Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Będą lepsze podróże między Pszczyną a Żorami. Podpisano umowę

Skróci się czas przejazdu między Pszczyną a Żorami i dalej w stronę Rybnika i granicy z Czechami. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na zaprojektowanie i wykonane prac, które podniosą standard podróży pociągiem na linii 148 Pszczyna-Żory. Wartości zadania to prawie 260 mln zł.

Będą lepsze podróże między Pszczyną a Żorami. Podpisano umowęPKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Inwestycja planowana jest na lata 2024–2026. Jej wartość to prawie 260 mln zł netto.

Zwiększy się dostęp do kolei dla mieszkańców woj. śląskiego

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują proces inwestycyjny, który zapewni lepsze warunki podróży pasażerom i większe bezpieczeństwo na sieci.

Będzie lepszy dostęp do pociągów na jednotorowej linii kolejowej Pszczyna-Żory i dalej w stronę Rybnika i granicy z Czechami oraz w kierunku Czechowic-Dziedzic, Bielska-Białej i w Beskidy. Przebudowa peronów między Pszczyną a Żorami pozwoli na wygodniejsze podróże ze stacji Suszec oraz przystanków Suszec Rudziczka, Suszec Kopalnia, Radostowice, Pszczyna Czarków.

Obiekty zostaną podwyższone, co ułatwi wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Będą wiaty, ławki i nowe oświetlenie. Orientację w podróży ułatwią nagłośnienie, tablice informacyjne i gabloty z rozkładem jazdy. Stacja i przystanki, dzięki pochylniom i ścieżkom naprowadzającym, będą dostosowane do obsługi osób z ograniczoną możliwością poruszania się.

Wymiana ok. 25 km torów i sieci trakcyjnej zapewni szybsze przejazdy pociągów. Prędkość, z obecnych dzisiaj 50-60 km/h zostanie podniesiona do 120 km/h dla składów pasażerskich i do 100 km/h dla towarowych. Czas przejazdu między Pszczyną a Żorami skróci się o blisko 10 minut (z 32 min do około 22 min). Na zwiększenie bezpieczeństwa wpłynie przebudowa 54 obiektów inżynieryjnych (mostów i przepustów) oraz 16 przejazdów kolejowo-drogowych.

- W woj. śląskim kolej zapewnia coraz lepsze podróże i jest niezbędna w przewozie towarów. Dzięki wykorzystaniu środków z Krajowego Planu Odbudowy możliwe będzie podniesienie prędkości i skrócenie czasu przejazdu pociągów na linii Pszczyna – Żory. Efektem inwestycji będą atrakcyjniejsze podróże i zwiększenie konkurencyjności transportu kolejowego w regionie – mówi Piotr Malepszak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

- Modernizacja linii Pszczyna-Żory to ważny krok w kierunku rozwoju ekologicznego transportu w regionie. To kolejna inwestycja realizowana ze środków KPO, która przybliży kolej mieszkańcom woj. śląskiego i zapewni szybkie podróże – podkreśla z kolei Piotr Wyborski, p.o. prezesa Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę z firmą Budimex SA na wykonanie zadania pn. „Prace na linii kolejowej nr 148 na odc. Pszczyna – Żory”. Inwestycja będzie realizowana w formule „projektuj i buduj”. Po podpisaniu umowy zostaną opracowane dokumentacja projektowa i harmonogram robót. O zmianach w komunikacji wynikających z realizowania prac budowlanych na jednotorowej linii, PLK SA będą informować z wyprzedzeniem. Inwestycja planowana jest na lata 2024–2026. Jej wartość to prawie 260 mln zł netto. Finansowanie pochodzi ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności.

fot. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

fot. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

6 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~dozałamki (31.61. * .44) 18.03.2024 16:34
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

A co Ty chcesz załamka od ścieżek rowerowych w Jastrzębiu? Mamy od groma pięknych ścieżek, a szlak żelazny to bajka!
nawet za granicą go doceniają...

~Załamka (46.134. * .135) 11.03.2024 11:32

Wszędzie lepsze dojazdy i inwestycje infrastrukturalne oprócz Jastrzębia. Tu musi wystarczyć ścieżka rowerowa do nikąd.

~Lecz_się_na_gliwickiej (46.134. * .20) 10.03.2024 13:15
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~ekol (188.137. * .64) 10.03.2024 12:54
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Warto było głosować na PO w październiku. To przykład inwestycji z KPO - czyli z zablokowanych przez PiS środków. Gdyby nie działania PiS ta linia i wiele innych już byłaby po remoncie bo środki KPO są dostępne w innych krajach od ponad 2 lat.

~kolejowe_dno (185.135. * .153) 10.03.2024 09:24
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Dziwi fakt, że wszędzie przy remoncie podnosi się prędkość na liniach kolejowych do 120 km/h, a na linii 158 Rybnik-Wodzisław-Olza-Chałupki obniżono z konstrukcyjnej do 80 km/h wiec coś tu nie halo.

cocolino 10.03.2024 09:22

Dziwi fakt, że wszędzie przy remoncie podnosi się prędkość na liniach kolejowych do 120 km/h, a na linii 158 Rybnik-Wodzisław-Olza-Chałupki obniżono z konstrukcyjnej do 80 km/h wiec coś tu nie halo.