Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Piotr Kuczera wiąże przyszłość Rybnika z wodorem. Zaprosił do współpracy Politechnikę Śląską i biznes

W Rybniku zainaugurowany został projekt ROW 2.0. - ROW 2.0 to projekt Miasta Rybnika i Politechniki Śląskiej, którego celem jest transformacja Rybnickiego Okręgu Węglowego, w Rybnicki Okręg Wodorowy  - ośrodek nowoczesnych technologii opartych o zrównoważone, efektywne źródła zielonej energii - informuje Urząd Miasta Rybnika.

Piotr Kuczera wiąże przyszłość Rybnika z wodorem. Zaprosił do współpracy Politechnikę Śląską i biznesUM Rybnik
22 marca w Rybniku podpisano porozumienie związane z eksploatacją autobusów wodorowych

Co po węglu?

- Od Rybnickiego Okręgu Węglowego do Rybnickiego Okręgu Wodorowego – to brzmi dumnie, choć niektórzy mówią - nierealistycznie, ale ja głęboko wierzę w tę ideę – przekonuje Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. - Musimy rozpocząć proces głębokiej zmiany profilu miasta. W Rybniku węgiel ma wprawdzie jeszcze przyszłość przez kolejne lata,  ale już teraz musimy myśleć co dalej. Rybnicki Okręg Wodorowy to inicjatywa, która będzie się rozwijać przez najbliższe lata, a która chce połączyć  duży biznes, Politechnikę Śląską i potrzeby lokalnych samorządów. Ta współpraca ma sens – dodaje prezydent.  

Technologia dostępna dla wszystkich

W konferencji inaugurującej rybnicki projekt ROW 2.0 wzięła udział przedstawicielka Ministerstwa Przemysłu. - W spektrum działania Ministerstwa Przemysłu jest działanie na rzecz transformacji Śląska nie tylko pod kątem wygaszania górnictwa węgla kamiennego, ale również na rzecz holistycznego działania w zakresie transformacji Śląska – mówi Joanna Pauly, dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich i Spraw Zagranicznych. - Chodzi między innymi o popieranie różnego rodzaju strategii, których przykładem jest właśnie Rybnicki Okręg Węglowy – już nie Węglowy, ale Wodorowy. To przykład dla innych samorządów, że to co powstaje w zaciszu naukowych gabinetów staje się technologią dostępną dla nas wszystkich i za chwilę będzie po prostu zwykłą technologią. Będziemy stałymi obserwatorami tych badań – zaznacza dyrektorka.

Porozumienie miasta, politechniki i PAK-PCE

W piątek, 22 marca na rybnickim kampusie, podpisane zostało również porozumienie o współpracy badawczo-naukowej pomiędzy:

  • Politechniką Śląską - uznaną uczelnią naukowo-techniczną posiadającą wiedzę i doświadczenie m.in. w zakresie odnawialnych źródeł energii w tym technologii wodorowych,  dysponującą doświadczoną kadrą naukową, niezbędnymi laboratoriami i know-how w zakresie prowadzenia badań naukowych,
  • Miastem Rybnik - właścicielem autobusów zasilanych wodorem, które jedno z pierwszych miast w Polsce wdrożyło usługi transportu miejskiego za pomocą tego rodzaju autobusów
  • PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy Sp. z o.o. – jednym z liderów w produkcji autobusów zasilanych wodorem  i równocześnie dostawcą autobusów zasilanych wodorem dla Miasta Rybnik

Porozumienie określa zasady współpracy na linii, biznes - samorząd terytorialny - placówka naukowa, której celem będzie m.in. badanie procesu eksploatacji autobusów zasilanych wodorem, zużycia wodoru w trakcie ich eksploatacji, wydajności tego rodzaju środka transportu, praktycznych wniosków wynikających z tego rodzaju usług publicznych oraz możliwości wprowadzenia dalszych ulepszeń tego rodzaju środka transportu.

- Współpraca trzech partnerów – środowiska naukowego, samorządowego i podmiotów prywatnych to najlepszy model rozwoju każdego biznesu, a szczególnie biznesu, który dopiero się rozwija, jakim jest łańcuch wartości wodorowej – mówi Maciej Nietopiel, prezes Zarządu PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy Sp. z o.o. - Nasze zaangażowanie polega na tym, że jesteśmy w stanie dostarczyć te technologie i zaimplementować je w tkance miejskiej. Już w tej chwili dostarczamy do Rybnika zielony wodór na naszą stację tankowania, po Rybniku jeździ 20 autobusów wodorowych, które wożąc pasażerów nie emitują żadnych szkodliwych substancji. Mam nadzieję, że w przyszłości ta współpraca będzie się rozwijała równie intensywnie jak dotychczas – daje prezes.  

- ROW w ROW czyli Rybnicki Okręg Węglowy w Rybnicki Okręg Wodorowy, to świetna inicjatywa, i pozostaje mi tylko życzyć, by wszyscy szli w tym samym kierunku. Wodór jest nośnikiem energii, którą możemy wykorzystać w różnych procesach: grzewczych, mechanicznych. Wodór pozwala nam przejść w zupełnie nową epokę – podsumowuje dr hab. Zygmunt Łukaszczyk, dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego - filii Politechniki Śląskiej w Rybniku.

źródło: UM Rybnik, oprac. ż

Ludzie

Piotr Kuczera Rybnik

Prezydent Rybnika

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~won_z_rowem (46.134. * .56) 23.03.2024 10:57

Nie chcemy żadnych "ROW-ów", kiedy to do was dotrze rybnikersy?

~Ry82 (77.222. * .27) 23.03.2024 06:49

Wodór nie ma przyszłości...