Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

GMINA MSZANA: Stawiamy na zrównoważony rozwój i przyjazne przestrzenie wspólne

Gmina Mszana stawia na atrakcyjne zagospodarowanie centrów sołectw jako przestrzeni wspólnej, z której będą korzystać wszyscy mieszkańcy. Nie są również zaniedbywane tematy najbliższe obywatelom: szkoły, przedszkola, drogi i infrastruktura kulturalno-sportowa. Większość inwestycji jest realizowana z dofinansowaniem zewnętrznym, bez którego gmina tej wielkości nie miałaby takich możliwości rozwoju.

GMINA MSZANA: Stawiamy na zrównoważony rozwój i przyjazne przestrzenie wspólne
Szkoła w Połomi po termomodernizacji

Przyjazna przestrzeń wspólna

Zrewitalizowanym centrum mogą już cieszyć się mieszkańcy sołectw Połomia i Mszana, a obecnie trwa budowa obiektu wielofunkcyjnego w ramach rewitalizacji centrum Gogołowej.

W Połomi mamy pięknie odrestaurowaną zabytkową plebanię, gdzie działa Ośrodek Wsparcia prowadzony przez Caritas, nową remizę i szatnię sportową, altanę, place zabaw i skatepark. Pod sceną plenerową odbywa się wiele wydarzeń integrujących społeczność.

Nowe boisko w Gogołowej

W sołectwie Mszana w 2015 roku na podmokłych nieużytkach powstał piękny Park Aktywnej Rekreacji, a obecnie w ramach projektu zagospodarowania centrum wsi, został przebudowany stary ciąg komunikacyjny prowadzący od ul. 1 Maja do parku. Dzięki temu w centrum Mszany powstała nowa, przyjazna przestrzeń, jako miejsce do odpoczynku, ruchu na świeżym powietrzu i imprez plenerowych.

Podobna idea przyświeca też projektowi rewitalizacji Gogołowej. Inwestycja byłaby już ukończona, gdyby nie zawirowania z firmą, na które wpływ miały m.in. wybuch pandemii, a następnie wojny w Ukrainie. Roszczeń od wykonawcy gmina będzie dochodzić w sądzie, a jednocześnie został ogłoszony nowy przetarg na dokończenie zadania i lada dzień zostanie wybrana nowa firma. Ten etap rewitalizacji Gogołowej zakłada budowę obiektu, w którym znajdzie się Ośrodek Kultury z wielką salą, remiza OSP, a także siedziba dla różnych miejscowych stowarzyszeń. Zagospodarowany zostanie także teren wokół – będzie estetycznie, zielono i funkcjonalnie.

Na wszystkie te inwestycje władze gminy ściągnęły dofinansowanie sięgające nieraz 85% kosztów całkowitych.

Inwestycja w młode pokolenie

Inwestycja w szkoły i przedszkola to jedno z priorytetowych zadań gminy. W 2019 roku zostało rozbudowane o kolejne dwa oddziały Przedszkole „Wesoły Dzwoneczek” w Mszanie – obecnie jest to już placówka 6-oddziałowa. Utworzono też przedszkole w najmniejszym z sołectw – Gogołowej. Początkowo był to jeden oddział, od marca 2021 roku już dwa. Przy placówkach powstały place zabaw. A na początku bieżącego roku przy SP Gogołowa oddano do użytku nowe boisko wielofunkcyjne ze sztuczną nawierzchnią. Jego koszt całkowity to 2 877 231,58 zł, a dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład wyniosło 2 500 000 zł.

Od 2018 roku boisko ze sztuczną nawierzchnią mamy przy SP w Mszanie, szkoła przeszła też kompleksową termomodernizację. Obecnie kończą się prace przy termomodernizacji Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Połomi. Na ten cel gmina również pozyskała dofinansowanie z Polskiego Ładu – blisko 7 mln złotych. W przyszłym roku, dzięki kolejnej dotacji, powstanie tu boisko wielofunkcyjne z bezpieczną nawierzchnią, plac zabaw, street workout i parking.

Szkoła podstawowa w Mszanie

Inwestycją w zdrowie i rozwój dzieci i młodzieży oraz dorosłych mieszkańców była także zakończona w 2021 roku modernizacja Krytej Pływalni w Połomi, a także przeprowadzona w 2019 r. termomodernizacja szatni sportowej w Mszanie.

Nowe drogi i oświetlenie

W ostatnich latach kompleksowy remont przeszły ul. Szymborska, Tuskera, Szkolna, a ostatnio ważny ciąg komunikacyjny ulic Mickiewicza – Kopernika – Konopnickiej w Mszanie (na co pozyskano  4 659 254,75 zł, całkowity koszt – 4 904 478,68 zł). Gmina pozyskała 5 000 000 zł na remont kolejnej drogi w Połomi – ul. Folwark, a także 3 000 000 zł na modernizację kolejnego odcinka ul. Mickiewicza w Mszanie. W Gogołowej walczymy o naprawy dróg w ramach odszkodowań za szkody górnicze spowodowane przez okoliczne kopalnie. M.in. dzięki wieloletnim staraniom władz gminy w 2021 roku zakończyła się przebudowa Drogi Wojewódzkiej 933 – ul. Wodzisławskiej w Mszanie, która jest największą drogą w gminie, łączącą ją z sąsiednimi miastami i stanowi dojazd do autostrady A1.

Zrewitalizowane centrum Połomi

Rozbudowujemy oświetlenie uliczne w miejscach, gdzie powstają nowe domy – w ostatnich latach lampy pojawiły się na ul. Spacerowej, Tuskera, Cichej, Leśnej, Szymborskiej, Szybowej i odnodze Wodzisławskiej.

Dla zapewnienia poczucia bezpieczeństwa mieszkańców, gmina inwestuje również w Ochotnicze Straże Pożarne. W latach 2020-2021 wszystkie trzy jednostki OSP otrzymały całkowicie nowe wozy bojowe.

Największą wartością naszej gminy są jej mieszkańcy, zrzeszający się w różne stowarzyszenia i grupy zainteresowań, aktywni i pomocni w wielu przedsięwzięciach organizowanych na terenie gminy. Kultywująca tradycje, a jednocześnie nastawiona na rozwój społeczność lokalna – to obraz Gminy Mszana XXI wieku.

Mirosław Szymanek, wójt gminy Mszana

Odkąd jestem wójtem, działam w kierunku uporządkowania centrów wsi, które są wizytówką każdej miejscowości. Przestrzeń publiczna, bezpieczna i przyjazna dla dzieci i dorosłych, rodzin i seniorów, pozwala na większą integrację i wzmacnianie więzi społecznych – mówi Mirosław Szymanek, wójt Gminy Mszana.

Tekst sponsorowany

Kliknij i zobacz cały raport specjalny >>>

Powyższa prezentacja ukazała się w ramach specjalnego raportu “Liderzy inwestycji i innowacji” przygotowanego i wydanego w lutym 2024 w nakładzie 37 tys. szt. przez Wydawnictwo Nowiny.

Kliknij i zobacz cały raport specjalny >>>