Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Gorzyce. Gmina dobrych perspektyw

Nasze miejsce na ziemi

W ciągu ostatnich lat liczba mieszkańców gminy Gorzyce systematycznie rośnie. Położone przy granicy polsko-czeskiej miejscowości gminy Gorzyce jawią się jako niezwykle przyjazne i atrakcyjne miejsce do zamieszkania. Statystyki pokazują, że w bardzo dynamiczny sposób rozwija się zabudowa jednorodzinna, co roku powstaje tu kilkadziesiąt nowych domów. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest m.in. znakomite skomunikowanie gminy z terenem całej aglomeracji śląskiej. W przygranicznych Gorzyczkach autostrada A1 przecina granicę państwa, a do węzła Gorzyce prowadzą systematycznie modernizowane drogi. Ogromne znaczenie posiadają walory krajobrazowe okolicy: urozmaicona rzeźba terenu, obecność rzek Olzy i Odry, kompleksów leśnych i akwenów wodnych. Tereny gminy nie są również dotknięte skutkami eksploatacji górniczej.

Gorzyce. Gmina dobrych perspektyw
W sołectwach gminy Gorzyce powstały nowe place zabaw

Inwestycje w kanalizację oraz drogi

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Mieszkańców, samorząd gminy Gorzyce inwestuje w infrastrukturę podnoszącą jakość życia. W ostatnich latach powstało kilkadziesiąt kilometrów nowych sieci kanalizacji sanitarnej, m.in. w Czyżowicach, Gorzycach, Gorzyczkach, Olzie, Rogowie i Turzy Śl. W efekcie do sieci przyłączono ponad 1600 kolejnych budynków, co w znaczący sposób przełożyło się na komfort życia oraz poprawę jakości wód. Budowie kanalizacji towarzyszyły modernizacje sieci wodociągowej i odtworzenia nawierzchni dróg. Inwestycje w drogi gminne i powiatowe były dla wójta gminy jednym z priorytetów. Największą zrealizowaną inwestycją drogową była modernizacja powiatowej ul. Raciborskiej na odcinku Gorzyce – Osiny – Bełsznica – Rogów, którą współfinansowały powiat i gmina. Staraniem władz gminy od kilku lat rozbudowywana jest także sieć gazowa. Całkowicie nowe odcinki powstały w Czyżowicach, Olzie, Rogowie i Turzy Śl.

Ul. Raciborska po modernizacji

Gmina termomodernizuje obiekty oświatowe

W trosce o nasze zdrowie

Rozbudowie sieci towarzyszyły inwestycje mające na celu podniesienie efektywności energetycznej budynków. Gmina pomogła mieszkańcom pozyskać środki na inwestycje w termomodernizację, OZE oraz wymianę źródeł ciepła (3228 dofinansowań w różnych programach). Termomodernizacji i wymiany źródła ciepła doczekały się obiekty przedszkola w Rogowie, zespołów szkolno-przedszkolnych w Olzie i Turzy Śl. Inwestycje w dzieci i młodzież są w Gorzycach inwestycją w przyszłość. Dlatego w ostatnich latach gmina wykonała 7 szkolnych obiektów sportowych, 7 zielonych pracowni oraz 6 nowych placów zabaw. Zrewitalizowała również przestrzenie rekreacyjne w Czyżowicach, Gorzycach i Olzie.

Gmina zbudowała nowe szkolne obiekty sportowe

Powstało 7 zielonych pracowni

Gorzyce realizowały także zadania miękkie. W organizowanych na naszej Nautice zajęciach nauki pływania wzięło udział 1997 dzieci z klas I-IV, do wszystkich szkół trafiły zakupione za ponad 0,4 mln zł laptopy. Gmina wspiera również kulturę i działające tu stowarzyszenia. Dzięki temu wiele atrakcyjnych form spędzenia wolnego czasu oferowały instytucje kultury, zespoły śpiewacze, kluby sportowe oraz pierwszy w powiecie klub seniora. O bezpieczeństwo mieszkańców dbali m.in. strażacy, dlatego w 9 jednostkach OSP pojawiło się 6 nowych wozów bojowych.

W OSP pojawiło się 6 nowych wozów bojowych

Przestrzeń dla biznesu

Dzięki szeroko zakrojonym działaniom gminy została uruchomiona strefa przemysłowa w Gorzyczkach na terenie około 40 ha. Rusza tu w magazynach Panattoni jako pierwsza firma Amazon. Do inwestycji przygotowują się również miejscowi przedsiębiorcy. We współpracy z gminą Gorzyce w Turzy Śl. powstały Międzynarodowy Instytut Florystyczny (ośrodek kształcenia zawodowego florystów, szkoła średnia) oraz jedyne w kraju florystyczne Branżowe Centrum Umiejętności. Prywatni przedsiębiorcy we współpracy z gminą zrewitalizowali teren tzw. Falklandów w Olzie (na 10 ha powstaje ośrodek wypoczynkowy) oraz zagospodarowali wolne przestrzenie na basenie (figlopark Nautinek), uruchomili również klubik dziecięcy. Tego typu inwestycje oznaczają dodatkowe wpływy do budżetu oraz nowe miejsca pracy. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom biznesu, gmina oferuje zwolnienia z podatku od nieruchomości powiązane z zainwestowaną w gminie kwotą.

Uruchomiona strefa przemysłowa w Gorzyczkach

Najważniejszy jest Człowiek

Potężnym inwestycjom towarzyszyła redukcja zadłużenia gminy z 24 mln do 6,8 mln zł. Inwestycje na dużą skalę były możliwe dzięki skutecznemu pozyskiwaniu środków zewnętrznych – na kwotę 60,5 mln zł. Wójt Daniel Jakubczyk podkreśla, że budżet gminy przypomina budżet gospodarstwa domowego. Dlatego w trosce o wspólną przyszłość gmina inwestowała w swoich mieszkańców i jednocześnie konsekwentnie spłacała zadłużenie.

Tekst sponsorowany

Kliknij i zobacz cały raport specjalny >>>

Powyższa prezentacja ukazała się w ramach specjalnego raportu “Liderzy inwestycji i innowacji” przygotowanego i wydanego w lutym 2024 w nakładzie 37 tys. szt. przez Wydawnictwo Nowiny.

Kliknij i zobacz cały raport specjalny >>>