rycki.


Prezydent Polowy zawiesił przy budowie lodowiska baner z wezwaniem radnych Lenka i Fity do zaprzestania blokowania inwestycji

Ludzie

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

15 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Suweren (46.204. * .57) 03.04.2024 12:54

Przyglądając się obradom rady miasta można było odnieść wrażenie, że większość występujących rajców ma płacone za ilość wypowiedzianych słów. To był często słowotok nic nie wnoszący do omawianych spraw, jakieś wydumane problemy i przewodniczący który na to pozwalał, gdy mu to pasowało. Romywanie i rozwlekanie tematów. Można przyjąć jako pewnik, że gdyby prezydent zaproponował duże lodowisko, to opozycja chciałaby mniejszego itd... Bo nie chodziło o to by złapać króliczka, ale by gonić go... . Gdyby nie zawistna opozycja to już dawno zapomnieli byśmy o lodowsku, a nasze dzieci i my po pierwszym sezonie na prawdziwej "ślizgawce". A tak na marginesie to kto i kiedy zamkną sztuczne lodowisko w Raciborzu???

~Ortu (80.49. * .229) 02.04.2024 22:46

Należy wybrać zupełnie nowych ludzi, gdyż ci się tak żrą, że dla miasta i mieszkańców już nic nie są w stanie zrobić dobrego !!

~Rack (46.204. * .80) 02.04.2024 20:03

@antywodnytrol (146.70. * .151)
39 minut temu - Uważam ,że twoja petycja o uprzątnięcie plakatów i banerów dotyczy WSZYSTKICH uwidocznionych na nich ! Jeden ma sprzątać ,a reszta będzie patrzeć?

~antywodnytrol (146.70. * .151) 02.04.2024 19:13

Mam pytanie a kto posprząta po obecnym prezydencie. to będzie trochę trwało bo trzeba będzie wszystkie jego plakaty na przystankach pozbierać i do utylizacji oddać a tego się nazbiera. Może młodzież szkolna nam pomoże w ramach lekcji obywatelskich aby im pokazać że na kłótliwości i tylko trolach daleko się nie zajedzie. JUŻ TYLKO KILKA DNI I ŻEGNAJ POŁOWY.

~kapsolk (138.199. * .218) 02.04.2024 19:04

Masz rację kolego, trzeba wybrać mądrze. myslę ze kazdy będzie lepszy niż Połowy

~Dualipa55 (71.19. * .161) 02.04.2024 19:01

Czas już pożegnać tego niekompetentnego i kłótliwego prezydenta. On już niema przełożenia w Warszawie nic nie załatwił jak niby je miał. Te przechwałki ze jego kontakty są nie do przecenienia to teraz tym bardziej nie będzie w stanie nic załatwić bo kto by chciał z nim gadać. Nam teraz jest potrzebny Prezydent, który będzie miał moc sprawczą i kontakty, Wybierzmy Pana Wojciechowicza,

~TAJEMNICZY_ (83.26. * .55) 02.04.2024 18:14

Ciekawe jak to będzie z nowym prezydentem.

~Bart666 (31.0. * .229) 02.04.2024 15:16
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~AtoJezioroStanieTam (89.171. * .51) 02.04.2024 14:53

Szukalska czuje, że żegna się z radą. Nic nie wniosła, nic nie zrobiła, ma swoje sukcesy tylko w blokowaniu lodowiska. Zero konstruktu. Kampanii nawet nie robi, bo wie, że nie ma szans. W sumie - żadna strata...

~AtoJezioroStanieTam (89.171. * .51) 02.04.2024 12:36
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~DyzmaNikodem (188.146. * .157) 02.04.2024 07:19

Rada nie robi tego, do czego zostala wybrana. Jeśli panowie i panie radne skupiają się na kolorach ścian i innych szczegółach, to jest to ręczne sterowanie. Radni są od ustalania kierunków. Tu próbują sterować szczegółami. Kwas jest nie dlatego, że Prezydent jest zły, tylko dlatego, że przez ręczne sterowanie przesuwane są granice podziału kompetencji władzy uchwałodawczej na przestrzeń władzy wykonawczej. A to jest najbardziej prymitywna forma sprawowania władzy przez radę.

~GrzegorzSRC (78.31. * .30) 02.04.2024 06:55

Coś.mi tu się nie klei. Raz czytam ja Lenk mówi że ma nas być oraz mniej, teraz czytam że Rycka i inni chcieli duuuuże lodowisko. To jednak czysta złośliwość wzięła górę a nie dobro mieszkańców. Panie Lenk, Panie Rycka, nie zagłosuję na was.

~zniesmaczonySRC (31.171. * .132) 02.04.2024 06:41

Hamulcowi od Lenka i Fity dostaną rachunek za swoje blokowanie. Blokowali: żłobek, boisko, lodowisko, windę, baseny, park, ZAZ i właściwie każdą inicjatywę jaka trafiała do rady miasta.

~PT (31.11. * .205) 02.04.2024 03:07

Czas rozliczeń nadchodzi. Całą kadencję nie liczyliście się z nami, państwo hamulcowi, więc zrobimy małe podsumowanie i odpłacimy pięknym za nadobne. Jeden taki dzień za te kilka marnowanych przez was lat. Teraz to my będziemy się uśmiechali. Czas na zmiany w radzie miastu. Czas na radnych realnie oddanych sprawom Raciborza. Hamulcowym sabotażystom czas podziękować

~derwon (78.31. * .50) 02.04.2024 00:05

Czas pożegnać tą Radę a Panie blokujące lodowisko muszą odejść...