Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Trening w sezonie letnim, czyli ćwiczenia na świeżym powietrzu

Wiosna i lato to idealny czas, by wyjść z treningiem poza teren profesjonalnej lub przydomowej siłowni i zacząć ćwiczyć na zewnątrz w otoczeniu przyrody. Na szczęście wiele aktywności fizycznych świetnie nadających się do wykonywania w plenerze. W tym artykule poznasz przykładowe ćwiczenia na świeżym powietrzu, a także dowiesz się, jak utrzymać formę przez cały rok.

Trening w sezonie letnim, czyli ćwiczenia na świeżym powietrzu

Ćwiczenia na świeżym powietrzu — znaczenie i przykłady

Sezon letni sprzyja uprawianiu sportu poza domem. Jak się okazuje, ćwiczenia na świeżym powietrzu odgrywają niezwykle ważną rolę w utrzymaniu formy zarówno u zawodowych, jak i początkujących sportowców. Trening w parku lub siłowni plenerowej przynosi mnóstwo korzyści, przede wszystkim lepsze dotlenienie organizmu, co dobrze wypływa na ogólną kondycję fizyczną osoby ćwiczącej, wzmacnia siłę mięśni oraz wspiera prawidłową pracę układu sercowo-naczyniowego. Dodatkowo kontakt z przyrodą powoduje poprawę samopoczucia i umożliwia oderwanie się od codziennych zmartwień. W ten sposób łączy się przyjemne z pożytecznym, wysiłek z kompleksową troską o wszystkie aspekty zdrowia.

Jakie ćwiczenia na świeżym powietrzu warto wykonywać? Istnieje wiele rodzajów aktywności fizycznej, które świetnie wspomagają utrzymywanie formy. Należą do nich m.in.:

  • bieganie — oprócz wygodnych butów nie wymaga żadnego specjalistycznego sprzętu, dlatego nadaje się dla wszystkich osób ćwiczących w sezonie letnim;
  • rower — jazda na rowerze wspaniale poprawia kondycję i daje okazję do rekreacyjnego zwiedzania najbliższej okolicy;
  • Nordic Walking — dobrze wzmacnia mięśnie górnej części ciała, o ile pamięta się o poprawnej technice marszu;
  • joga lub pilates na trawie — do ćwiczeń wystarczy znaleźć jedynie ciche, spokojne miejsce w parku lub na plaży;
  • interwały — sprint czy skoki na skakance z powodzeniem da się przeprowadzić np. na boisku lub w ogrodzie;
  • trening na siłowni plenerowej — publiczne parki często wyposażone są w sprzęt, na którym można wykonywać ćwiczenia dobrze znane z tradycyjnych siłowni;

Trening poza sezonem — utrzymuj formę przez cały rok!

Ćwiczenia na świeżym powietrzu w okresie wiosennym i letnim bez wątpienia mają swoje zalety, jednak aby utrzymać prawidłową kondycję, sportowcy muszą trenować przez cały rok. Nie wolno zapominać o treningu jesienią oraz zimą, ponieważ tylko regularny wysiłek pozwoli zrealizować zakładane cele treningowe. Jeśli pogoda nie sprzyja wyjściom na zewnątrz, warto pomyśleć o znalezieniu zamienników. Przykładowo, w ćwiczeniach poza sezonem pomoże rower stacjonarny, który świetnie zastąpi zwykłą jazdę na rowerze. Wystarczy odrobina chęci i samozaparcia, by nie wypaść z formy nawet w okresie jesienno-zimowym.

Materiał partnera